2024. november 25., hétfő

Bácskai Lovastúra

Tizenhárom lovas vág neki Adáról a 300 kilométeres távnak
A tavalyi lovastúra részvevői (Fotó: Csincsik Zsolt)

Az adai Illés Ferenc és Gyarmat István harmadik alkalommal szervezte meg a Halász József Lovasklub támogatásával a Bácskai Lovastúrát, amelyen ez alkalommal tizenhárom amatőr lovas vesz részt, köztük a két fő szervező. A lovastúrára június 18-a és 24-e között kerül sor. A lovasok főként kamaszlányok és -fiúk, akik Adáról indulnak, majd hét nap után ugyanott fejezik be a túrát. Közben 32 település érintésével átszelik Bácskát az északi csücskétől a déliig, és naponta 30–50 kilométert tesznek meg, összességében tehát mintegy 300 kilométert.

Gyarmat István túravezető és a logisztikai háttér biztosításáért felelős Illés Ferenc az idei lovastúrával azt szeretné bizonyítani, hogy Bácskában tömegesíthető a lovasturizmus és a túralovaglás, amiben nemcsak kevés kiváltságosnak lehet része, hanem bárkinek, aki elkötelezettséget érez iránta.

– Azért fogtunk bele három éve a Bácskai Lovastúra megszervezésébe, mert a saját határainkat akartuk feszegetni. Olyat szerettünk volna megvalósítani, amit a környezetünkben senki – magyarázta Illés Ferenc. – A lovastúrát a legtöbb hozzáértő megvalósíthatatlan ötletnek tartotta. Végül majdnem annak is bizonyult, hiszen az első alkalommal a tizenhat indulóból mindössze öten fejeztük be. A második lovastúrával már azt bizonyítottuk, hogy nemcsak öt ember tudja teljesíteni a 300 kilométeres távot, hanem szinte minden induló, ha a logisztikai hátteret megfelelően előkészítjük. Tavaly bebizonyosodott, hogy Vajdaságban igenis van létjogosultsága a lovasturizmusnak, hiszen meg tudunk szervezni egy néhány napos túrát, amit teljesíteni tudnak a haladó színvonalon lévő lovasok is. Az idei lovastúránk az a célja, hogy bebizonyítsuk, tömegesíteni lehet ezt a sportot és a lovasturizmust. A lovastúrázás nemcsak kevés kiváltságos osztályrésze lehet, hanem bárkié, aki elkötelezettséget és kitartást érez iránta, szereti a nomád életet, a természetet és a lovakat. A lovastúra logisztikai háttere ki van alakulva Bácskában. Ezt bizonyítja, hogy harmadik alkalommal is megszerveztük túrát, mégpedig az első és a második alkalomhoz képest jóval rövidebb idő alatt. Bár vannak új helyszínek, mostanra már a vendéglátók is tudják, hogy mire van szükség tucatnyi lovas és ló ellátásához. Az idei tizenhárom induló több mint fele kamaszlány és -fiú, aki haladó szinten lovagol. A kiskorú lovasok részvétele nem meglepő, ha tudjuk, hogy Adán a negyven hátaslovas közül harminc kamasz, java részük pedig lány. Ebből is azt látszik, hogy ez nem kifejezetten férfias sport, inkább elhatározottság kell hozzá – közölte Illés Ferenc.

Gyarmat István túravezető a harmadik lovastúrájára készül. A korábbi alkalmak tapasztalatai alapján tudja: a lovastúra alapkövetelménye, hogy a csoportban nem lehetnek többen 12-13 főnél, akik naponta legfeljebb 50 kilométert lovagolhatnak fegyelmezetten, a túravezető utasításai alapján, hogy elkerüljék a különféle sérüléseket.

– A lovastúrán 12-13 lovasnál több nem indulhat, mert nagyobb létszámú csoportot nem tudnak ellátni a vendéglátóink. Ha többen vennének részt, akkor gondban lennénk, hiszen elég nehéz olyan istállót találni, ahol van hely tucatnyi ló számára, illetve szálláshely ugyanennyi lovasnak. Számunkra viszont fontos, hogy a lovak száraz és fedett helyen éjszakázzanak, az első túrán ugyanis a hétből öt napon át esett az eső – mondta a túravezető. – A nagyobb létszámú csoportot sokkal nehezebb lenne irányítani. Ez a jelenlegi létszám mellett sem lesz könnyű feladat, mert hosszú távot teszünk meg közúton, ahol a lovasoknak és lovaknak is fegyelmezetten kell viselkedniük, betartva a közlekedési szabályokat. Az első nap lesz a legnehezebb, de a második napra már alkalmazkodnak egymáshoz a lovak, és megszokják, hogy kettes oszlopban haladnak, vagy ha szükséges, akkor egyes oszlopban. A túra végére összekovácsolódik a csapat, ló és lovas egyaránt. A lovastúrára túljelentkezés volt, de mivel nagyobb létszámú csapattal nem lehetne lebonyolítani, ezért elgondolkodtunk azon, hogy a jövőben akár több túrát is lehet szervezni az év folyamán. A túrán mindenki a saját felelősségére lovagol, ha kiskorú, akkor szülői engedéllyel. Nincsenek szabályok, mindenki olyan ruhában és felszereléssel lovagol, ami neki a legkényelmesebb és legbiztonságosabb. A nyereg használata nem kötelező. A lovat lehet szőrén is ülni. Én harmadik alkalommal fogom így végiglovagolni a túrát. Ha súlyosabb sérülés történik valamelyik lovassal vagy lóval, akkor bennünket kísérő lószállító utánfutóval hazavisszük a sérülteket. Az utánfutóban egyébként a lovasok poggyászát és a sátrakat szállítjuk. A sátrakat azért visszük magunkkal, hogy ha szükség hozza, akkor a szabad ég alatt is letáborozhassunk – hallottuk Gyarmat Istvántól.

A lovastúra útvonala: 1. nap – Ada, Zenta, Felsőhegy, Oromhegyes, Ilonafalu (Zimonjić), Magyarkanizsa; 2. nap – Magyarkanizsa, Kishomok, Kispiac, Nosza, Hajdújárás, Ludas; 3. nap – Ludas, Békova, Nagyfény, Györgyén, Pacsér, Bácskossuthfalva; 4. nap – Bácskossuthfalva, Cserepes (Bački Sokolac), Andrásmező (Orešković), Bajsa, Kishegyes; 5. nap – Kishegyes, Szeghegy (Lovćenac), Bácsfeketehegy, Szenttamás, Szőreg, Temerin; 6. nap – Temerin, Boldogasszonyfalva (Gospođinci), Zsablya, Csúrog, Bácsföldvár; 7. nap – Bácsföldvár, Óbecse, Péterréve, Mohol, Ada. A túrázókat Magyarkanizsán Bús János és családja látja vendégül a Gutácsi-tanyán, Ludason a Ricz családnál éjszakáznak a Furioso Lovas Centrumban, Bácskossuthfalván Nemes Zsolt és Móricz Árpád református lelkész lesz a vendéglátójuk, Kishegyesen a Cékus család és az Aranypatkó Lovasklub, Temerinben a Pásztor család, Bácsföldváron pedig Nagy Lászlónál térnek nyugovóra. A túra végén Adán a helyi önkormányzat vezetősége fogadja a lovasokat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás