2024. július 17., szerda

Megalakult az új kormány

Az ellenzék nem hisz a kormánykoalíció ígéreteiben
A Szerbiai Képviselőház pénteken megválasztotta az új összetételű köztársasági kormányt. A kormányra a parlamenti többség 142 képviselője szavazott, az ellenzékből 72-en ellene szavaztak, 26 képviselő pedig nem jelent meg a parlamentben. A csütörtöki képviselőházi ülés, amelyen Ivica Da čić kormányalakító előadta expozéját, majdnem péntek hajnal öt óráig elhúzódott. A vitát személyeskedés és egymás sértegetése, valamint egy magabiztos kormányalakító jellemezte.

A kormánykoalíciót a Szerb Haladó Párt és a Szerbiai Szocialista Párt körüli koalíciók, valamint a Szerbia Egyesült Régiói pártunió, a Szerbiai Szociáldemokrata Párt és a Szandzsáki Demokratikus Akciópárt alkotják.

A kormányfő és a belügyminiszter tisztségét Ivica Dačićszocialista pártelnök tölti be. Az alelnökök Aleksandar Vučić(SZHP), aki emellett az ország új védelmi minisztere is, Jovan Krkobabić, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának elnöke,aki a munkaügyi és szociálpolitikai tárcát is vezeti. A kormány harmadik, európai uniós integrációért felelős alelnöke Suzana Grubješić(SZER).

A külügyminisztérium élére Ivan Mrkić(SZHP-jelölt) került, az építőipari és urbanisztikai tárcát az Új Szerbia elnöke, Velimir Ilićvezeti. Az igazságügyi és államigazgatási minisztérium új vezetője Nikola Selaković(SZHP), Goran Knežević(SZHP) a mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási tárca irányítását nyerte el, az energetikai, fejlesztési és környezetvédelmi minisztérium pedig Zorana Mihajlović(SZHP)hatáskörébe tartozik. Az új művelődési és tájékoztatási miniszter Bratislav Petković(SZHP-jelölt), a természeti erőforrásokért felelős, bányászati és területrendezési minisztériumot Milan Bačević (SZHP), Alisa Marić(SZHP-jelölt)pedig az ifjúsági és sportügyi tárcát vezeti.

A közlekedési minisztérium élére Milutin Mrkonjić(SZSZP)került, az egészségügyi élére Slavica Đukić-Dejanović(SZSZP), az oktatási, tudományügyi és technológiai fejlesztési tárcát pedig Žarko Obradovićvezeti (SZSZP).

A gazdasági és pénzügyminisztérium Mlađan Dinkić, a SZER vezetőjének a hatáskörébe került, párttársa, Verica Kalanovićpedig a regionális fejlesztési és helyi önkormányzati tárcát irányíthatja. Rasim Ljajić, az SZSZDP elnöke mostantól a kereskedelmi és telekommunikációs minisztérium első embere, Sulejman Ugljanin, az SZDP elnöke pedig tárca nélküli miniszter.

HITLER ÉS A MAGABIZTOS DAČIĆ

Dačić csütörtök esti expozéja után a parlamenti képviselők több mint kilenc órán át vitáztak az alakulófélben lévő kormányról és annak terveiről. Az ellenzék soraiból az éjszaka folyamán a Demokrata Párt és a Szerbiai Demokrata Párt kérte az ülés megszakítását, Dačić azonban kijelentette: ami őt illeti, jó formában van, húszéves parlamenti tapasztalat van a háta mögött, ezért bármeddig kitart.

– Nekem teljesen mindegy, hogy mikor fogunk szavazni a kormányról, én így is úgy is hatalmon vagyok – szögezte le Dačić.

Az első felszólaló Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke volt. Megállapította: az új kormány hihetetlenül hasonlít a szocialista Mirko Marjanović 1998-as kormányára, hiszen annak ugyanilyen volt az összetétele.

– Abban a kormányban az SZSZP mellett a Jugoszláv Egyesült Baloldal (JUL) is részt vett, a mostani kormányban pedig itt a JUL egyik akkori fontos embere, Aleksandar Vulin elvtárs. A Szerb Radikális Párt szintén része volt az 1998-as kormánynak, helyettük most az SZHP társult be. Bogoljub Karić helyett pedig Milanka Karićot kaptuk. A tizennégy évvel ezelőtti kormány egyik alelnöke Tomislav Nikolić volt, Vučić a tájékoztatási minisztérium élén állt, Jorgovanka Tabaković pedig a magánosítási tárcát vezette. Ha tekintetbe vesszük, hogy ezek az emberek annak idején nem léphettek az EU területére, akkor felmerül a kérdés, hogy miért nem rugaszkodtak el az akkori kormányösszetételtől. Ehelyett csak egy hosszú kívánságlistát fogalmaztak meg – fejtegette Čanak, majd felszólította Dačićot, hogyminél előbb világítsa át a múlt század kilencvenes éveiben politikai pozíciót betöltő emberek múltját, hiszen ezek a személyek vádolhatók meg az ország elszegényedésével.

A VSZL elnöke ezután feltette a kérdést, hogy vajon hogyan kíván Dačić küzdeni a korrupció ellen, amikor Dinkić is tagja a kormánynak. Čanak Vajdaság autonómiájának veszélyeztetésről is szót ejtett felszólalásában, majd felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy expozéjában Dačić többször is használta az újjászületés szót, amit annak idején Hitler is megtett egyik emlékezetes beszédének alkalmával.

Dačić erre válaszként közölte, hogy az SZSZP ugyanúgy a fasizmus ellen küzd, mint a VSZL és ő volt az, aki az előző ciklusban kiharcolta Milan Nedić képének eltávolítását a szerb kormány épületéből. Ami Vajdaság autonómiáját illeti, a csütörtök este még csak kormányalakító sokadszorra megismételte: ha ezt veszélyezteti is valaki, akkor az az előző hatalom, amelynek a VSZL is része volt.

A DILETTÁNS ÉS A LEBARNULT SZAKÉRTŐ

A másik emlékezetes szópárbaj Čedomir Jovanović, az ellenzéki Liberális Demokrata Párt elnöke és Vučić, valamint Tabaković között zajlott. Jovanović elsősorban azt kifogásolta, hogy az ország biztonsági szolgálatai a jövőben Vučić hatáskörébe fognak tartozni.

– Ha egy pártelnök átveszi a biztonsági szolgálatok felügyeletét és közben semmiféle tapasztalattal nem rendelkezik ezen a téren, akkor a következmény ugyanaz lesz, mint ami a kilencvenes években volt. Vučić dilettáns, úgy akarja irányítani a szolgálatokat, hogy még a lábát sem tette be egyikbe sem. Ami a bankkormányzó, Dejan Šoškić, irányába elhangzó kritikákat illeti, az új összetételű hatalom ezzel kedvezőtlenül befolyásolja a pénzügyi rendszer stabilitását. Tisztelettel adózom azoknak az embereknek, akik először kóstolnak bele a politikába, de az LDP nem fog erre a kormányra szavazni – részletezte Jovanović.

Jorgovanka Tabaković replikájában elsősorban az LDP elnökének a hangvételét kifogásolta, szerinte ugyanis Jovanović túlságosan felemelte hangját. Tabaković szerint Jovanović így akarta elterelni a figyelmet hiányzó érveiről.

A panaszos felszólalásra reagálva Jovanović kifejtette: ha nem ismerné Tabakovićot, akkor biztosan meghatódott volna.

Ekkor szólalt fel Vučić és kikérte magának, hogy Jovanović letámadta Tabakovićot, majd felhányta az LDP elnökének, hogy Tabakovićtyal ellenben, ő a görög napon süttette magát és magánrepülőgéppel utazott Belgrádba. Vučić a szerbiai politikai élet lebarnult szakértőjének nevezte Jovanovićot.

Az ellenzékiek szinte mindannyian általánossággal, a precíz kivitelezési tervek és magyarázat hiányával, valamint ellentmondásossággal vádolták Dačić expozéját, illetve terveit. Az ellenzék szerint lehetetlen megvalósítani a kitűzötteket.

, az Egységes Szerbia elnöke megerősítette a sajtónak, hogy Tabaković személyében a Szerbiai Nemzeti Bank hamarosan új kormányzót kap. A kormányalakítással kapcsolatban Palma leszögezte: hosszú ideje ez az első kormány, amelyet a szerbiai emberek állítottak össze. Az ESZ elnöke hiszi, hogy a kormány sikeres lesz és legalább tíz jelentős beruházót vonz majd Szerbiába. Palma szerint Dačić egyik legnagyobb ütőkártyája az, hogy a nép szereti. Akárhol is jelenik meg, Dačićot mindenki ölelgeti és csókolgatja, mondta Palma.