2024. november 29., péntek

Naphűtötte fagylalt

A szabadkai Grabarević fivérek korszerűsítették a nosztalgikus fagylaltos-biciklit
(Fotó: Biljana Vučković)

Itt van, megjött Bagaméri, aki a fagylaltját maga méri!” – ez a mondat jutott eszembe, amikor megpillantottam Palicson a piros fagylaltos-biciklit. Éppen szembe jött velem az úton, s csupán a szemem sarkából vettem szemügyre. A hűtővitrinek és a kerékpár felett látható sátorról elvonta a figyelmemet a fagyasztó. Nem mindennapi látvány, hogy zene és villogó lámpák kíséretében árulják a hűs nyalánkságot. De mint később kiderült, éppen a jármű tetején rejlik a szerkezet különlegessége.

Ahhoz a nemzedékhez tartozom, amelynek a számára már egyáltalán nem volt kiváltság fagylaltot enni. Emlékszem, a legfinomabb fagyit gyerekkoromban abban a Palics központjában lévő cukrászbódéban lehetett kapni, amelyik ma már nem létezik. Azóta is a cukrászdában, esetleg a boltban vásárolom meg a hűsítő édességet. Így viszont már csak elbeszélésekből tudhatom, mekkora tisztelet övezte azokat a fagylaltárusokat, akik naponta járták az utcákat, csöngetéssel felhívva a figyelmet a portékájukra. Ennek ellenére ösztönös kíváncsiságot keltett bennem a nem mindennapi látvány, és végül kiderült, hogy egy műszaki értelemben sem közönséges fagylaltos-bicikliről van szó. Sőt a mi területünkön újdonságnak számít, hiszen teljesen környezetkímélő berendezés, tudtam meg a szabadkai Grabarević testvérektől, Josiptól és Roberttől, a járgány megálmodóitól és elkészítőitől.

– Ez a jármű a legkorszerűbb technológia felhasználásával készült. Napkollektorok hajtják, sőt a fagylaltot is azok hűtik. LED-lámpákat építettünk bele. A munkafelület és a mosogató kerokból készült. Ezt az anyagot egyébként az űrhajóknál szokták használni. Öt napelemmel rendelkezik, ebből kettőt használunk hűtésre, hármat pedig meghajtásra. Vagyis két külön rendszerben működik a kerékpár. Tudni kell, hogy a használata nem jár semmilyen költséggel, hiszen a napkollektor minden szükséges energiát előállít. Napelemek nélkül mintegy 12 óráig hűt, a napelemek pedig további 5-6 órával bővítik ezt az időtartamot, vagyis szinte egész nap működik a hűtő. A meghajtórendszer esetében a napelemek akkumulátorokkal vannak összekötve, ennek köszönhetően 40–50 kilométert tudunk így haladni, azzal, hogy a biciklit akár tekerhetjük is – ismertette az univerzális, napenergiával működő, környezetkímélő fagylaltos-bicikli különleges részleteit Grabarević Robert. Fivére, Josip így folytatta: – A mosogatóba érzékelők vannak beépítve, így nem kell hozzáérni, csupán alátartjuk a kezünket és máris folyik a víz. Egy 25 literes tartályban tároljuk a vizet, ez elegendő mennyiség egész napra. De a szennyvíz sem folyik ki a szabadba, azt egy külön tartályba vezetjük. Így lesz teljesen környezetbarát az egész rendszer – mondta.

A testvérek elmesélték, nagy beruházás ez a számukra. Pontos összeget nem tudtak mondani, de számításuk szerint a gépezet összeállítása 15–18 ezer euróba került. Három évükbe telt, amíg megvalósították az álmukat, és megépítették a környezetkímélő fagylatos-kerékpárt. Mint azt Grabarević Josiptól megtudtam, a legtöbb fejtörést az elektronikai megoldások, a hűtőrendszer üzembe helyezése és a hajtórendszer beindítása okozta. De arra a kérdésre, hogy mi ösztönözte őket arra, hogy nekilássanak a munkának, Robert azt válaszolta, magának szeretett volna egy olyan munkát, ami viszonylag jó keresettel jár.

– Hogy őszinte legyek, szerettem volna vásárolni egy ehhez hasonló járművet, mert a tengerparton akartam fagylaltot árulni. Szerintem nincs is szebb annál, amikor az emberek mosolyogva jönnek oda hozzám, s látszik, hogy megörülnek nekem a forróságban. De nagyon nehéz fagylatos-biciklit találni, Szerbiában egyáltalán nincs, Olaszországban pedig hatalmas áron lehet csak hozzájutni, és bár Magyarországon is lehet venni, azt kell mondanom, azok közel sem olyan jó minőségű gépek, mint amilyent végül a fivéremmel elkészítettünk. A világon még sehol sincs napenergiával működő fagylaltos-bicikli, de a miénk esetében még a hűtésre is egy egyedülálló megoldást találtunk ki, hiszen arra mindenhol tört jeget használnak, ami rendkívül instabil módszer. Ráadásul a kerékpár meghajtásában is fejlettebbek vagyunk, hiszen mi elektromos lehetőséget is kialakítottuk a pedálos mellé – mutatott rá Robert. – Sohasem foglalkoztam még fagylalttal, ez az első alkalom, én ugyanis kereskedő vagyok, a fivérem pedig villamosmérnök. A fagyit egyelőre a kereskedőktől vásároljuk, de mindenképpen saját készítésűt szeretnénk árulni, ám ahhoz külön berendezést kell majd összeállítanunk – mosolygott sejtelmesen Robert. – Mi csak megálmodtuk a napenergiával működő fagylaltos-biciklit. Tizenegy vállalat vett részt az elkészítésében. Eddig nem helyeztük üzembe, csupán a különféle kiállításokon mutattuk be a találmányunkat. De el kell mondanom, hogy először Szabadkán fogjuk majd kipróbálni, hiszen itt már sikerült beszereznünk minden szükséges papírt. Harmincöt év után mi kaptuk meg első alkalommal az egészségügyi engedélyt, hogy ilyen hűtőjárműből áruljuk a fagylaltot.

A fiatal testvérek már díjat is nyertek a találmányukkal. Jelentkeztek az országos megmérettetésre is, mégpedig a Szerbia legjobb innovatív, idegenforgalomban használatos találmányának járó díjért szállnak versenybe. A napokban derül ki, hogy bekerültek-e a döntősök közé.

Robert elmondta, igény van az ilyen berendezésekre.

– Ez az első berendezésünk, egy prototípus, ezért természetes, hogy többe került. De az érdeklődésnek köszönhetően valószínűleg belekezdünk a berendezések gyártásába, s akkor majd biztosan sikerül lefaragni az előállítási árból is. Számos modellt ki tudunk alakítani. Készíthetünk például kilenc- vagy hatrekeszes fagylatos-biciklit, amiből kilenc- vagy hatféle ízű fagyit lehet majd árulni. De nem csupán fagylaltárusításra tudunk járművet kialakítani, vagyis nemcsak hűteni lehet a napkollektorokkal, hanem melegíteni is, így hot dog vagy palacsinta készítésére is alkalmas lehet. Többen is felkerestek már minket Albániából, Görögországból, Törökországból, Egyiptomból, és természetesen a hazai piacon is érdeklődnek. Már csak pénzre van szükségünk, hogy belekezdhessünk a gyártásba – avatott be minket Robert.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás