Ivica Dačić kormányalakító, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke elmondta: a kevesebb mandátumot szerző pártokkal folytatott beszélgetések lezárása után most az SZSZP és a Szerb Haladó Párt kezd el tárgyalni a minisztériumok elosztásáról. Bizonyos tárcákat illetően már sikerült közös nevezőre jutni, magyarázta Dačić a Prva TV műsorában. A kormányalakító elmondása szerint nem az a cél, hogy a kormánykoalíció mindegyik pártja minisztériumot kapjon, amelynek vezetésébe azután egyetlen másik hatalmi pártnak sem lehet beleszólása. A kormánynak csapatként kell működnie: közösek lesznek a döntések, és közös a felelősség – szögezte le Dačić.
– Nem vitás, hogy a kormányalakító pártok szeretnék, ha helyi szinten a koalíciós tárgyalások összhangban lennének a köztársasági szinten folytatottal. Ugyanakkor vannak olyan városok és községek, ahol ez nem lehetséges. A belgrádi hatalmat nem kell megváltoztatni. Tekintettel arra, hogy az SZSZP nem része a tartományi hatalomnak, és emiatt helyi szinten nem vagyunk kötelesek a DP-vel koalícióra lépni, ezért a legtöbb vajdasági városban változni fog a hatalom összetétele – részletezte Dačić, hozzátéve, hogy elégedett a köztársasági koalíciós megállapodással, amely szerinte megfelelően körvonalazza a kormány céljait.
A kormányalakító kitért csütörtöki németországi látogatására is, és elmondta, hogy Szerbia és Németország több tekintetben különböző álláspontot képvisel, ugyanakkor a szóban forgó nyugat-európai ország megkerülhetetlen és szükséges partner, főleg ami az európai integrációt illeti.
Az uniós csatlakozás feltételei változatlanok, hangsúlyozta Dačić, hozzátéve: Belgrád prishtinai irodája és Prishtina belgrádi irodája nem kikötés.
– Továbbra is az a feltétel, hogy mindkét fél alkalmazza a Belgrád és Prishtina közötti eddigi megállapodásokat, valamint hogy sikerüljön közös nevezőre jutnunk az energetika és a telekommunikáció tekintetében. Emellett hozzá kell járulnunk a béke megőrzéséhez Koszovóban. El kell kerülnünk azt, hogy bizonyos témát illetően megállapodjunk, később pedig azt se tudjuk, hogy miről egyeztünk meg. A Prishtinával folytatott párbeszédet politikai szintre kell emelni. De úgy, hogy közben ne kellejen arról elmélkedni: elismeri Szerbia Koszovó függetlenségét, vagy sem. Magatartásunkkal még csak gyanúját sem szabad keltenünk annak, hogy Szerbia elismeri Koszovó államiságát. Nem átkoztam el Tadićot azért, mert Dubrovnikban lekezelt Hashim Thaçival. Ugyanakkor úgy vélem, hogy ha Tadić bátor ember kívánt lenni, akkor azt addig kellett volna megtennie, amíg államfő volt, és nem most. Akkor még lett volna eredménye a kezelésnek – fejtegette Dačić.
A kormányalakító a gazdaságról is nyilatkozott. Dačić a pénzügyi szektortól, a jelentősebb üzletemberektől és az emberek életével foglalkozó személyektől vár javaslatokat a gazdaság tekintetében. Néhány nappal ezelőtti kijelentésével kapcsolatban, hogy a bankoknak két év türelmi időt kellene adniuk a hitellel rendelkező polgároknak és vállalatoknak, Dačić közölte: ez nem lenne rossz intézkedés, ugyanakkor még nem tudja, hogy az állam ilyesmire utasítja-e a pénzügyi intézményeket.
Visszatérve az európai integráció témájára Dačić kifejtette, hogy az EU szerint Tomislav Nikolić a legnagyobb EU-fanatikus Szerbiában.
– A most alakuló kormány egyike azoknak a keveseknek, amelyek létrejöttébe nem szólt bele a nemzetközi közösség. Amikor megkérdeztük, hogy probléma lenne-e, ha az egyik vagy a másik nagy párttal lépünk koalícióra, senki sem voksolt a Demokrata Pártra. Az EU képviselőivel az SZHP irányultságáról is beszélgettünk, valamint arról, hogy gond lenne-e, ha velük lépünk koalícióra. Az EU képviselőinek nem volt kifogása ellenük. Egyedül azt nem szerették volna, ha az EU-ellenes Szerbiai Demokrata Párttal léptünk volna koalícióra – összegezte Dačić.
Ezzel párhuzamosan Mlađan Dinkić, a Szerbia Egyesült Régiói pártunió vezetője is nyilatkozott az alakulófélben lévő kormányról, mondva, hogy koalíciós partnereitől szabad kezet kapott a gazdaság és a pénzügyek tekintetében. Egy biztos: megszüntetjük a felesleges ügynökségeket, az igazgatók fizetése pedig nem fog csillagászati összegeket kitenni, emelte ki Dinkić, hozzátéve: a köztársasági parlament elé elsőként a pártmentesítésről szóló törvény fog kerülni. A közvállalatok élére szakmai szempontok szerint, pályázatok kiírása után választunk majd igazgatókat, magyarázta Dinkić, aki az újságírói megjegyzésre, hogy akkor hova ez a nagy osztozkodás a pártok között a közvállalatok vezetői posztjának tekintetében, kijelentette: a pártmentesítés nem azt jelenti, hogy a vállalatok vezetői nem lehetnek valamelyik párt tagjai. A pártmentesítés azt jelenti, hogy nem a párthovatartozás lesz az igazgatói állások feltétele, magyarázta a SZER elnöke, hozzátéve: a pártokban is vannak jó szakemberek.