A nyári forróság beköszöntével egyre többen vágyakoznak valamelyik vízparti üdülőparadicsomba, ugyanakkor az általános gazdasági és anyagi helyzet miatt sajnos évről évre kevesebb család nyaralhat. Az a réteg, amely valahogyan mégis kiszorítja az üdülés költségeit, szintén nem engedheti el teljesen magát: szinte nincsen olyan év, hogy ne értesülnénk a sajtóból arról, hogy az álomnyaralás olykor rémálommá válhat.
Emlékezzünk csak tavaly novemberre, amikor az egyik szerbiai utazási iroda és a vele együttműködő egyiptomi utazási iroda vitája miatt szerbiai turistákat lakoltattak ki több egyiptomi hotelből. Az sem megy ritkaságszámba, hogy míg a fényes papírra nyomtatott prospektusban a hotel egy kacsalábon forgó kastélyra hasonlít, addig a valóságban egy félig elkészült épületben szállásolják el az üdülőket. Figyelmesen kell válogatni az utazási irodák és azok kínálata között, valamint tisztában kell lenni a fogyasztói jogokkal, hogy milyen esetekben kérhetünk kárpótlást vagy költségeink teljes megtérítését.
Mladen Alsirovićtyal, a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület jogászával arról beszélgettünk, hogy az érvényes szerbiai fogyasztóvédelmi előírások mekkora védelmet nyújtanak a polgároknak.
Mely esetekben reklamálhatnak a polgárok, vagy igényelhetnek kártérítést?
– A fogyasztó akkor igényelhet kártérítést az utazás szervezőjétől, ha az nem teljesíti az aláírt szerződésbe foglalt feltételeket. Ilyen eset, ha az utazás szervezője a fogyasztóvédelmi szerződésben meghatározott határidőn belül nem értesíti a polgárt az utazás lemondásáról. Ugyanebbe a kategóriába tartozik, amikor mondjuk a szálláshely, annak minősége, besorolása nem felel meg a katalógusban látottaknak és a szerződésbe foglaltaknak.
A kártérítési lehetőség az alapvető higiéniai feltételek hiányára is vonatkozik?
– Abban az esetben kérhet a fogyasztó kártérítést, ha mondjuk a hiányos tisztaság miatt megbetegszik, és fizetnie kell az orvosi ellátásért. Ebben az esetben az utazás szervezőjénél vagy a szálláshely illetékeseinél igényelheti költségei megtérítését.
Mit kell tennie a fogyasztónak, ha elégedetlen és úgy érzi, hogy a reklamációnak alapja van?
– Először az utazási irodához, az utazás szervezőjéhez kell fordulnia írásban. A fogyasztóvédelmi törvény szigorúan előírja, hogy a reklamációnak, kártérítési igény kinyilvánításának írásban kell megtörténnie. Az utazási iroda a panasz átvételétől számított 15 napon belül szintén írásban köteles válaszolni a fogyasztó megkeresésére. Az irodának pontosan közölnie kell, hogy milyen módon fogja kárpótolni ügyfelét: költségtérítéssel, vagy esetleg egy ugyanolyan értékű utazással, vagy valamilyen harmadik módon. Ha az utazási iroda nem válaszol írásban a törvényben megszabott határidőn belül, akkor a fogyasztó az idegenforgalmi felügyelőségnél tehet panaszt. A felügyelőség munkatársai törvényes hatáskörük értelmében az utazási iroda helyiségeiben rendkívüli ellenőrzést hajthatnak végre, és kötelezhetik az irodát, hogy válaszoljon a fogyasztónak. A fogyasztóknak annyit üzennék, hogy ha becsapottnak érzik magukat, ha úgy vélik, hogy az utazási iroda megszegte a szerződésbe foglalt feltételeket, akkor azonnal vegyék fel a kapcsolatot az irodával, azonnal reklamáljanak. Ha a nem megfelelő feltételek ellenére panasz nélkül a nyaralóhelyen maradnak, és csak azután reklamálnak, miután hazatértek, akkor elveszítik a jogot a kárpótlásra.
Gyakran érkeznek önökhöz panaszok idegenforgalmi témában?
– Még nem, az üdülési szezon csak most kezdődött el, de számításaink szerint a közeljövőben biztosan több panaszos fordul majd hozzánk tanácsért.
A korábbi években mire panaszkodtak leggyakrabban a polgárok?
– Többször is megtörtént, hogy az utazási irodánál a polgár azt az információt kapta, hogy szálláshelye mondjuk 100 méterre fekszik a strandtól, a helyszínen azonban kiderült, hogy a szóban forgó távolság sokkal nagyobb, 600 méter. Megtörtént, hogy a fogyasztó szívbeteg volt, és a nagy távolság gondot jelentett számára, megnehezítette a nyaralás felhőtlen élvezetét.
Ön kielégítőnek tartja a fogyasztóvédelmi törvény idegenforgalomra vonatkozó rendelkezéseit?
– Az idegenforgalmi utazásról szóló szerződést korábban a kötelmi viszonyokról szóló törvény szabályozta, de csak kisebb terjedelemben. A fogyasztóvédelmi törvényben egy egész fejezetet szenteltek ennek a témának. A fogyasztók szempontjából kedvező, hogy a szóban forgó jogszabályban sokkal egyértelműbb, hogy melyek az utazási irodák, utazások szervezőinek a kötelezettségei. Ezért nyugodtan kijelenthetem, hogy az idegenforgalomra vonatkozó törvényes keret megfelelő. Persze az is szükséges, hogy az érintettek betartsák a rendelkezéseket.