A köztársasági elnök és a szocilisták koalíciójának megbeszélése (Fotó: Beta)
Tomislav Nikolić szerb államfő csütörtökön Ivica Dačić ot, a Szerbiai Szocialista Párt elnökét bízta meg a kormányalakítással. Tette ezt azután, hogy Dačić biztosította róla: képes megalakítani a parlamenti többséget. Az elemzők szerint akár még jó dolog is kisülhet az SZHP–SZSZP–SZER-koalícióból. Boris Tadić, a Demokrata Párt elnöke közölte: a DP mostantól nem stratégiai partnere a szocialistáknak és Mlađan Dinkić pártjának.
Az SZSZP és a választásokon vele koalícióban induló Egységes Szerbia és Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja mellett a Szerbiai Egyesült Régiók pártunió, valamint feltehetőleg némely nemzeti kisebbségi pártok vesznek majd részt a kormányalakításban – nyilatkozta Tomislav Nikolić, aki szerint az új összetételű kormánynak szűkre szabottnak, hatékonynak és felelősségteljesnek kell lennie. Az államfő a folytatásban John F. Kennedy-t, az Amerikai Egyesült Államok meggyilkolt elnökét idézte: „Ne azt kérdezd, mit tehet érted a haza, hanem azt, te mit tehetsz a hazáért!”
Nikolić biztosította közvéleményt, hogy az új kormány folytatja útját az Európai Unió felé.
– A kormánynak számos problémával kell majd megbirkóznia. Ezek közé kell sorolni Koszovót, amelynek kérdését ez idáig olyan módon kezelték, hogy nehogy felelősséget kelljen vállalniuk. Ez a jövőben nem így lesz. A kormánynak küzdenie kell a korrupció és a bűnözés ellen, erősítenie kell a gazdaságot, kiépíteni az infrastruktúrát, felülvizsgálni a magánosításokat és az igazságügy reformját, valamint a médiumok helyzetét. Az egyik legfontosabb feladat azonban az országból elvándorolt értelmiség, szakemberek hazacsalogatása lesz. Vissza kell hívnunk ezeket az embereket, munkát és kereseti lehetőséget kell felkínálnunk számukra – részletezte Nikolić.
Az új koalíciós partnerek már június 29-én, pénteken megkezdik a részletes tárgyalásokat az új összetételű kormányról – jelentette be Ivica Dačić, hozzátéve: a Demokrata Párttól soha nem kérte a kormányfői tisztséget. Az SZSZP elnöke azt is elárulta, hogy az elnökválasztáson nem Nikolićra, hanem Tadićra szavazott. A polgárok azonban másképpen döntöttek – szögezte le Dačić, aki Nikolićhoz hasonlóan szintén idézettel kívánta kifejezni gondolatait.
– Ha nem fogadod el a felelősséget, akkor nem is érdemled meg. Ezt Winston Churchill, az Egyesült Királyság legendás miniszterelnöke mondta, amikor a második világháborúban elvállalta a miniszterelnöki tisztséget. A nagyság a felelősség elfogadásában rejlik – fogalmazott Dačić.
A kormányalakító a továbbiakban kifejtette, hogy a szerbiai politikai pártok közül több is a szerb államérdekek megvédése, az európai integráció folytatása, a szociális egyenlőség és a jobb életszínvonal megteremtése, valamint a korrupcióellenes küzdelem mellett száll síkra.
Arra az újságírói kérdésre, hogy miért éppen Vid napján, a Rigómezei csata és egyéb fontos szerbséghez kötődő események évfordulóján közölte hivatalosan döntését koalíciós partnereiről, Dačić kifejtette: Ha a múltat nem változtathatjuk meg, akkor legalább a jövőt változtassuk meg.
– A mai nap az SZSZP elnökeként, de egy választási koalíció vezetőjeként és kormányalakítóként is érettségi vizsga és kötelezettség számomra. Nincs az a párt, amely elutasította volna, hogy tisztségviselője lépjen a miniszterelnöki funkcióra. Sokkal nehezebb lett volna nem elfogadni a felkérést. Hogyan lehetett volna megmagyarázni, hogy nemet mondunk az ajánlatra? Hogyan indultunk volna a jövőben bármilyen választáson? Mindig nehéz a helyzet, erre hivatkozva nem mondhattam nemet. Húsz éve foglalkozom politikával. Ennyi idő után senki sem kérhette volna, hogy a DP-vel kialakított jó kapcsolat miatt ne vállaljam el a kormányfői tisztséget. Az, aki a Partizanból vagy a Crvena Zvezdából átigazol a Barcelonába, biztosan nem tagadja meg, hogy volt csapata ellen játsszon. Engem nem a mennyei Szerbia érdekel, hanem az, hogy milyen körülmények között élnek az emberek. Soha sem engedem meg, hogy visszatérjenek a kilencvenes évek. Felelősséget vállaltunk, hogy vezetni fogjuk Szerbiát. A DP-vel kialakított jó viszony miatt nem volt egyszerű meghozni ezt a döntést. Ugyanakkor nem az én ambícióim a fontosak, hanem pártunk, választási koalíciónk és Szerbia jövője. Magam és az ország miatt is igyekezni fogok a tőlem telhető legjobban végezni munkámat – összegezte Dačić.
Mlađan Dinkić, a SZER elnöke arról beszélt, hogy egy nagyon nehéz pillanatban veszik át Szerbia irányítását. Az ország a csőd szélén áll – emelte ki Dinkić, mondva, hogy a legsúlyosabb gondok megoldása pont az általa vezetett pártunióra vár majd, hiszen feltehetőleg ők fogják vezetni a gazdasági, a pénzügyi és a Nemzeti Beruházási Tervért felelős minisztériumokat.
JOGUK VAN A MUNKÁHOZ
Dačić és a szocialisták soha sem kapták volna meg a DP-től a kormányfői tisztséget – reagált az új fejleményekre Boris Tadić, a DP elnöke, hozzátéve, hogy a demokraták szerint az SZSZP nem képes megfelelő módon irányítani az államot. A DP nem tehető felelőssé azért, hogy ez idáig nem alakult meg a kormány – fejtette ki Tadić, mondva, hogy most már egyértelmű, mi is akadályozta a szocialistákat abban, hogy megállapodjanak a demokratákkal.
– A szocialisták vezetőinek elejétől kezdve őszintének kellett volna lenniük. Legitim joguk volt, hogy kérjék a kormányfői pozíciót. Ennek ellenére őszintén kijelentem, hogy mindenféle összetételű kormánynak joga van esélyt kapni a munkára. Remélem, hogy az új hatalom eredménye nem marad el az elmúlt években felállított mércéktől. Helyi szinten sehol sem kérem a DP vezetőit, hogy bontsák fel a szocialistákkal meglevő megállapodásokat, hatalmi koalíciókat. Bennünket az ésszerűség irányít, ha nem így lenne, akkor a múltban máshogyan alakítottuk volna meg némely hatalmi koalíciót. Köztársasági szinten azonban a DP többé nem stratégiai partnere az SZSZP-nek, sem a SZER-nek – fejtette ki Tadić, arra viszont már nem kívánt válaszolni, hogy lemond-e pártelnöki tisztségéről.
KÜZDENEK VAJDASÁG JUSSÁÉRT
Vuk Drašković, a Szerb Megújhodási Mozgalom elnöke nemtetszését fejezte ki az új helyzetállás kapcsán: Szerbia hátrafelé lépett. Olyan pártok kerülnek hatalomra, amelyek korábbi uralmának idejében két merényletet is elkövettek ellenem – hangsúlyozta Drašković.
A Liberális Demokrata Párt szerint az elmúlt hetek hazug magatartásának tükrében ez volt az egyetlen logikus fordulat – nyilatkozta a párt elnökségének tagja, Bojan Đurić, hozzátéve: aggasztó, hogy egyelőre minden csak a következő kormányfő kilétére korlátozódik, senki sem beszél az új összetételű kormány programjáról. Eddig csak két frázis hangzott el: Szerbiának erős országnak kell lennie; Az embereknek jobban kell élniük – mondta Đurić, hozzáfűzve: az utóbbi húsz évben még egyszer sem történt meg, hogy a kormányalakító úgy fogadta el mandátumát, hogy a kormány jövőbeni programjáról egy szót sem ejt.
Bojan Kostreš, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga alelnöke arról biztosította a tartomány lakosságát, hogy továbbra is folytatják a Vajdaság jussáért folytatott küzdelmet.
– Semmi okunk elállni attól, ami Vajdaságot a szerbiai alkotmány értelmében megilleti. Most már nem marad más hátra, mint kivárni, hogy az új köztársasági parlamenti többség hogyan is viszonyul Vajdaság irányába. Egyértelművé kell tenni, hogy ki áll a politikai kínálat egyik oldalán és ki a másikon. A VSZL nem hajlandó semmiféle politikai csoportszexet támogatni. Ha tartományi szinten a DP nem zárja ki a hatalom megalakításából a szocialistákat, akkor mi vonulunk ellenzékbe. Bár úgy tűnik, mindenki hajlandó mindenkivel, a VSZL erre nem képes – magyarázta Kostreš.
A Szerbiai Demokrata Párt alelnöke, Slobodan Samardžić hiszi, hogy az SZHP–SZSZP vezette kormány az eddigihez képest egészen más politikát folytathat, a húzóerőnek azonban mindenféleképpen a haladóknak kell lenniük. A kormánynak minden értelemben és területen meg kell változtatnia az eddigi állampolitikát – fogalmazott Samardžić, mondva, hogy a szocialistákban nincsen elég erő a változtatáshoz, ezért kell a haladóknak generálniuk a folyamatokat. A DP csak kárt okozott, ezért jó, hogy új hatalmat kap az ország – véli Samardžić.
HITELTELEN KORMÁNY
A politikai elemzők egy része nem számít drasztikus változásra. Az SZHP–SZSZP–SZER kormánynak szintén szembesülnie kell majd a Brüsszelből érkező, Koszovóval kapcsolatos nyomásgyakorlással – nyilatkozta Đorđe Vukadinović, mondva, hogy belpolitikai téren nem számít lényegesebb változásra. Az új parlamenti többség várhatóan stabil lesz, és nem kell komolyabb külső támadásokkal megbirkóznia – véli Vukadinović.
Egy másik elemző, Cvijetin Milivojević hiszi, hogy az új hatalom nem fogja veszélyeztetni Szerbia európai útját, ugyanakkor sokkal nagyobb önbecsüléssel állnak majd hozzá a párbeszédhez, mint az eddigi kormány.
– Az SZHP és az SZSZP biztosan behúzza majd a kézifékeket, ha Brüsszel túl sokat követel Koszovóval, az ország területi integritásával kapcsolatban. A korábbiakhoz képest Szerbia sokkal jobban fogja tisztelni államérdekeit. A koalíció stabil és erős lesz – fejtegette Milivojević.
Egyedül Vladimir Goati adott hangot kétkedésének, elsősorban azért, mert Nikolić arra a személyre bízta a kormányalakítást, amely személy pártja mindössze egytizedét szerezte meg a 250 köztársasági parlamenti mandátumnak. Goati szerint az új összetételű kormány nem lesz hiteles a nemzetközi közösség szemében.
AZ EU NEM KÉTELKEDIK
Az EU-nak nincsen oka nem hinni az új összetételű kormány európai elkötelezettségében – nyilatkozta Stefano Sannino, az Európai Bizottság Bővítési Igazgatóságának vezérigazgatója, hozzátéve, hogy az EU figyelemmel fogja kísérni a kormány lépéseit.
Štefan Füle bővítési biztos visszafogottabb hangnemben csak reményét fejezte ki, hogy az új összetételű kormány Európa-párti lesz. Nagyon sok megoldandó feladat vár a kormányra, remélhetőleg képes lesz megküzdeni a kihívásokkal – emelte ki Füle, aki egyébként örvendetesnek tartja, hogy vége felé közeledik a kormányalakítás Szerbiában.
Az USA Külügyminisztériuma pedig közölte: minden legitim módon megválasztott szerbiai hatalmi koalícióval együtt kívánnak működni.