2024. július 17., szerda

Boris Tadić mint kormányfő?

Az SZSZP alelnökeinek egyike hosszú kormányalakításról nyilatkozott, egy másik alelnök szerint viszont gyorsan megalakul a kormány
Ha Tadić nem bólint rá a párt elnökségének felkérésére, akkor a DP kormányfőjelöltje állítólag Dragan Đilas, a párt alelnöke lesz


Sajtóértesülések szerint a Demokrata Párt elnöksége hétfő esti ülésén felkérte Boris Tadić pártelnököt, hogy vállalja el a miniszterelnöki tisztséget. A párt illetékesei egyelőre cáfolják ezeket az állításokat. A Szerbiai Szocialista Párt vezetősége továbbra sem ad egyértelmű válaszokat a kormányalakítással kapcsolatban.

Tudjuk, hogy Tadić vasárnap este a köztársasági elnökválasztás második köre eredményének kihirdetése után azonnal kijelentette: nem pályázik a kormányfői tisztségre. Sajtóértesülések szerint, ha Tadić nem bólint rá a párt elnökségének felkérésére, akkor a DP kormányfőjelöltje Dragan Đilas, a párt alelnöke lesz, aki azonban már szintén többször elmondta: nem érdekli a miniszterelnöki poszt, egy újabb mandátumban szeretné ellátni Belgrád polgármesteri feladatkörét.

Az elnökség hétfői ülésén állítólag azt is megbeszélték, hogy a DP mielőbb megkezdi a koalíciós tárgyalásokat a Szerbiai Szocialista Párt köré tömörülő koalícióval. A DP vezető tisztségviselői egyébként továbbra is cáfolják azokat a híreket, hogy a párt a választási fiaskó fényében hétfőn feloszlatta belgrádi városi és még 11 belgrádi községi bizottságát. Ezekben a bizottságokban csupán rendes tisztújító közgyűlést tartanak a közeljövőben – közölték a DP illetékesei.

Borislav Novaković, a DP tartományi parlamenti frakcióvezetője azt nyilatkozta a Vajdasági Rádió és Televíziónak, hogy a párt szerdán nevezheti meg legkorábban kormányfőjelöltjét.

Jelena Trivan, a DP alelnöke a párt kormányfőjelöltje körüli médiaspekulációkkal kapcsolatban annyit nyilatkozott, hogy előbb meg kell alakítani a kormányt, utána lehet beszélni a tisztségek leosztásáról. Az viszont igaz, hogy az elnökség megállapodott: minél előbb el kell kezdeni a tárgyalásokat az SZSZP körüli koalícióval a hatalmi többség megalakításáról.

KORMÁNYALAKÍTÁSI KÖDÖSÍTÉS

Dušan Bajatović, az SZSZP alelnöke nem hiszi, hogy a kormányalakítás gyors folyamat lesz. Az új kormány körül nem lesznek nagyobb meglepetések, közölte Bajatović, a Szerb Haladó Párttal való kormányalakítással kapcsolatos újságírói kérdésre viszont kitérő választ adott.

– Sok minden függ a DP válaszától. Pártunknak ma este lesz elnökségi ülése, majd ezt követően a párt szervei is tárgyalóasztalhoz ülnek. Teljesen normális, hogy kielemezzük az újonnan felállt helyzetet. Akárki is alakítja meg a kormányt, hatalmas felelősséget kell magára vállalnia. A következő két-három napban minden egyértelműbbé válik – összegezte tegnap Bajatović.

Dijana Vukomanović, az SZSZP alelnöke ehhez kapcsolódóan kijelentette: pártjukat az sem zavarja, ha a kormányfői tisztséget Tadić kapja, de az sem, ha mondjuk Đilas. A DP kormányfőjelöltjéről a párt szerveinek kell dönteniük, az SZSZP nem gyámja senkinek sem, szögezte le Vukomanović, hozzátéve: az a legfontosabb, hogy sikerüljön meghatározni az új kormány programját és kijelölni a haladási útvonalat. A kérdésre, hogy inkább a DP-vel, vagy mégis inkább az SZHP-vel lépnének koalícióra, Vukomanović elmondta, hogy a szocialisták már többször is megerősítették stratégiai partneri kapcsolatukat a demokratákkal és többször is ennek a kapcsolatnak a fenntarthatóságáról nyilatkoztak. A szocialisták másik alelnökével ellenben Vukomanović hiszi, hogy az új kormányt sikerül gyorsan megalakítani.

A Blic belgrádi napilap értesülései szerint Ivica Dačić, az SZSZP elnöke folytatni fogja a május 6-i általános választások után megkezdett koalíciós tárgyalásokat a demokratákkal, ugyanakkor biztosan meg fogja hallgatni az SZHP ajánlatát is. A köztársasági parlamenti választáson szerzett szavazataik miatt a szocialistákon múlik minden, olvashattuk a Blicben, mint ahogyan azt is, hogy az SZSZP néhány helyi bizottsága inkább a haladók felé húz és ezeknek a bizottságoknak a vezetői nyomást gyakorolnak Dačićra. Az SZSZP elnöksége és a hozzájuk közel lévők viszont inkább a demokratákra voksolnak, írta a Blic.

