A Szerb Lista képviselőinek elmondása szerint az eddigi legnagyobb tüntetést tartották meg csütörtökön Koszovó északi térségében, Rudareban, a keresztnél felállított útzárlat mellett – Zvečan község, a Pristina–Kosovska Mitrovica–Jarinje úton. Koszovó északi térségében immár 13 napja áll a 9 útzárlat.
A KoSSev hírportál helyszíni tudósítása szerint több ezren vettek részt a tüntetésen, a polgárok szervezetten érkeztek, bizonyos csoportok Koszovó középső térségéből, azaz az Ibartól délre fekvő régióból. Mint arra a tudósításban rámutattak, a fő útvonalak lezárása miatt az északi térség polgárai tudtak a legnehezebben eljutni a tüntetésre. A következő jelmondatok határozták meg a tüntetést: „Innen nincsen visszaút”; „Vučić elnök úr, minden bizalmunk Önben van”; „Igazságosságot Dejannak, Miljannak és Slađannak”; „Testvér, nem Németország ez, hanem Szerbia”; „Kurti, Kosmet nem a te örökséged, hanem a miénk”. A tiltakozók egy, 250 méteres szerb zászlót emeltek a magasba.
A tüntetés helyszínének környékén a reggeli óráktól a KFOR és az EULEX alakulatai is jelen voltak, de helikopterből ugyancsak figyelemmel kísérték a történéseket. A koszovói rendőrség közleményben közölte, hogy tiszteletben tartják a polgárok gyülekezési jogát. A Banjske település melletti hídnál – Zvečan község – szerdán ellenőrző pontot kialakító koszovói különleges alakulat képviselői tegnap is a terepen voltak.
HÁROM FELTÉTEL
A Szerb Lista rövidfilmmel készült a tüntetésre, ebben a KoSSev összeállítása szerint az útzárlatokat őrző szerb polgárok közül mutattak be többet is, hangsúlyozva, hogy nem bűnözőkről van szó. Azért jöttek össze, hogy Pristina terrorja, a szerbek jogtalan letartóztatása és zaklatása ellen tiltakozzanak, hangsúlyozta Goran Rakić, a Szerb Lista elnöke. A szerbek békét és szabadságot akarnak, és nem engedik meg, hogy Pristina mindent megsemmisítsen, ami szerb, tette hozzá. Rakić abban bízik, hogy mivel a tüntetésen az Ibartól délre fekvő térségből is érkeztek szerbek, Pristina, Brüsszel, Berlin és Washington végre meghallja követelésüket. Az útzárlatokat akkor távolítják el, ha a jogtalanul őrizetbe vett szerbeket szabadon engedik, továbbá megsemmisítik a „szerbek vonatkozásában meglévő kivégzési listákat”, valamint az északi térségből távoznak a hosszú csövű lőfegyverekkel felfegyverkezett biztonsági alakulatok, emelte ki Rakić.
VUČIĆ TÁMOGATJA A SZERBEK KÖVETELÉSÉT
Aleksandar Vučić köztársasági elnök Instagram-profilján üzent a koszovói szerbeknek, elégedetten nyugtázva, hogy a tüntetésen az Ibartól délre fekvő térségből is érkeztek szerbek.
– A szerbek csupán azt követelik, ami minden civilizált országban megilleti a polgárokat. Szabadok akarnak lenni, szabadon akarnak iskolába járni és dolgozni menni, békés életet akarnak gyermekeik számára. Követelik, hogy engedjék szabadon azokat, akiket jogtalanul és indokolatlanul tartóztattak le, illetve vettek őrizetbe. Követelik, hogy távozzanak azok, akik hosszú csövű lőfegyverekkel jogtalanul megszállták az északi térséget. Követelik, hogy semmisítsék meg a letartóztatási-listákat, amelyeket a pristinai vezetés csak azért állított össze, hogy leszámoljon a terrorjának ellenálló szerbekkel. Ahhoz pedig, hogy a szerbek visszatérjenek az intézményekbe, ez nem ugyanaz, mint a barikádok lebontása, az elengedhetetlen, hogy megalakuljon a szerb községek közössége. Utóbbi a brüsszeli megállapodás első kitétele. Szerbia elnökeként ezen követeléseik tekintetében mindig támogatom a koszovói szerbeket – fogalmazott Vučić.
Az EU bízik a megoldásban Az Európai Unióigyekszik megoldást találni a koszovói helyzetre, jelenleg az lenne a legfontosabb, hogy az útzárlatokat békésen eltávolítsák, majd a szerbek visszatérjenek az intézményrendszerbe, emelte ki Emanuele Giaufret, az EU szerbiai küldöttségének vezetője Belgrádban. Mint azt az SZRTV összeállítása szerint hozzátette, az is elengedhetetlen, hogy a felek alkalmazzák az eddigi megállapodásokat, beleértve a szerb községek közösségének a megalapítására vonatkozót, valamint folytassák a párbeszédet. |
Nyitókép: Beta