2024. november 29., péntek

Felvágják a ponyvát, letörik a plombát

A Szerbiai Vámszolgálat csempészet megfékezésével foglalkozó részlege szkennerek segítségével az idén 27 személyt fogott el a határátkelőn

Vuk Gaćinović

Bár egyre szigorúbb a határátkelőkön az ellenőrzés, ma is érkeznek illegális bevándorlók Szerbiába. Jelen pillanatban is több ezren tartózkodnak az ország területén. Egyesek hónapok óta, van, aki már egy éve reménykedik abban, hogy tovább juthat Nyugat-Európába. Az illegális bevándorlók sokszor az életüket kockáztatják, hogy átjussanak a határon. Legtöbbször teherautók csomagterébe osonnak be, de volt már arra is példa, hogy a hűtőkocsiban utaztak határtól határig. A Szerbiai Vámszolgálat azonban korszerű szkennereket szereltetett fel a legforgalmasabb határátkelőhelyekre, hogy megakadályozza a csempészetet, így többek között az embercsempészetet is.

Az illegális határátlépők általában a teherjárművek rakterében rejtőzködnek

Jelenleg tíz mobilis szkennerrel rendelkezik a Szerbiai Vámszolgálat, amelyek közül kilenc határátkelőhelyen található, egy pedig Belgrádban. Az ország északi részén Kelebián és Horgoson is felszereltek ilyen berendezést. A horgosi szkenner volt az első, amit felállítottak. Felszerelésük óta a horgosi határátkelőnél már több alkalommal is elfogtak illegális bevándorlókat. Legutóbb május folyamán akadályoztak meg hét afgán állampolgárságú személyt abban, hogy átlépje a határt. Mint azt Vuk Gaćinovićtól, a Szerbiai Vámszolgálat csempészet megfékezésével foglalkozó műszaki részlegének vezetőjétől megtudtuk, amióta a munkájukban használják ezeket a szkennereket, vagyis mintegy másfél éve, jelentős eredményeket értek el. Nagy cigarettaszállítmányt, illetve legutóbb jelentős mennyiségű, az ózont károsító gázt találtak. A feltárt esetek 31 százalékában cigarettát csempésztek, az esetek 38 százalékában illegális határátlépőket találtak.

– Az első szkennerrel feltárt esetünk, amikor illegális bevándorlókat találtunk, a batrovci határátkelőnél volt. Négy illegális határátlépőt találtunk egy görög teherautóban. A múlt év során az összesen 256 illegális bevándorló közül, akiket a határátkelőnél fogtunk el, 42 személyt éppen a szkennerek segítségével találtunk meg. Ebben az évben eddig 156 személyt füleltünk le. Közülük 27 illegális bevándorlót a szkenner segítségével. Főként férfiakról van szó, bár egy alkalommal egy állapotos nő is volt közöttük – mutatott rá Vuk Gaćinović. Hozzátette: – Habár arra számítottunk, hogy majd a nyári hónapokban megnő az illegális határátlépők száma, a tapasztalatok erre rácáfoltak. A téli hónapokban, amikor nehezített körülmények között kellett feltalálniuk magukat, több esetünk volt – mondta.

Megtudtuk, az illegális határátlépők általában a teherjárművek rakterében rejtőzködnek el. Sokszor azokon a parkolóhelyeken másznak be a teherjárművek rakterébe, ahol a sofőrök megállnak megpihenni. A bevándorlók letépik a plombát, vagy elvágják a ponyva rögzítésére szolgáló kötelet, vagy magát a ponyvát.

– A ponyvát leggyakrabban a raktér felső részén vágják fel, ahol nem lehet észrevenni. Legtöbbször az áru között utaznak végig az országon, de igazából nincs rá szabály – mutatott rá Vuk Gaćinović. Elmondta, volt olyan esetük, amikor a teherszállító furgon utasfülkéje és raktere közötti dupla válaszfalban nyolc bevándorlóra találtak, vagy egy furgon tetőtéri csomagterében rejtőzködtek.

– Nem ellenőrzünk le minden teherjárművet, csak azokat, amelyeknél valami rendellenséget fedeznek fel. Igazából sok mindent figyelembe veszünk. Figyelmet érdemel, hogy melyik országból érkezik a teherautó. Vannak teherszállítók, akik gyakran válnak az illegális bevándorlók célpontjává. Legtöbbször görög, illetve macedón teherautókról van szó. Athénben tavaly százezer illegális bevándorlót tartottak nyilván, akik közül sokan minden lehetőséget megragadtak, csakhogy eljussanak Nyugatra. A jármű haladási iránya is eltérhet a logikus útvonaltól, amiből szintén gyanakodhatunk arra, hogy esetleg illegális bevándorlókat szállít. Volt olyan esetünk a preševói határátkelőn, amikor egy török sofőr próbálta megvesztegetni a munkatársunkat, a rakterében ugyanis több bevándorlót szállított. A bevándorlók 4–8 fős csoportokban utaznak. Sokszor olyan helyekre bújnak, ahova a sofőr tudta nélkül nem juthatnának be, de megtörténik, hogy a sofőrök nagy része nem okvetlenül tud arról, hogy vannak a raktérben, vagy éppen a raktér alatt, a kerekeknél utasok. Általában a sofőrök maguk szólnak, ha valamit észrevettek, és ha arra gyanakszanak, hogy valaki bemászott a raktérbe – mondta el a részlegvezető. Rámutatott, az eljárás azonban minden esetben ugyanolyan. Amint a szkennert kezelő műszaki szakemberek észreveszik a rendellenességeket, felveszik a kapcsolatot a csempészet megfékezésével foglakozó osztály mobil csapataival. Ők biztosítják a területet, illetve ők értesítik a határrendőrséget és az egészségügyi szerveket is.

Elmondta, minden egyes szkenner mobilis. Egy teherjármű utánfutóján található. Két üzemmódban használható. Mindenekelőtt álló helyzetben, amikor a vizsgált teherjárművek áthaladnak alatta, de mozgás közben is használható. A berendezés beállítástól függően készít színes képeket, ahol a szerves, illetve szervetlen anyagokat különbözteti meg színek szerint, máskor pedig fekete-fehér képen mutatja a teherautó képét, illetve rakterét.

– A kínai Nuktek céggel működünk együtt. Az ő szakembereik tartják karban a berendezéseinket. Öt munkatársammal együtt, hatan Pekingben voltunk kiképzésen, a szkennerrel kapcsolatos tudnivalókat ott sajátítottuk el. Azóta mi már újabb szakembereket képeztünk ki, így összesen 36 személy dolgozik ezeken a szkennereken – emelte ki.

Nemrégiben, mintegy két hete, a belgrádi repülőtéren is felállítottak egy neutronos szkennert, amelynek a különlegessége abban van, hogy három dimenziós képet készít. Ilyen berendezés csak Szerbiában és Dubaiban működik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás