2024. július 18., csütörtök

Hát én immár kit válasszak…?

A magyar pártok összefogása jótékony hatással van a csókai magyar választókra - A látványos beruházások bizakodást keltenek
Milyen összetételű önkormányzatra számíthatnak Csóka község polgárai?

Községtől községig változatos összetételű jelöltlistákra adhatják le voksukat a nagykorú állampolgárok május 11-én. A kisebb és elmaradottabbak közé sorolható Csóka községben sem kevesebb, mint tíz jelöltlistát állítottak a pártok, és a polgárok- választások idejére alkalmilag verbuválódott- csoportosulásai.

A községi képviselő-testület 25 kiadó helyére sokszoros a túljelentkezés. Hogy hány szavazattal lesz képes mandátumhoz jutni egy-egy jelölt, azt viszonylag pontosan ki lehet számítani, hiszen a januári elnökválasztáshoz hasonló részvételi arányra lehet számítani. Akkor valamivel több mint 6000 szavazópolgár adta le voksát, és a mindenkori szavazatok számának 5 százaléka elégséges egy-egy képviselői mandátum betöltéséhez. Ezek szerint Csóka községben 300 vagy ekörüli számú szavazattal képviselői helyhez lehet jutni.

A tíz lista közül az egyes számú a jelenlegi polgármester, Predrag Mijić pártjáé, a Demokrata Párté, második a G17Plusz, majd a VSZL, és negyedikként következik a Magyar Koalíció Balázs Ferenc polgármesterjelölttel az élen. Az ötödik az Aleksandra Sujić (Karić-párti tartományi képviselő) vezette polgárok csoportja. A Vajdasági Párt listáját Piri Zoltán vezeti, a sorban a Szerb Radikális Párt következik, majd az ex VMSZ-es Margit Zoltán, a néhai polgármester vezette polgárok csoportja, de ott van még a Szerbiai Demokrata Párt-Új Szerbia-Szerb Szocialista Párt hármas koalíciójának a listája és a Nyugdíjasok Pártjának a képviselőjelöltjei (Ez utóbbi listát is magyar jelölt vezeti.). A kínálat tehát bőséges, és külön figyelemre méltó, hogy a listák többségének az élén magyar jelölt található. A pártok és polgári csoportosulások abból indultak ki, hogy Csóka községben még mindig magyar ajkú polgárokból él a legtöbb (a 2002-es adatok alapján kb. 52%), ezért a belgrádi központú pártok is a legtömegesebb szavazóbázist vették célba. A sok lista, a számos magyar jelölt a magyarságra nézve bizonyos mértékű szavazatszóródást eredményezhet.

A magyarság körében az előző helyhatósági választások előtt meglehetős széthúzás volt tapasztalható. Volt időszak, amikor a padéi VMSZ-es képviselők egyenesen bojkottálták a képviselő-testület munkáját. A Magyar Koalíció megalakulásával mindez már a múlté, a koalíció jelentős tömörítő erőként Csóka községben is összekovácsolta a magyarokat, ami a szerbiai elnökválasztás első fordulójának eredményein már egyértelműen látszott. Az összefogás, az eszmélés, a bizakodás jelei lemérhetők voltak a Magyar Koalíció napokban befejeződött községi kampánysorozatában is, minden településen élénk volt az érdeklődés a lakossági fórumok iránt. Úgy tűnik, Csóka községben a magyarság többsége öntudatra ébredt, rájöttek, hogy valós érdekeiket nem a belgrádi vagy az újvidéki székhelyű pártok képviselik majd őket, hanem a vajdasági magyarságot tömörítő Magyar Koalíció.

A Magyar Koalíció politikusainak lobbizása a Tartományi Nagyberuházási Alapnál több jelentős beruházás megkezdését eredményezte Csókán. Kiemelkedő példája ennek a Móra Ferenc Művelődési Egyesület megújuló székháza. Az építkezések, az infrastruktúra látványos fejlesztése felrázta a polgárokat a sokéves letargiából, és ismét élénkebben érdeklődnek a közügyek iránt.

A Magyar Koalíció az előző helyhatósági választásokhoz képest sokkal jobb rajtalappal indul harcba a mandátumokért, olyan polgárokat is jelölni tudtak, akik azelőtt más pártokban, például a G17 Pluszban voltak aktívak. Megszűntek a belső magyar-magyar súrlódások, ami önmagában is mozgósító, összekovácsoló erőként van jelen, és választásokra hangolta a község magyarságát. Ilyen bizakodó hangulatban a Magyar Koalíció vajon hány képviselői helyre számíthat Csókán? A kérdés május 11-én éjfélig megválaszolatlan kérdés marad. Mindenestre a biztató előjelekre támaszkodva optimális esetben a koalíció akár tíz vagy ennél több mandátumot is megszerezhet a helyi parlamentben. Minél többen mennek el szavazni, a kisebb pártoknak és polgári csoportoknak annál kisebb lesz a mandátumszerzési esélye, mivel a leadott szavazatok arányában több voksot kell szerezni a mandátumot jelentő 5 százalék eléréshez.

A község szerbségét számba véve (a lakosság 38%-a) a radikalizálódás szele őket sem hagyta érintetlenül, a radikális párt három, esetleg négy képviselői helyet is megcsíphet. A jelenlegi községi kormánykoalícióban a hat VMSZ-es tanácsnok mellett jelentős erőt képvisel a DP, amely azonban a mandátumszerzésben nehezen fogja felülmúlni a radikálisokat, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga is megszerezhet néhány helyet, és maradnak a többiek egy-egy, nagy szerencsével megszerzett képviselői hellyel.