2024. július 17., szerda

Aláírták a koalíciós megállapodást

Tizenhárom oldalon és kilenc terület vonatkozásában fogalmaztak meg terveket
(Fotó: Tanjug) Miután Ivica Dačić kormányalakító, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke, hétfőn este megállapodott a korábban elégedetlen hangnemet megütő Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának vezetőségével, a kormányt megalakítani készülő pártok képviselői kedden aláírták a koalíciós megállapodást. A minisztériumok pártok közötti felosztásáról egyelőre csak találgat a sajtó.

A koalíciós megállapodást a Szerb Haladó Párt székházában írta alá Ivica Dačić, Aleksandar Vučić, az SZHP ügyvezető elnöke, Jovan Krkobabić, a SZENYP elnöke, Dragan Marković Palma, az Egyesült Szerbia elnöke, és Mlađan Dinkić, a Szerbia Egyesült Régiói pártunió vezetője.

Az eseményen jelen volt Žarko Obradović, az SZSZP alelnöke, Jorgovanka Tabaković, az SZHP alelnöke és Verica Kalanović, a SZER elnökségének tagja.

A B92 RTV hozzájutott a tizenhárom oldalas koalíciós megállapodáshoz, amely kilenc területre tér ki: állampolitika, gazdasági és szociális politika, jogállamiság és joguralom, korrupció és bűnözés elleni küzdelem, az államhivatal átszervezése, pártmentesítés, decentralizáció, médiaszabadság, valamint tudomány.

A következő kormánykoalíciót megalkotni tervező pártok a megállapodásban kötelezték magukat, hogy közösen lépnek fel a szóban forgó területeken. Az állampolitika terén az európai integráció folyamatának felgyorsítását és a csatlakozási tárgyalások időpontjának kitűzését emelték ki legfontosabb feladatként, célként.

A megállapodásból kiderül, hogy az új összetételű kormány nem kívánja elismerni Koszovó államiságát, síkra kíván szállni az ott élő szerbek élete normalizálásának érdekében és mindent meg akar tenni a Belgrád és Prishtina közötti eddigi megállapodások alkalmazásának tekintetében.

A szerb kormány legmagasabb szinten kívánja folytatni a párbeszédet Prishtina képviselőivel. Koszovó kérdését békés, demokratikus eszközökkel kell megoldani, fogalmaztak a koalíciós megállapodásban, amelyben a régión belüli megbékélés fontosságát is kiemelik. Szerbia kiegyensúlyozott külpolitikát fog folytatni – áll a megállapodásban, mint ahogyan az is, hogy a kormány Szerbia érdekében a világ összes országával együtt fog működni.

– A gazdaságpolitikát illetően a kormány szeptemberig sürgős intézkedésékkel fogja csökkenteni a költségvetési hiányt. Ezenkívül a kormány lépéseket fog megtenni a szükségtelen bürokrácia és közkiadások csökkentésének érdekében, valamint folytatni fogja a tárgyalást a Nemzetközi Valutalappal. A kormány ügyelni fog a költségvetési fegyelem betartására. Legkésőbb októberben el kell fogadni a közbeszerzésekről szóló új törvényt, amely függvényében feltehetőleg csökkenni fog a korrupció és az állam kiadásai. Tervben áll az adórendszer reformja, a szükségtelen helyi illetékek eltörlése, az eddiginél kétszer nagyobb mezőgazdasági költségvetés. Az adóreform végrehajtása után a kis- és középvállalkozásoknak az áfát feltehetőleg majd csak akkor kell kifizetniük, ha megkapták az eladott áruért a pénzt. A béreket és a nyugdíjakat nem fagyasztja be a kormány, ugyanakkor azok növekedése a kormány első évében a költségvetési realitásokhoz igazodik. Tervben van egy válságellenes terv kidolgozása a gazdaság számára. Ennek a tervnek egyik legfontosabb eleme a vállalatok fizetőképessége növelésének céljából igényelhető támogatott hitelek lennének. Az új összetételű kormányt alkotó pártok a monopolhelyzettel visszaélők szigorú megbüntetéséért szállnak síkra – olvasható a koalíciós megállapodásban.

A kormányalakító pártok képviselői egyelőre nem nyilatkoztak a minisztériumok felosztásáról. A belgrádi sajtó értesülései szerint az új összetételű kormány tizenöt minisztériumból fog állni és két alelnöke lesz. Sajtóinformációk szerint a pártok a következőképpen fogják felosztani egymás között a kormányt: kormányfő – Ivica Dačić (SZSZP); kormány alelnökei – Jovan Krkobabić (SZENYP)és Suzana Grubješić (SZER); belügyminiszter –Ivica Dačić; külügyminiszter – Leon Kojen (független); védelmi miniszter – Aleksandar Vučić (SZHP); igazságügyi miniszter – Nikola Selaković (SZHP); energetikai minisztérium – Zorana Milanović (SZHP); kereskedelmi miniszter – Velimir Ilić (Új Szerbia); mezőgazdasági miniszter – Goran Knežević (SZHP); művelődési miniszter – Radoslav Lale Pavlović (SZHP); oktatási miniszter – Žarko Obradović (SZSZP); infrastrukturális miniszter – Milutin Mrkonjić (SZSZP); egészségügyi miniszter – Slavica Đukić-Dejanović (SZSZP), ifjúsági és sportügyi miniszter – Branko Ružić (SZSZP), munkaügyi és szociálpolitikai minisztérium – Milan Krkobabić (SZENYP); gazdasági és pénzügyi miniszter – Mlađan Dinkić (SZER); regionális fejlesztési, államigazgatási és helyi önkormányzati miniszter – Verica Kalanović (SZER).