KEZDŐDHET A PIACI ÜZÉRKEDÉS

Nemanja Nenadić, a Transzparens Szerbia programigazgatója és Nenad Konstantinović, a Szerbiai Képviselőház Adminisztratív Bizottságának elnöke attól tartanak, hogy a kormányalakítás fázisában megkezdődik a kereskedés a képviselői mandátumokkal, hiszen a vonatkozó törvény értelmében a mandátum a képviselő és nem pártja tulajdonában van.

– A legfontosabb az, hogy mi lesz a tárgyalások tárgya: a választási kampányban képviselt célok és ötletek, vagy valami más: személyes érdekek, különböző funkciók közvállalatokban, vagy a közszolgálatban. A mandátumok körüli egyezkedés – folyjon az a politikai pártok, vagy egyes képviselők és a pártok között – kifejezetten káros lehet Szerbia érdekeire nézve. A korábbihoz képest ezúttal sokkal nagyobb lehetőség lesz az üzérkedésre. Reményeim szerint a pártok tudták, hogy milyen embereknek adnak helyet választási listáikon – összegezte Nenadić.

Konstantinović nem hiszi, hogy a DP képviselői vevők lesznek az üzletelésre, hiszen a párt fennállása óta egyik képviselőjük sem lépett át valamelyik másik parlamenti frakcióba és egyikük sem vált független parlamenti képviselővé.

Egy másik elemző, Čedomir Čupić, kijelentette: a választások bebizonyították, hogy Szerbia még mindig megosztott, ugyanakkor politikai értelemben sokkal érettebb ország, mint amilyen korábban volt.

A választások megmutatták az ország két, egymástól nagyon is különböző arculatát: egyik a nyitott, a polgári Szerbia, a másik pedig a zárt, a nacionalista Szerbia, hangsúlyozta Čupić egy kerekasztal-beszélgetésen, hozzátéve, hogy az ország azért érettebb politikai értelemben, mert a politikai elit egyöntetűen az Európai Unió felé fordult.

Ugyanezen a kerekasztal-beszélgetésen Dragoljub Mićunović, a DP Politikai Tanácsának elnöke, a Központ a Demokráciáért civil szervezet elnöke kijelentette, hogy a polgárok akaratát tisztelni kell, ugyanakkor a történelem során már többször is bebizonyosodott: az emberek olykor rosszul választanak.

– Ha az emberek tévednek a szavazás alkalmával, később már semmit sem lehet tenni. Hitler is szavazócédulák segítségével jutott hatalomra. A demokratikus választásokon meghozott döntések sokkal jobbak lennének, ha feltételezhetnénk, hogy nagyon sok jó polgár van – magyarázta Mićunović.

Duško Radosavljević politológus szerint Tadić veresége megerősítette, hogy a választások vesztese a DP. A sakkjátszma megnyerésének érdekében a DP feláldozta királynőjét, a végén azonban mégis elveszítették a játszmát, fogalmazott Radosavljević.

– Négy évvel ezelőtt még Tadić volt a legnépszerűbb politikus Szerbiában. Ma már ez nem így van. Tadić többek között azért veszítette el az elnökválasztást, mert gyakran túllépte alkotmányban szavatolt elnöki hatáskörét. A választási kampány unalmas volt, a pártok nem kínáltak fel semmi valósat, inkább egymás között bizonygatták felsőbbrendűségüket. Esztétikai értelemben a kampány lényege az volt, hogy Boris szebb Tomónál, erkölcsi értelemben pedig, hogy Tomo becsületesebb Borisnál. Egyiküknek sem volt „nagy ötlete”, egyikük sem kínált fel semmi valósat az embereknek – részletezte Radosavljević, aki szerint módosítani kellene az alkotmányt és az államfőt a jövőben a köztársasági parlamentnek kellene kineveznie, mivel a közvetlen elnökválasztás csak feszültségeket korbácsol.




Orbán Viktor magyar miniszterelnök levélben gratulált Tomislav Nikolićnak Szerbia köztársasági elnökévé történt megválasztása alkalmából – tájékoztatta a közvéleményt Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője.

Orbán Viktor hétfői levelében biztosította az új szerb államfőt, hogy európai integrációs törekvései során országa továbbra is számíthat Magyarország támogatására. A magyar kormányfő hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kapcsolatnak különös jelentőséget ad a közép-európai stratégiai együttműködés fontossága, valamint „közös törekvésünk a nemzeti kisebbségi közösségek helyzetének javítására. Orbán Viktor „a közös munka sikerében bízva sok erőt és jó egészséget” kívánt Tomislav Nikolićnak „felelősségteljes megbízatásának ellátásához” – olvasható a közleményben.