2024. július 18., csütörtök

Tényleg mit is akar az ír?

A Magyar Szó Hétvége mellékletében a majdáni házvásárlások kapcsán megjelent riportunk szerzőjének maga az ír üzletember, Denis Buglee jelentkezett, hogy megnyugtassa a falu lakóit, tisztess

Denis Buglee, az ír vállalkozó és tolmácsa, Meliha Numanović


A legjobb éveiben járó ír vállalkozó, Denis Buglee már öt üresen álló, évek óta lakatlan házat vásárolt meg Majdánon. A meglehetősen lepusztult állapotban lévő házakkal kedvező áron közel hatezer négyzetméter hasznosítható telekhez jutott. Mit tervez, mi a szándéka a határ menti kis faluban felvásárolt épületekkel? A majdáni polgárok fejében is számos hasonló kérdés motoszkál, egymást túllicitálva találgatják, vajon miben töri a fejét az ír, aki a gyors és határozott döntések embere.

A múlt heti riportunkban Domonkos Szilvia, az alig négyszáz lakosú Majdán-Rábé helyi közösség tanácselnöke tolmácsolta a lakosság aggodalmát:

– Tavaly év vége óta, amikor az ír vállalkozó fekete dzsipjével megjelent a faluban, nincs nap, hogy a bolt előtt, sőt a falugyűléseken ne lenne beszédtéma a házvásárlások ügye. Méhkasként zsong a falu, se szeri, se száma a találgatásoknak, rémhíreknek. Egyesek már arról kezdtek suttogni, hogy a Nyugatra, az Európai Unióba kivándorolt cigányokat telepítik haza Szerbiába, és Majdánra is, nekik veszik a házakat. Viszont senki semmi biztosat nem tud a vállalkozó szándékairól – mondta a falu első embere.

Denisszel a magyarkanizsai városháza kisteremében ültünk le beszélgetni. Mielőtt vállalkozásokba kezdett volna, 12 évig kamionsofőrként dolgozott, bejárta egész Európát. Tíz évvel ezelőtt járt először Szerbiában, azóta több vállalkozást is alapított, és az újabb befektetési tervei is ide kötik, itt szeretne tartósan letelepedni. Nem csak a szerbiai emberekkel, de a szerb nyelvvel is egyre jobb barátságban van. Mint mondta, akkor beszél szerbül, ha muszáj, egyébként nagy segítségére van Meliha Numanović. A fiatal tutini hölgy mindenhová elkíséri, és szükség szerint fordít neki.

Milyen befektetési tervei vannak Szerbiában és persze Majdánon?

- Elsősorban jó befektetésnek tartom az ingatlanokba való beruházást. Ha idén nem is, de jövőre, tehát két éven belül egy kisebb üzemet szeretnék Majdánon nyitni, ahol mintegy negyven ember számára lesz munkalehetőség. Már hosszabb ideje Tutinban, Dél-Szerbiában élek, két építőipari vállalkozásom is működik ebben a térségben, és a turizmusban, pontosabban a vadászturizmusban is látok jó lehetőségeket. Đerekaréban, Tutin mellett, Novi Pazartól 30 kilométerre felépítettem egy szállóvendégek elhelyezésére is alkalmas 300 négyzetméteres szállót. A belső berendezés elkészültével június 1-jén adjuk át rendeltetésének, ettől kezdve fogadjuk itt a turistákat. Természetesen írországi vadászturistákra is számítok, hiszen nálunk Írországban nagyon korlátozottak a vadászati lehetőségek.

Ha lesz még eladó ház Majdánon, azokat is megvásárolja?

– Amennyiben kedvező áron hozzá tudnék jutni, szóba jöhet még néhány ház megvásárlása. Arra gondoltam, hogy a határ közelsége később minden bizonnyal előnyt fog jelenteni egy vállalkozó számára. Amikor Szerbia az Európai Unió tagja lesz, a hármashatár is nemzetközivé válik, ideális hely lesz Majdán ilyen szempontból. Meg fog nőni a beruházok iránti érdeklődés a termelői kapacitások megnyitására. Majdánnal konkrét terveim még egyelőre nincsenek, a dél-szerbiai beruházások és a két építőipari vállalkozásom minden időmet leköti.

Más vidékeken, külföldön is vannak érdekeltségei?

– Írországban, Csehországban, Montenegróban és itt, Szerbiában vannak építőipari vállalkozásaim. Legszívesebben Szerbiában vagyok, ide akarom összpontosítani a vállalkozásaimat. Írországban szinte már teljesen felszámoltam az érdekeltségeimet, 18 nagy bagger áll kihasználatlanul. Ha nem lenne túl költséges, szeretnék gépeket behozni Szerbiába, itt lenne rájuk szükség. Szerbiai tartózkodásom minden bizonnyal tartós lesz, a letelepedés gondolatával is komolyan foglalkozom. Tetszik az önök országa, az emberek közvetlenek, jól érzem itt magam.

Majdánon nem került közelebbi kapcsolatban a helybeliekkel. Nem ismerték meg a szándékait, ezért alakulhatott ki a szóbeszéd.

– Nagyon elfoglalt vállalkozó vagyok, jövök-megyek, nincs időm az üzleti ügyeken kívüli kapcsolatokra. Ezért nem alapítottam családot sem. A majdániak megnyugtatására el kell mondanom, hogy a házakba nem szándékozom külföldi munkásokat hozni, helybeliekkel, idevalósi emberekkel dolgozom. Így van ez Tutinban is, ahol jelenleg négy személy dolgozik nekem. Dél-Szerbiában mintegy 200 dolgozót foglalkoztató vállalkozás beindítását tervezem A majdáni házak közül három még felújítható, a többit le fogom bontatni, és új épületeket emelek a helyükbe. A majdániaknak egyáltalán nincs mitől tartaniuk – mondta Denis Buglee, aki sietett vissza Tutinba.