2024. július 17., szerda

Véget ért a Páncélbotrány

Felmentették a vádak alól Prvoslav Davinićet, Jovica Vučkovićot és Milun Kokanovićot

Ezen a 2007-ben készült felvételen a szóban forgó katonai felszerelésben vannak a katonák (Fotó: Beta)

A belgrádi Fels ő Bíróság csütörtökön felmentette Prvoslav Davini ćet, Szerbia és Montenegró egykori védelmi miniszterét, valamit két-két katonatisztet, akiket az ügyészség katonai felszerelések beszerzésekor elkövetett hivatali visszaéléssel vádolt.

A bíróság megállapította, hogy az ügyészség nem bizonyította be sem Davinić, sem a két tiszt, Jovica Vučković és Milun Kokanović bűnösségét. Az ügyészség azzal vádolta őket, hogy 2005 augusztusában 176 millió euróval károsították meg az államot a nagybecskereki Mile Dragić rendőr és katonai felszerelést gyártó vállalattal kötött szerződéssel. A bíróság ítéletében megállapította, hogy az ügylet során nem érte kár az államot, és túlzott haszna sem volt belőle a nagybecskereki cégnek, a vásárolt védőfelszerelések mennyisége pedig megfelelt a hadsereg igényeinek a 2006-tól 2010-ig tartó időszakra vonatkozóan. Tomo Zorić köztársasági ügyész az ítélettel kapcsolatban fellebbezést jelentett be.

A Páncélbotrányként elhíresült korrupciós ügyben Mlađan Dinkić akkori szerbiai pénzügyminiszter azt állította, hogy a hadsereg jóval a piaci ár felett vásárolt 74 ezer rohamsisakot, 69 páncélmellényt és ötszáz pilótadzsekit, miközben a hadseregnek 28 ezer katonája és 75 pilótája volt. Belgrádi katonapolitikai szakértők azt vetették Davinić szemére, hogy a védelmi tárca az ügylettel kimerítette a tönk szélén álló hadsereg teljes ötéves beszerzési keretét. Dinkić nyomására Davinićnak le kellett mondania, amit a felmentő ítélet után most kifogásol.

– Dinkić vádjai miatt le kellett mondanom a védelmi tárca éléről, de mivel nem terhel felelősség, felmerül a kérdés, hogy kérjem a visszahelyezésem a védelmi miniszteri posztba, vagy inkább a G17-be – vetette fel Prvoslav Davinić.

Véleménye szerint a bíróság a csütörtöki ítélet meghozatalakor számba vette a létező összes bizonyítékot és azok alapján egyetlen lehetséges döntést hozhatott csak: felmentő ítéletet. A korrupciós gyanúba hozott közbeszerzéssel kapcsolatban kiemelte, hogy a költségvetés nem szenvedett kárt, és Mile Dragić sem jutott haszonhoz, az egyetlen károsult a hadsereg, ugyanis nem juthatott hozzá a működéséhez nélkülözhetetlen felszereléshez.

– Az elmúlt hét évben a közvélemény nem követhette a korrupciós per lefolyását, mert az eljárás nagy része zárt volt. Csupán most, az ügy végén mutathattuk be a közvélemény számára azokat a bizonyítékokat, amelyek arról beszélnek, hogy a vádirat egyetlen pontja sem volt igazolt – mondta az egykori védelmi miniszter.

Mlađan Dinkić vádjaira válaszolva megjegyezte, hogy azokból egyetlen egy sem került bele a Felső Ügyészség által benyújtott vádiratba, miközben a sajtóban olyan benyomást keltettek, mintha az „évszázad rablásáról” vagy a költségvetési eljárás figyelmen kívül hagyásáról lett volna szó.

– Vera Vukotić elnöklő bíró az ítélet indoklásakor ki is emelte, hogy nem költségvetési forrásokról volt szó – érvelt Davinić.

Az ítélethozatal után Davinić felhívta a figyelmet arra, hogy a hatóságok eddig hat bűnvádi eljárást indítottak ellene, és már ötben bebizonyosodott az ártatlansága. Csupán az izraeli kémműhold bérléséről szóló szerződés törvénytelen megkötéséről szóló eljárásban nem született még ítélet.

Milun Kokanovićszerint az ítélet megmutatta, hogy Szerbiában, bár lassú az igazságszolgáltatás, de elérhető az igazság.

– Az ügy kezdetétől látható volt, hogy a vádak légből kapottak. A mai ítélet világosan megmutatja, hogyan működik ma az igazságszolgáltatás. Ugyanakkor senkinek sem kívánom azt a hét évnyi poklot, amelyen családommal együtt átéltünk – nyilatkozta Kokanović.

A Szerbia Egyesült Régiói a felmentő ítélettel kapcsolatos reagálásában megjegyezte, hogy a felmentő ítélet nem más, mint az igazságügyi reform tükre.

– Ebben a tükörben látszik, hol is tart az igazságügyi reform. Ennek ellenére az a legfontosabb, hogy Dinkić a botrány fellebbentésével megakadályozta a csalást, hiszen a résztvevők nem tudták véghezvinni ügyletüket – áll a közleményben. Hozzáteszik, hogy az új kormánynak komolyan bele kell vetnie magát az igazságügy reformjába, „ugyanis a dolgok nem mehetnek így tovább”.

A Páncél-botrány másik oldalának vádlottját, Mile Dragić nagybecskereki üzletembert 2010-ben mentették fel a vádak alól.