Még nem egyeztek meg mindenben – Ivica Dačić és Boris Tadić (Fotó: Beta archív)
A Demokrata Párt és a Szerbia Szocialista Párt kedden késő délután befejezte kormányalakítási tárgyalását, azonban még nem tudni, hogy kik lesznek a hatalmi koalíció további tagjai. Boris Tadić, a DP elnökének nyilatkozata szerint a tárgyaláson a leendő kormány programjáról és az elveiről egyeztek meg. Szavai szerint a gazdasági politika és a régióra vonatkozó nemzeti politika – Koszovó és az Európai Unió – volt a tárgyalások előterében, így csak az juthat be a hatalmi többségbe, aki elfogadja ezeket az elveket.
– A közvélemény még a napokban megtudja, hogy ki lesz a hatalmi koalíció harmadik és negyedik tagja, és ki fogja alkotni a leendő kormány tengelyét – mondta a tárgyalás utáni közös sajtótájékoztatón Tadić, majd hozzátette, hogy a két koalíció szakemberei hamarosan megkezdik tárgyalásokat a leendő kormány összetételéről, a minisztériumok számáról, valamint az illetékesség szétosztásáról.
Ivica Dačić, az SZSZP elnöke a tárgyalásról annyit mondott el, hogy megegyezés született az állami-nemzeti kérdésekkel és a gazdasági-szociális programmal kapcsolatban, valamint a héten olyan tárgyalásoknak néznek elébe, amelyek után közvetlenül megalakulhat az új szerb kormány.
– A hatalmi többség harmadik és negyedik tagjáról, valamint a leendő kormány összetételéről a következő alkalommal tárgyalunk – mondta Dačić, aki szerint figyelembe kell venni az elnökválasztás második fordulója után kialakult politikai realitást is.
Tadić szerint a leendő kormány szociálisan felelős lesz, és folytatni fogja az EU által támogatott reformokat, valamint a Belgrád-Prishtina párbeszédet, amellyel kapcsolatban megjegyezte, hogy az új kormány és Szerbia államfője komoly gondokkal és megpróbáltatásokkal néz majd szembe.
A sajtótájékoztatón az újságírók nem tehettek fel kérdéseket.
Az SZSZP elnöke a tárgyalás előtt felvetette, hogy nem érvényes többet az állítás, miszerint Boris Tadić támogatásával Európa-barát kormányt támogatunk, mert a jelek szerint a Tomislav Nikolić is elfogadható az Európai Uniónak és a nemzetközi közösségnek egyaránt – jelentette ki tegnap Ivica Dačić. A Demokrata Párttal történő tárgyalás előtt megjegyezte, hogy kormányalakítása tárgyalásba kezd a Szerb Haladó Párttal, amennyiben bebizonyosodik, hogy a demokraták nem tudnak hatalmi többséget biztosítani. Szavai szerint mindenki azt várja tőle, hogy Tadićot mint az Európa-barát oldalt támogassa, miközben az EU a haladók vezérét támogatja.
– Bolond világ ez. Nikolićot telefonon felhívja Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, az Európai Unió bővítési biztos pedig eljön a beiktatására. Értelmetlenné vált a kérdés, hogy ki támogatja az EU-s integrációt és ki nem, hiszen Tadić és Nikolić egyaránt europafanatikus, én pedig nagyobb nacionalista lettem mindkettejüknél – vélekedett Dačić.
Az amerikai külügyminiszter telefonhívásával kapcsolatban megjegyezte, hogy úgy látszik, csak a magas funkciókat betöltő személyekre emlékeznek, és ezért lehet, hogy számára jobban kifizetődne, ha kormányfő lenne egy másik hatalmi összeállításban – amíg belügyminiszterként USA-ban vendégeskedett, nemhogy nem hívta fel senki, de még egy miniszterrel sem találkozott.
– Lehet, hogy jobban járnék, ha kormányfő lennék egy másik összeállításban, ahelyett, hogy egy Európa-barátnak tartott koalíciót támogassak, miközben a másik oldalon Nikolić mellett az EU és az USA is kiáll – mérlegelt a szocialisták elnöke.
Értékelése szerint, ha nem sikerülne megegyeznie a haladókkal, még mindig kormányt alakíthat a DP és az SZHP, de az is elképzelhető, hogy rendkívüli választások kiírására kerül majd sor.
– A Szerbiai Szocialista Párt köré tömörülő koalíciót az érdekli a legjobban, hogy megalakítható-e a hatalmi többség és egyetértésre juthatunk-e a már megindított témákkal, az állami-nemzeti és a gazdasági-szociális kérdésekkel kapcsolatban – szögezte le Dačić.
Szavai szerint a szociális kérdésekkel kapcsolatban már elvi megállapodásra jutottak a DP-vel, és ez nagyon fontos kérdéskör a szocialisták számára, ugyanis elfogadhatatlannak tartják a fizetések és a nyugdíjak befagyasztását. Végezetül megjegyezte, azt szeretné, hogy mielőbb megalakuljon az új kormány, de nem bármi áron és bárkivel, a kormány politikájának pedig olyannak kellene lennie, amely nem vezethetne bármikor kormánybukáshoz.
