Ljajić menne a kormányba, de a demokraták álláspontjára vár
Rasim Ljajić, a Szerbiai Szociáldemokrata Párt elnöke közölte: Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt ügyvezető elnöke konkrét ajánlattal kecsegtette arra az esetre, ha belép személyesen az új összetételű köztársasági kormányba. Ljajić minél előbb tárgyalni kíván a Demokrata Párt vezetőségével, hiszen az SZSZDP a demokratákkal közösen indult a választásokon, ezért a DP véleményét is fontosnak tartja.
– Vučićtyal őszintén és nyíltan beszélgettünk. Az SZHP ügyvezető elnöke méltányolja és elismeri pártunk erejét, valamint befolyását. Ajánlata több mint korrekt. Pártunk akkor képviseltetheti magát igazán az új kormányban, ha személyesen veszek részt annak munkájában. A következő két napban kiderül, hogy belépek-e a kormányba, vagy sem – magyarázta Ljajić.
A Blic belgrádi napilapnak bennfentesek azt nyilatkozták, hogy Boris Tadić demokrata pártelnöknek nem tetszik Ljajić ötlete, ezért nem fog beleegyezni, hogy az SZSZDP belépjen a kormánykoalícióba.
A kormányalakítás témájában Momo Čolaković, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának (SZENYP) tisztségviselője bejelentette, hogy a kormányról és a minisztériumokról szóló törvényt feltehetőleg július 24-én fogadják el. A Szerbiai Képviselőház július 23-i ülésén a házelnököt, a parlament alelnökeit és szerveit választják meg, egy nappal később pedig a kormányról szóló törvényről fognak szavazni – részletezte Čolaković.
Miután Dačić személyesen is tárgyalt Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével, el lehet kezdeni a minisztériumok leosztását a koalíciós partnerek között, magyarázta Čolaković, hozzátéve: a végső felosztáshoz az is fontos, hogy miről fog megállapodni Ljajić és Dačić.
A kormányról szóló törvényt kidolgozó munkacsoportnak Čolaković mellett tagja még Jorgovanka Tabaković, az SZHP tisztségviselője, Žarko Obradović, az SZSZP alelnöke, Verica Kalanović, a Szerbia Egyesült Régiói pártunió elnökségének tagja és Petar Petrović, az Egységes Szerbia alelnöke. Az SZHP és az SZSZP körüli koalíciók, valamint a SZER részéről aláírt koalíciós megállapodás értelmében az új összetételű kormány 15 minisztériumból fog állni és 17 tagja lesz. Az SZHP nyolc, az SZSZP öt, a SZER pedig 2 tárcát irányíthat.
Az alakulófélben lévő hatalmi koalícióval kapcsolatban Aleksandar Vučić a B92 TV Utisak nedelje (A hét benyomása) című műsorában elmondta: nem tökéletes, ám az előzőhöz képest jobb kormány alakul.
– Közös célokat kell követnünk és el kell határoznunk magunkat, hogy megváltoztassuk a dolgokat, az országban uralkodó helyzetet. Számomra ez a legfontosabb. Ha ezt sikerül véghezvinnünk, akkor nem aggódok azért, ha az elemzők esetleg azzal vádolnak, hogy nem vagyunk megfelelőek. Az SZHP akkor lesz elégedett, ha a szerbiai emberek jobban fognak élni. Ha ezt nem sikerül elérnünk, akkor elveszítjük a hatalmat. Arról, hogy pártunkból ki lesz tagja a kormánynak, az SZHP főbizottsága fog dönteni, feltehetőleg július 20-án. Velimir Ilić pártja az SZHP-vel közösen indult a választásokon. Ennek értelmében miniszteri funkcióhoz juthat. Nem az én dolgom, hogy kiosszam a tárcákat, de a legfontosabb minisztériumok élére biztosan fiatal személyek kerülnek. Nikola Selaković biztosan miniszter lesz, azt azonban még nem tudom, hogy mely területért lesz felelős. Jorgovanka Tabaković pedig az egyik legfontosabb állami tisztséget fogja betölteni – összegezte Vučić.
Az SZHP ügyvezető elnöke elismerte, hogy Dačić és jómaga nem ápoltak mindig felhőtlen kapcsolatokat. Ennek ellenére Dačićtyal egy célt követnek, tette hozzá Vučić, majd kifejtette: beszélgetni kell arról, hogy hogyan látják a kormányalakítóval a jövőbeni együttműködést. Ha nem sikerül közös nevezőre jutnunk, akkor el kell gondolkodnunk a folytatáson.
Az SZHP ügyvezető elnöke a továbbiakban kitért arra, hogy a külügyminiszteri tisztséget Milica Delevićnek, a DP tisztségviselőjének, az előző összetételű kormány európai integrációs irodája vezetőjének ajánlották fel. Az SZHP úgy véli, hogy Delević asszony jól végezné a rábízott munkát, hangsúlyozta Vučić, mondva, hogy az érintett még nem adott választ a haladók felkérésére.
Vučić a továbbiakban a SZENYP által kiharcolt tizenharmadik nyugdíj témájára is kitért, a következőket nyilatkozva:
„Nem zseniális ötletről van szó, hanem olyasmiről, amivel megoldhatnánk egy nagyon fontos problémát. 60 millió euróra van szükségünk a tizenharmadik nyugdíj kifizetéséhez. Ez a pénz egyelőre hiányzik. Az országban a hiányt milliárdokban mérjük. Év végéig nagyjából 3 milliárd euróra lesz szükségünk. Ennek a pénznek az előteremtéséhez ismét a hazai bankokhoz kell fordulnunk kölcsönért. Ezért nem zseniális ötlet a tizenharmadik nyugdíj. Ugyanakkor nem ez a 60 millió euró fogja tönkretenni az országot.”