A csütörtöki maratoni köztársasági parlamenti ülés után, amelyen a Szerbiai Nemzeti Bankról szóló törvény módosítási javaslatáról vitáztak a képviselők, valamint Dejan Šoškić bankkormányzó lemondása után, pénteken folytatódott a szerb államvezetés irányába érkező kritikaáramlat.
A Financial Times brit napilap elemző írásában felelevenítette, hogy Slobodan Milošević bukása óta Šoškić a negyedik szerbiai bankkormányzó, akit tisztsége elhagyására kényszerítettek. A Financial Times elemzői szerint a dinár ismételt erős értékvesztésének szintén Šoškić kikényszerített lemondása az oka.
– A szerbiai bankkormányzó politikai nyomásgyakorlás hatására mondott le tisztségéről, remélve, hogy ezzel megakadályozhatja a nemzeti bankról szóló törvény módosításának az elfogadását. Šoškić akkor ugrott ki a vonatból, amikor világossá vált számára, hogy ha nem ugrik magától, akkor kilökik. Ivica Dačić szerb miniszterelnök egyértelműen tudatta, hogy kifogásolja a Šoškić által vezetett szigorú monetáris politikát, és már múlt héten megfenyegette őt, hogy leváltja – olvasható a brit napilapban.
A Financial Times a Nemzetközi Valutaalap reakciójával is foglalkozott. Az IMF meggondolatlannak tartja a módosítási javaslat megoldásait, amelyek miatt csökkenhet a szerbiai központi bank függetlensége. A módosított törvény kedvezőtlenül befolyásolhatja az ország makrogazdasági stabilitását – fogalmaztak az IMF illetékesei.
A lap Adriana Martinst, az Európai Unió szerbiai küldöttsége vezetőjének a helyettesét is idézte, aki kifejtette, hogy ha a parlament elfogadja a módosítási javaslatot, akkor Szerbia hátrafelé lép a jogharmonizáció tekintetében.
A Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport szakértői szerint a törvénymódosítás, a központi bank függetlenségének a várható csökkenése, valamint a bizonytalanság, hogy Szerbia mindennek fényében megkezdheti-e a hitelfelvételi tárgyalásokat az IMF illetékeseivel, az országgal kapcsolatos politikai rizikó mellett egy újabb nehézséget produkál Szerbiában.
Andrew Roberts, az Eastern Europe Economics beruházási tanácsadó ügynökség igazgatója elmondta, hogy a törvénymódosítási javaslat értelmében az állam a jövőben a devizatartalékok jelentős részét fordíthatná az állami kiadások fedezésére. Ez az infláció növekedéséhez és a dinár további elértéktelenedéséhez fog vezetni – magyarázta Andrews.
Hasonló a Világbank értékelése is: a törvénymódosítás elfogadása az SZNB függetlenségének csökkenését jelentheti.
– Aggodalomra ad okot a törvénymódosítási javaslat értelmében alapítandó pénzügyi intézmények munkáját ellenőrző igazgatóság, amely egy meglehetősen széles hatáskörrel rendelkező szerv lenne, de amelynek a feladata nem teljesen világos. Az is megkérdőjelezhető megoldás, hogy a jövőben nem a jegybank tanácsa választaná meg az alkormányzókat, hanem a köztársasági parlament. A tanács tagjait ugyancsak a parlamentnek kellene megválasztania a jövőben. Ebből az következik, hogy a kormányzót, az alkormányzókat és a tanács tagjait is a parlament választja meg, vagyis a képviselőház teljesen ellenőrzése alá helyezi a jegybank személyi struktúráját. A szakasz, amelynek értelmében a törvénymódosítás hatályba lépése után az eddigi kormányzó, helyettesei és a Tanács tagjai elveszítik mandátumukat, nagyon rossz, de egyértelmű üzenetet küld a világ pénzügyi piacai felé – olvasható a Világbank közleményében.
A Szerb Haladó Párt szerint nem igaz, hogy Šoškić a törvénymódosítási javaslat, valamint a jegybank függetlenségének várható csökkenése miatt mondott le. Akármennyire is ez áll lemondásának indoklásában, Šoškić személyes okokból kifolyólag mondott le tisztségéről – fogalmaztak a haladók illetékesei.
Sajtóértesülések szerint a Szerbiai Képviselőház szombaton fog szavazni a nemzeti bankról szóló törvény módosítási javaslatáról, hétfőn pedig már az új bankkormányzót választják meg. A jelölt kiléte továbbra sem ismert a közvélemény számára, nem hivatalosan és elejtett célzásokban viszont Jorgovanka Tabaković közgazdászt, az SZHP tisztségviselőjét emlegetik a bankkormányzói tisztség várományosaként.