2024. július 17., szerda

Kormányalakítási nyomás

Tadić szerint a kormányalakítás nem szolidaritási kérdés – Dačić akár ellenzékbe is vonulna

Alig múlt el néhány nap a megbeszélés óta, amelyen a Demokrata Párt és a Szerbiai Szocialista Párt köré tömörülő koalíció pártelnökei bejelentették, hogy néhány napon belül ismertek lesznek a következő koalíciós tagok, a belgrádi sajtó máris arról cikkezik, hogy az oroszok inkább a haladók társaságában látnák Ivica Dačićot. Miközben a szocialisták elnöke nem tagadja a nyomásgyakorlást, arról beszél, hogy ellenzékbe is vonulhat, Tadić pedig arról panaszkodik, hogy nehéz kormányt alakítani.

A választások és a kormány megalakulása között szinte csak az tudja meglepni az olvasót, ha elmarad a heti rendszerességgel megjelenő politikai botrány. Csütörtökön a Blic napilap címoldala borzolta kedélyeket, amelyben arról tájékoztatták az olvasókat, hogy Oroszország szívesebben látná Ivica Dačić szocialista pártelnököt a Szerb Haladó Párt holdudvarában. A napilap ismeretlen szocialista forrásra hivatkozva azt állította, hogy Dačićot oroszországi látogatása idején arról kísérelték meggyőzni, hogy a Szerb Haladó Párttal alakítson kormányt. A lap tudomása szerint a haladók nyíltan megosztanák a hatalmat a szocialistákkal, valamint nemhivatalos tárgyalásba kezdtek a Szerbiai Egyesült Régiókkal is. Egy ismeretlen SZER-es forrás szerint a haladók sok mindent kínálnak a SZER-nek, és biztosan jobban járnának, ha velük lépnének koalícióra.

A Politika napilap ugyanakkor arról számolt be, hogy Dačić, miután befejezte a tárgyalást a demokratákkal, asztalhoz ült a haladókkal is, akik a kormányfői poszt mellett felkínálták, hogy az SZSZP megtarthatja az eddigi összes posztját. Mint megjegyzik, a szocialisták elnöke, ahogy megérkezett Moszkvából, bejelentette, hogy nem hajlandó részt venni egy olyan kormányban, amely csak a Liberális Demokrata Párttól függ és kikötötte, hogy a SZER-t is a hatalmi többség részesének kívánja látni. A napilap véleménye szerint a szocialista pártelnököt erről Szergej Sojgu, a Moszkva körül elterülő régió kormányzója, az egykori rendkívüli helyzetek felszámolásáért felelős miniszter győzte meg. Kiemelik, hogy az SZSZP képviselői meggyőződésüket fejezték ki afelől, hogy a kormány stabilitása érdekében minél nagyobbnak kellene lennie a hatalmi többségnek, valamint, hogy a SZER kormányba jutási lehetőségeit Dragan Đilas vizsgálja meg. Ez utóbbit a Danas napilap is megerősítette. A lap szerint a DP és a SZER kedden folytatott nemhivatalos tárgyalásokat, méghozzá Đilas vezetésével.

DAČIĆ: BÁNOM IS ÉN

Az SZSZP elnöke szerint a kormányalakítás terén zűrzavaros helyzet alakult ki és ezért nem a szocialisták a felelősek, hanem a DP és az SZHP. Szavai szerint ugyanolyan értelmetlen számára egy olyan kormány tagjává válnia, amely az Európai Unió összes követelését teljesíti, mint egy olyan kormány tagjává, amely nem hajlandó együttműködni az EU-val.

– Miért tőlem kérik számon, hogy még nem alakult meg a kormány? Alakítson kormányt a DP és az SZHP nélkülem, bánom is én, maradok akkor ellenzékben – fakad ki az újságírók kérdéseire Ivica Dačić. Mint megjegyezte, a DP számára a SZER az elfogadhatatlan koalíciós partner, míg az SZSZP számára az LDP. Ugyanakkor a nyomásgyakorlásos híreket nem cáfolta.

– Mit gondolnak, hogy a másik oldal nem teszi ugyanezt? Négy évvel ezelőtt Brüsszel hívott fel, hogy támogassam a demokratákat és ekkor ez senkit sem érdekelt. Pontosan tudom, mi lesz az EU következő lépése. Kijelentik, hogy Szerbiától nem várják el Koszovó függetlenségének elismerését, de követelik majd, hogy nyissunk irodát Prishtinában és Koszovó kapjon külön országhívó számot – vetette fel az SZSZP elnöke.

Vélekedése szerint a leendő kormánynak elsősorban erre a problémára kellene megfelelően reagálnia, majd kijelentette, ő maga szerb nacionalista, tetszik ez valakinek vagy sem, valamint azok, akik nyomást szeretnének gyakorolni rá, rossz lóra tettek.

TADIĆ: KOMPROMISZUMOT

A demokraták elnöke viszont azzal hárította el a kormányalakításról faggatódzó kérdéseket, hogy kijelentette: „A kormányalakítás nehéz folyamat, mert a parlamentben 44 párt van és kompromisszumra kell jutni valamennyiükkel”.

– Az embereknek kompromisszumra kell jutniuk. Mindenki tudja, hogy saját magának mi lenne jó, viszont a közügyekhez nincs érzékük – mondta Boris Tadić, a DP elnöke, aki szerint a kormányalakítást nem lehet szolidaritási kérdéssé alacsonyítani.

SZHP: GYORSABBAK LESZÜNK

A demokraták és a szocialisták kétségkívül nem tudnak hatalmi többséget alakítani és ezt be is kéne vallaniuk, hogy az SZHP hivatalosan is megkezdhesse kormányalakítási tárgyalásait, nyilatkozta Zorana Mihajlović, az SZHP képviselője.

– A szerb kormányt már rég meg kellett volna alakítani, hiszen tarthatatlan az országban uralkodó gazdasági és szociális helyzet – vélekedett az SZHP képviselője.

Szavai szerint abnormális, hogy a polgárokat egy hónapja azzal hitegetik miszerint megvan a hatalmi többség, miközben ez távolról sem igaz. Kiemelte, hogy amint bejelenti a DP, hogy nincs meg a hatalmi többség, az SZHP hivatalosan is megkezdi a kormányalakítási tárgyalásokat. Mint megjegyezte, nemhivatalosan eddig is folytak tárgyalások, ám hogy kivel, arról nem kívánt beszámolni.

– Esetünkben Szerbiának nem kell egy hónapot várnia a kormányalakításra, hiszen megalakítjuk a lehető legrövidebb időn belül – szögezte le Mihajlović.

A nyomásgyakorlásos botránnyal kapcsolatban a haladók képviselője kijelentette, hogy pártjukat nem érte nyomásgyakorlás és egy esetleges demokrata–haladó nagykoalíció szóba sem kerülhet.