Előzetes becslések szerint Szabadka területén csak a kukoricásokban több, mint 30 millió eurós kár keletkezett. A szakemberek szerint az idei aszálykár nemcsak az idei termésre és az alapélelmiszerek árára nyomta rá a bélyegét, hanem a következő évekre is kihatással lesz. Hiszen a termelők kevesebbet fektetnek be a termelésbe és a növényvédelembe, így kisebb terméssel számolnak a következő évben is.
A takarmány hiánya, illetve annak magas ára pedig arra kényszeríti az állattenyésztőket, hogy felszámolják a jószágállományokat.
Szabadka egyes területein szinte teljesen megsemmisítette a kukoricaföldeket az aszály. A város területén bevetett földek mintegy húsz százalékán teljesen tönkrement a termés. Nagyfényen 70 százalékos kárt becsültek. Mint arra a helybeli termelők rámutattak, az eső már csak a kukoricacsövön található néhány szem növekedésén, súlyosabbá válásán segítene, illetve abban, hogy ne poroljon a föld a kukoricaszedésnél.
Mario Milodanović a családi gazdaságot viszi tovább. Mintegy 18 hektár területen termel.
– Elsősorban szántóföldi növények termesztésével foglalkozunk, azok közül is kukoricát termesztünk főleg. Vannak jószágaink is, de inkább saját szükségleteinket látjuk el ezzel. Tavasszal először a jég verte el a növényeket, majd pedig a szárazság túl sokáig tartott, vagyis nem várunk jó termést. Nem tudjuk mi lesz velünk jövőre, mert a befektetett anyag: a műtrágya, az üzemanyag napról napra drágább – emelte ki Mario Milodanović. Hozzátette: – Az ilyen időszakokban nagyon jól jönne az öntözőrendszerek felállítása, és talán el is gondolkodnánk a beruházáson, ha egy nagy parcella lenne az a terület, ahol termelünk. Hatalmas beruházás ez, az állam sem támogatja kellő mértékben, vagyis ez még várat magára – mutatott rá a fiatal termelő.
Damir Varga, a szabadkai mezőgazdasági szakszolgálat igazgatója elmondta, előzetes felmérések alapján csak a kukorica esetében 30 millió eurós kár keletkezett. Rámutatott, az éghajlati jellegzetességek szerint a szárazság általában július 15-e után jelentkezik. Az idén pedig június végétől már nagyon magasak voltak a hőmérsékleti értékek, éppen akkor amikor a korai hibridek virágoztak.
– A nagyfényi állapotok jellemzik szinte egész Szabadka területét. Becslések szerint hektáronként egy-két tonna kukoricaterméssel számolnak a termelők. Ilyen súlyos helyzetet nem jegyeztek a mezőgazdaságban az elmúlt húsz évben – mutatott rá Damir Varga, és hozzátette, a jelenlegi kár nemcsak a mezőgazdaságot érinti, hanem az egész gazdaságra rányomja majd a bélyegét.
– Egyrészt sem a felvásárlók, sem pedig a feldolgozóipar nem tudja majd megtalálni saját számítását. A termelők pedig csökkenteni fogják a kiadásaikat, vagyis kevesebb műtrágyát használnak majd és ősszel elsősorban a padlásról vetnek. A kiadások csökkentése a jövő évi terméscsökkenésben is meg fog mutatkozni. Véleményem szerint a legnagyobb gondok tavasszal várhatók. Az őszt még valahogy kihúzzák a termelők, de tavasszal már nem tudják kellőképpen megmunkálni a földeket – mondta Varga. Hozzáfűzte, hogy legsúlyosabban az állattenyésztést érinti az aszály. Már az elmúlt években is megtizedelték az állományokat, de ez az aszály további felszámolásokat von maga után – magyarázta. Kiemelte, az aszály nemcsak Szabadkát érintette, hanem egész Vajdaságot, sőt az egész országot. A legnagyobb károkat Észak-Bácskában okozta.
Modest Dulić, Szabadka polgármestere elmondta, hogy az aszálykárok felmérésével foglalkozó bizottság hétfőn ülésezik majd. Ekkor állítják össze a jelentést, amit majd az illetékes minisztériumokba és tartományi titkárságokhoz juttatnak el.
– Azt kérjük az illetékes állami szervektől, hogy az aszály miatt elemi csapást hirdessenek ki, hiszen csak ezek után tudják majd a termelők átütemeztetni a pénzintézeteknél a kötelezettségeiket, illetve csökkenteni a különböző adókat, valamint növelni a szántóföldi termelés támogatását – nyilatkozta a polgármester.