2024. július 18., csütörtök

Biorépa, biocékla

A szabadkai óvodákban vegyszermentes idényzöldségeket esznek a kicsik
„Én úgy szeretem a répát, hogy először megmosom és utána rágcsálom” – mondta egy nagycsoportos kislány a minap, amikor ellátogattunk a szabadkai Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény Kolibri óvodájába. A szabadkai óvodákban ugyanis egy hónapja bioélelmiszerek kerülnek a kicsik tányérjába. Így biotermelésből származó zöldhagymát, retket és céklát, sőt biosárgarépát is ehettek már.

A Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézményben megközelítőleg 3000 adag ételt készítenek naponta. Mint azt Oswald Zsuzsanná tól , az intézmény táplálkozási szakértőjétől megtudtuk, lassú léptekben ugyan, de egyre egészségesebbé teszik a gyerekek étkezését. Ezt szolgálja a bioélelmiszerek étrendbe való bevezetése is. Azt szeretnék elérni, hogy az óvodai étkeztetés pótolja az otthoni táplálkozás hiányosságait.

– Teljes kiőrlésű rozs- és búzalisztet használunk, illetve különböző idény jellegű biozöldségféléket vezetünk be a gyerekek étrendjébe. Eddig kaptak sárgarépát, zöldhagymát és céklát, de tervben van még a paprika, a paszternák, a káposzta, a kelbimbó, a brokkoli és a bab alkalmazása is. A zöldségfélékből a gyerekek általában reggelire vagy uzsonnára kapnak, ha lehet, akkor nyersen, egyébként pedig főve fogyasztják – tudtuk meg Oswald Zsuzsannától. – A biozöldségfélék íze édesebb, de erőteljesebb a színük és a zamatuk is. Sajnos a nehéz anyagi helyzet miatt sok esetben az otthoni étkezés szegényes, sőt gyakran nem is főznek, így mindenképpen fontos, hogy a gyerekek, akik a fél napot az óvodában töltik, jó minőségű, egészséges élelmiszert fogyasszanak.

– Csupán néhány biotermelésből származó élelmiszert iktattunk be az étrendünkbe. Ez nem azt jelenti, hogy az egyik pillanatról a másikra egészségesen táplálkozunk, hiszen az több éves folyamat, amihez bizonyos fokú műveltség is kell. Egyelőre olyan friss zöldségfélék kerülnek a gyerekek tányérjába, amelyeket a főétel mellé vagy salátaként fogyaszthatnak – emelte ki Jašo Šimić, a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatója, majd hozzátette: – Arra, hogy nagyobb mennyiségű zöldségfélét vásároljunk, illetve kizárólag bioélelmiszereket használjuk, nincs lehetőségünk, mivel a bioélelmiszerek drágábbak. Célunk, hogy azok az óvónők, akik részt vettek a Terra's Egyesület által szervezett képzésen, terjesszék a bioélelmiszerek fogyasztásának jelentőségét.

A szabadkai óvodások étlapján a régióban az elsők között szerepelnek tanúsítvánnyal ellátott, organikus termékekből készült ételek. A Terra’s Egyesület szervezésében, az Oganica.net elnevezésű projektumon keresztül valósítják meg ezt a programot a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézményben. Az ehhez szükséges élelmiszerek beszerzését a szabadkai önkormányzat támogatta, a tizennyolc hónapig tartó projektumhoz szükséges pénzt pedig a Terra's Egyesület az eszéki Slap Egyesülettel az IPA határon átnyúló program segítségével biztosítja.

Snježana Mitrović, a projektkoordinátor kiemelte, a projektum egyik fő célja a biotermelésben való munkahely-teremtés, valamint egy határon átnyúló hálózat létrehozása, mely versenyképessé teszi a biovállalkozókat a hazai, a regionális és az európai uniós piacon. Ebben a projektumban vállalt partnerszerepet a Naša Radost.

– Tudjuk, hogy az intézmény nem tud mindjárt áttérni a bioélelmiszerek alkalmazására, ezért úgy döntöttünk, hogy lépésről lépésre vezetjük be az étkezésbe a biozöldségeket. Ehhez azonban a szakácsok és az óvónők képzésének megszervezésére volt szükség, akik ily módon megismerték az organikus termelés módszerét és a helyes táplálkozás elveit, sőt hazai és horvátországi biogazdaságokba is ellátogattak – magyarázta Snježana Mitrović.

Glimber Hajnalkától, a Kolibri óvoda vezetőjétől, a Méhecskék nevű nagycsoport óvónőjétől megtudtuk, a szülők örültek a változásoknak, a gyerekek pedig egyre inkább elfogadják a bioélelmiszereket. A süteményben felismerik a különbséget. Ők úgy fogalmazzák meg, hogy barna süti, de nem kakaós.

A Méhecske csoport óvodásai közül van, aki nagyon szereti a spenótot, van, aki kevésbé, és inkább a zöldbabfőzeléket részesíti előnyben. A zöldhagyma viszont többük nagy kedvence.

Adrián nagyon szereti a sárgarépát, főleg nyersen, főve csak a levesben. Alíztól megtudtuk, hogy neki is a sárgarépa az egyik kedvenc zöldségféléje, amit csak úgy szeret megenni, ha előtte jól megmossák.

– Én a főtt kukoricát szeretem – mesélte Viktória. Nikolának a sárga paprika meg az uborka a kedvence.

– Én a húsos tésztát szeretem, meg a sült husikát. Meg az uborkát, meg a fagyit – sorolta fel kedvenc ételeit Laura.

Zsófika a levest szereti nagyon, amiben hosszú tészta van és sárgarépa. És azt a meggyes süteményt is, amit az óvodában adnak.

– Amikor bioélelmiszert kapnak a gyerekek, akkor felhívjuk a figyelmüket arra, hogy az a zöldségféle olyan kertből került ki, ahol nem használnak műtrágyát és vegyszereket. Mi már egy éve komposztálunk a gyerekekkel, ezért tudják, hogy miért van a komposzt, és hogy a biotermelésben komposztot használnak a műtrágya helyett – avatott be minket a részletekbe Glimber Hajnalka.