Az USA állítólag nem egyezik azzal, hogy az SZSZP és Dačić fontos szerepet töltsön be az új összetételű kormányban (Fotó: Beta)
A parlamenti többség adott, jövő héten megválasztják a Szerbiai Képviselőház elnökét, valamint alelnökeit és szerveit, majd a parlament első ülésén megválasztják az új összetételű kormányt – közölte Ivica Dačić , а Szerbiai Szocialista Párt elnöke a Szerbia Egyesült Régiói pártunió vezetőivel folytatott tárgyalás után kedden. Már csak alá kell írni a koalíciós szerződést, nyilatkozta Dačić, hozzátéve, hogy biztosan nem adja vissza kormányalakítói mandátumát csak azért, mert valaki a Demokrata Párt–Szerb Haladó Párt nagykoalíció után siránkozik.
– Ha biztosítottam a többséget a kormányalakításhoz, akkor biztosítottam. Ha nem, akkor meg kell magyaráznom, hogy miért nem, és ismét kiírjuk a parlamenti választásokat. Akkor meglátjuk, hogy kire szavaz a nép: azokra, akik külföld támogatását élvezik, de a szerbiai polgárokét nem, vagy azokra, akik esetében ez fordítva érvényes. Nem az USA alakítja a szerb kormányt – részletezte Dačić.
Az SZSZP elnöke nyilatkozatában azokra a sajtóállításokra utalt, amelyek szerint Philip Reeker amerikai helyettes külügyi államtitkárazért utazott kedden Belgrádba, hogy a DP–SZHP nagykoalíció létrejöttéről győzze meg az érintetteket. Reeker egyébként a szerb fővárosba érkezése után elsőként a SZER székházában tett látogatást. Mlađan Dinkić, a pártunió vezetője a helyettes külügyi államtitkár látogatásának célját feszegető újságírói kérdésre azt válaszolta, hogy Reekernek tetszik Belgrád.
Sem Dinkić, sem Reeker nem óhajtottak nyilatkozni több mint egyórás beszélgetésük tartalmáról. Reeker a továbbiakban Čedomir Jovanovićtyal, a Liberális Demokrata Párt elnökével, majd Dačićtyal találkozott, szerdán pedig várhatóan a haladók képviselőivel és Boris Tadićtyal, a DP elnökével fog tárgyalni.
Sajtóértesülések szerint ezen a héten Philip Gordon, az USA külügyi államtitkára is Belgrádba utazik. A szerb sajtó államokbeli informátorokra hivatkozva azt állítja: az USA nem egyezik azzal, hogy az SZSZP és Dačić fontos szerepet töltsön be az új összetételű kormányban.
Jelko Kacin, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője viszont úgy véli: esélyt kell adni Dačićnak. A kormány első száz napja után már láthatóvá válik, hogy mely útvonalon indult el és változik-e az eddigi állampolitika, magyarázta Kacin, hozzátéve, hogy a korábbi együttműködésből tudja: belügyminiszterként Dačić nagyon sokat tett a vízumliberalizációért. Egy pragmatikus vezetőről van szó, emelte ki Kacin, aki szerint az új összetételű kormány legnehezebb feladata a gazdasági kérdések megoldása lesz.
– A munkanélküliség aránya meghaladja a 24 százalékot, az államkassza szinte teljesen üres. Az új kormány egyik első próbatétele a Nemzetközi Valutaalappal való tárgyalás lesz szeptemberben. Akkor kiderül, hogy hajlandóak-e bizonyos reformok végrehajtására. A kormánynak „le kell tennie” ezt a vizsgát, hogy ne veszítse el a polgárok bizalmát. A gazdasági fellendülés egyik alapfeltétele a korrupció elleni küzdelem, amelynek a hatalom minden szintjén meg kell valósulnia. Addig egyetlen külföldi beruházó sem fogja Szerbiába hozni a pénzét, amíg az illetékesek nem világítják át a megkérdőjelezhető magánosításokat és közbeszerzéseket. Az új kormánynak belföldön és külföldön is hitelességet kell szereznie – összegezte Kacin.
A DP–SZHP koalícióhoz kapcsolódóan Rasim Ljajić, a Szerbiai Szociáldemokrata Párt elnöke is nyilatkozott és kifejtette: Szerbia számára ez a hatalmi összetétel lenne a legkedvezőbb. Ugyanakkor valószínűleg már késő megvalósítani ezt a forgatókönyvet, tette hozzá Ljajić, mondva: a demokraták és a haladók koalíciója járulna hozzá legnagyobb mértékben az ország stabilitásának megerősítéséhez és megőrzéséhez.
– Hiszem, hogy nagykoalíció segítene hozzá bennünket leghamarabb a csatlakozási tárgyalások időpontjának a kitűzéséhez, valamint képes lenne megnyitni a vitát az alkotmány módosításáról. Ezenfelül a nagykoalíció oldhatná meg legeredményesebben az ország gazdasági problémáit – magyarázta Ljajić.
A Vajdasági Szociáldemokrata Liga más álláspontot képvisel, pontosabban ellenez mindenféle összetételű hatalmat a haladók részvételével. A döntés a demokratákra tartozik, hangsúlyozta Aleksandra Jerkov, a VSZL sajtófelelőse, hozzátéve, hogy a DP–SZHP koalíció nem szolgálja sem a demokraták, sem a szerbiai polgárok érdekét.
NEBOJŠA STEFANOVIĆ LEHET A HÁZELNÖK
A Press belgrádi napilap értesülései szerint az SZHP nyolc, az SZSZP öt, a SZER pedig két tárcát fog irányítani az új összetételű kormányban. A napilap bennfentesei szerint azt még nem tudni, hogy kik állnak majd a minisztériumok élén. A Press és a Danas szerint a köztársasági parlament elnöke Nebojša Stefanović, az SZHP alelnöke lesz.
TADIĆ NEM MOND LE
Boris Tadić bejelentette, hogy nem mond le pártelnöki funkciójáról, ugyanakkor alaposan elemezni fogja saját felelősségét pártja választási eredményének tekintetében.
– Korábban azért követelték lemondásomat, mert nyertem a választásokon, most meg azért, mert veszítettem. Ez éppen elegendő ok arra, hogy ne mondjak le. A választások után a DP elnökségétől és főbizottságától is legitimitást kaptam pártelnökként – fejtette ki Tadić, aki cáfolta a párton belüli megosztottságról, szakadásról szóló sajtóállításokat.
Tadić ugyanakkora választásokon rosszul teljesítő demokrata tisztségviselők leváltását helyezte kilátásba. A DP végrehajtó bizottsága befejezte a választási eredmények elemzését és azoknak a tisztségviselőknek, akik nem feleltek meg a hozzájuk fűzött elvárásoknak, leváltásra kell számítaniuk, magyarázta a DP elnöke.
Az alakulófélben lévő köztársasági hatalom kapcsán a DP elnöke megállapította, hogy szerinte az SZHP–SZSZP–SZER koalíció nem lehet eredményes és hatékony. A kérdésre, hogy van-e még kilátás a DP–SZHP koalícióra, Tadić elmondta: jelenleg egy más összetételű kormányt próbálnak megalakítani, ugyanakkor a megváltozott politikai körülmények az eddigiekhez képest egészen más hatalmi koalíciók létrehozását teszik majd lehetővé a következő választások után.