2024. július 17., szerda

Úton a gabonaadomány

A délvidéki magyar termelők ezerszáz kilogramm búzával járultak hozzá a nemzet kenyeréhez

Útnak indították Szabadkáról a Nemzet Kenyere-programra összegyűjtött búzaadományt – számolt be lapunknak tegnap Balog Anita, az Észak-vajdasági Agráregyesület Szövetségének ügyintézője. A rossz búzatermés ellenére a vajdasági gazdák önzetlen adományokból megközelítőleg 1,1 tonna búzát gyűjtöttek össze és továbbítottak Mohácsra, ahol augusztus 11-én kerül sor az összeöntés ünnepére.

A tavaly megkezdett Nemzet Kenyere elnevezésű program nagy visszhangra talált Magyarországon és a határon túli magyarság körében egyaránt. A program lényege, hogy 2012 július végén valamennyi magyarországi megyéből, továbbá a környező országok magyarlakta területeiről 10-10 zsák (250 kg) adott évben termett búzát szállítanak Mohácsra a Szent Miklós vízimalomba, amelyet augusztus 11-én az összeöntés ünnepének alkalmával megőrölnek, majd augusztus 20-ára megsütik a nemzet kenyerét.

– Pécsett az ünnepi műsor során felszentelésre kerül a nagy nemzeti kenyér, illetve a kicsi cipók is, amelyek adomány ellenében megvásárolhatók lesznek. Az ebből összegyűlt adományt a dévai Szent Ferenc Alapítványnak ajánlják fel a szervezők – tolmácsolta Balog Anita.

Mint megjegyezte, az Észak-vajdasági Agráregyesület Szövetsége tagszervezeteinek keretein belül mintegy 30 termelő segítségével gyűjtötték össze a búzát, amelyet Szabadkán tároltak.

– Az Észak-vajdasági Agráregyesület Szövetsége már tavaly is részt vett ezen a megmozduláson, és az idén is kaptunk felkérést Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalától, hogy szervezzük meg a kenyérgabona gyűjtését – emelte ki Balog Anita.

Az Észak-vajdasági Agráregyesületek Szövetségén kívül a Szabadkai Paraszt Egyesület is megszervezte Vajdaság területén a kenyérgabona gyűjtését. A tervek szerint a termelők is részt vehetnek a pécsi központi rendezvényen, ugyanis az Észak-vajdasági Agráregyesületek Szövetsége buszt indít a rendezvényre. A terv szerint a busz Magyarkanizsáról indul, majd miután felvette az utasokat Zentán, Topolyán és végül Szabadkán, folytatja útját Pécsre.

A Nemzet Kenyere-program szerint az augusztus 20-ai ünnepségek keretében megrendezett Nemzet Kenyere Ünnepén az összeöntött búza lisztjéből sütött pékáruk a nemzet egységét, az összetartozást és a szolidaritást szimbolizálják.