2024. november 26., kedd

„Óbecse kísérleti projekt lehet”

Vuk Radojević: Hatékonyabbá kell tennünk az önkormányzat működését

(Fotó: Fehér Rózsa)

Vuk Radojevićet, a Szerb Haladó Párt óbecsei szervezetének elnökét július 16-án választották meg Óbecse polgármesterévé. Radojević 2002-ben szerzett agroökonómusi oklevelet Újvidéken, ahol 2007-ben magisztrált. Angol nyelven oktat, a portlandi egyetem szervezésében további specializáción vett részt, és számos tudományos kutatómunka szerzője. Egy monográfiát önállóan, kettőt szerzőtárssal jegyez.

Ön fiatal és sikeres szakember. Miért fordult a politika felé, és miért épp a Szerb Haladó Pártot választotta?

– Tudományos-kutatói, akadémiai karrieremet az Újvidéki Egyetemen mezőgazdasági karán építem, de mivel Óbecsén élek a családommal, feltettem magamnak a kérdést: van-e valamilyen felelősségünk nekünk, politikán kívül állóknak is a községben uralkodó helyzetért? Ekkor döntöttem el, hogy a felelősség egy részét magamra vállalom, nem háríthatom azt át mindig másokra. Úgy gondolom, hogy nekünk, egyetemet végzett fiataloknak, akik visszatértünk szülővárosunkba, aktívabban be kell kapcsolódnunk a község társadalmi- és közéletébe. Az SZHP azért tűnt erre reális opciónak, mert egy olyan fiatal pártról van szó, amelynek a megalapításában jómagam is részt vállaltam. Más pártokban a képzett fiatalok nem sok lehetőséget kapnak.

Mindig is fontos volt a vertikális kapcsolat a helyi és a köztársasági hatalom között. Milyen a kapcsolata belgrádi kollégáival, és milyen lehetőségeket lát ebben a szinkronhelyzetben?

– Nekünk jól ki kell használni a vertikalitásból adódó lehetőségeket, a pártnak pedig azt a tényt, hogy Óbecsén polgármestere van. Ez ritka eset Vajdaságban, és különösen az egy olyan községben, ahol többségében magyarok élnek. Ez a kivételes helyzet ideális alkalom arra, hogy felelősségteljes politizálással eloszlassuk a kisebbségekkel szembeni előítéleteket a pártunkon belül, de a kisebbségek velünk szembeni előítéleteit is. El kell oszlatnunk a bizalmatlanságot a múltból idézett állítólagos kijelentések miatt is, és be kell bebizonyítanunk, hogy önkormányzati szinten, ilyen specifikus közegben is tudunk felelősségteljesen hatalmat gyakorolni. Óbecse ilyen értelemben egy kísérleti jellegű „projekt” lesz, amelyben bemutathatjuk a vertikális kapcsolatrendszer sikeres működését, és általa maximális mértékben kihasználhatjuk a rendelkezésre álló előnyöket a különböző pénzügyi alapok és beruházások tekintetében. Köztársasági szintről komoly támogatásunk van, ezek közül külön kiemelném a mezőgazdasági, valamint az energetikai és környezetvédelmi minisztériumok által kialakított jó kapcsolatainkat.

Az első száz napra mit terveznek?

– Bár a folyamat elején vagyunk, nincs vesztegetni való időnk, és már konkrét eredménye is van a munkánknak: a péterrévei úton szerdán végre megkezdték két kilométer út felújítását, és a Putevi Srbije ígérete szerint jövőre újabb közel két kilométer készül el – ezt egy igen intenzív párbeszéddel sikerült elérnünk. A múlt héten találkoztunk egy beruházóval, aki az ipari zónában szoláris erőművet építene, ma pedig egy németországi cég jelezte ugyanezt a szándékát.

Lesz-e gyógyfürdő Óbecsén?

– A múlt héten Orbán Viktor magyar miniszterelnök kabinetjében fogadott bennünket Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár, és információink szerint hétfőn találkozik a potenciális beruházó cég, az Aquaprofit vezetőivel is. Ezután mi is többet fogunk tudni arról, vajon az Aquaprofit marad-e a partnerünk, vagy egy másik cég kerül a képbe. Mi megtettük a tőlünk elvárt konkrét lépéseket, kifúrtuk a kutat, és elkészítettük a városrendezési tervet. Most a magyar félen a sor, hogy a szóbeli ígéretet papírra is vesse.

Racionalizációt és hatékonyságnövelést terveznek az önkormányzatban. Ez elsősorban létszámleépítést jelent?

– Az első elemzések alapján egyértelmű, hogy sok a foglalkoztatott és a munkaszerződéses partner – mind a létszámot, mind a szerződéseket felül kell vizsgálni. Hatékonyabbá kell tennünk az önkormányzat működését, de ez igaz az önkormányzat által alapított és finanszírozott közvállalatokra is, amelyek gyakorlatilag elidegenített hatalmi központokként viselkednek. Ha továbbra is pártalapon nyomjuk be ezekre a helyekre a dolgozókat, a rendszer fenntarthatatlanná válik. Feltett szándékunk szakítani ezzel a gyakorlattal. Ma kezdték meg munkájukat a reformra váró közvállalatok új igazgatói, és ha munkába áll a közigazgatási hivatal új vezetője is, akkor megkezdhetjük az önkormányzat átszervezését.

Ön korábban kijelentette, hogy elsősorban a képességek fognak számítani az állások betöltésénél, és nem a politikai alkalmasság. A szerdai községi képviselő-testületi ülésen az ellenzék felrótta, hogy szerintük kiváló szakembereket is menesztettek a közvállalatok éléről, az igazgató- és felügyelőbizottsági tagság pedig pártszempontból meglehetősen homogén. Akkor nem reagált ezekre az állításokra, megtenné ezt most?

– Az óbecseiek a saját bőrükön tapasztalhatják, hogy a közvállalatok milyen sikerrel dolgoztak. Az ellenzék kritikája alapján olyan benyomásom támad, mintha nem is ugyanabban a városban élnénk, és nem lett volna soha gond a vízellátással, Vajdaság egyik legdrágább távhőszolgáltatásával, az utak állapotával, a közvilágítással… A volt igazgatókat azért váltottuk le, mert nem végeztek elég jó munkát, igazgató- és felügyelőbizottsági tagoknak pedig olyanokat választottunk, akik érdemben részt tudnak venni a közvállalatok munkájában. A koalíciós partnerekkel abban is egyetértettünk, hogy amennyiben valamelyik igazgató vagy bizottsági tag nem végzi jól a munkáját, a mandátum ideje alatt is leváltjuk őket.

Négy év múlva milyen Óbecsét szeretne látni?

– Minden polgárnak észlelni kell majd a változásokat. Óbecsének új, szebb, felismerhetőbb arculat kell – ez alatt a kommunális szolgáltatások magasabb szintjét, a központ, a városháza, a Tisza-part, a járdák, a piac, a közvilágítás, a sportközpont állapotának a javítását értem. A község turisztikai potenciálja eddig puszta frázis volt, meg kell tölteni tartalommal: ennek jegyében egy rendezett egységgé kell tennünk a sportcsarnokot, a szállodát, az Erdőtelepítők parkját – így lesz komplex az idegenforgalmi kínálatunk.

Honnan lesz erre pénz?

– Ez a nagy kérdés. A községi költségvetés nem nagy, de nem is kicsi. Racionálisabb költekezéssel tudunk spórolni. Köztársasági, tartományi, EU-s alapok is a rendelkezésünkre állnak – ha ezekkel mi nem élünk, más fog. Nem kell szeretnünk Belgrádot, de ki kell használnunk az általa nyújtott lehetőségeket, hogy minél több pénz pont ide kerüljön. A köztársasági szinttel most létező jó kapcsolatból végre Óbecse is profitálhat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás