Tegnap megalakult az új összetételű szerbiai parlament. Az alakuló ülésen azonban csak a 250 képviselő mandátumát hitelesítették, a parlament elnökét és testületeit majd csak akkor alakítják meg, ha kialakul a kormányzó többség. A három kisebbségi lista hét képviselője kisebbségi frakciót alakított, amelynek vezetője Pásztor Bálint lett.
A szerbiai parlamentben bejutott kisebbségi pártok összesen hét képviselője önálló képviselői csoportot alakított. A tegnapi alakuló ülésen bejelentették, hogy e csoport vezetője Pásztor Bálint, a Magyar Koalíció képviselője lesz, helyettese pedig Bajram Omeragić. A frakciót a Magyar Koalíció négy képviselője Pásztor Bálint, Varga László, Fremond Árpád és Kovács Elvira, a Bosnyák Lista az Európai Sandžakért két képviselője Bajram Omeragić és Esad Džudžević, valamint a preševói albánok képviselője Riza Halimi alkotják.
– A parlament előző összetételéhez hasonlóan ezúttal is lesz kisebbségi frakció, amelynek létszáma ezúttal hétre bővült. E csoporton belül egységes álláspont alakult ki a kormányalakítással kapcsolatban, ami biztos, hogy e hét képviselő nélkül nem alakulhat európai irányultságú kormány – nyilatkozta lapunknak Pásztor Bálint.
A frakció közös célkitűzései közül Pásztor az EU-hoz való gyorsabb közeledést jelölte meg, amelyre nem csak a szavak szintjén kerül sor, emellett az ország regionalizálását, a nemzeti kisebbségek jogainak további bővítését, elsősorban a nemzeti tanácsokról szóló törvény elfogadásával, illetve a gazdaság és mezőgazdaság előmozdítását.
Szerbia szintjén az egykori államközösség felbomlása után nem alakult kisebbségi és emberi jogi kérdésekkel foglalkozó minisztérium. Kérdésünkre, hogy a kisebbségi képviselői csoport síkraszáll-e azért, hogy ezt a hiányt orvosolják, Pásztor Bálint elmondta, szerinte ez természetes lenne, tekintve, hogy az ország lakosságának 18 százaléka a kisebbségekhez tartozik.
– A Petar Lađević által vezetett emberi és kisebbségi kérdésekkel foglalkozó kormányszolgálat nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket. Két év alatt nem tettek semmit azért, hogy a nemzeti tanácsok helyzete rendeződjön, emellett egy többnemzetiségű országban mindenképpen szükség lenne egy ilyen minisztériumra – nyilatkozta az MK képviselője.