2024. november 29., péntek

Fokhagymából füzér, kosár

A ludasiak rekordot állítottak fel a hétvégén, hiszen a leghosszabb fokhagymafüzér 18,40 méter volt

A falunapon megtudtuk, hogy Raffai Judit néprajzkutató, aki Beszédes Valériával együtt meséket gyűjtött Ludason, az UNESCO-nál javasolta a ludasi mesemondás levédését, mint a vajdasági magyar szellemi örökség szerves részét. (Fotó: Miklós Hajnalka)

Több százan látogattak ki szombaton Ludasra a fokhagymafesztivállal összekötött falunapra, ahol az idén Róka Csaba állatorvost és Irsai Lászlót, a Mamolit Gradnja vállalat tulajdonosát „tiszteletbeli ludasi” címmel ajándékozták meg, ugyanakkor Dobai István plébánost, valamint Török István festőt pedig Ludas büszkeségeiként emelték ki. A ludasi helyi közösség vendégül látta Ludas testvérvárosai: Érsekhalma és Cibakháza képviselőit.

– Mély tiszteletem szeretném kifejezni a falusi embereknek, akik falun maradtak, itt élnek és mindennapi fáradságos munkájukkal megteremtik azokat a javakat, amelyekre szükségük, szükségünk van. A mai nap a munka jó eredményének ünnepéről szól és ehhez kívánok jó egészséget és jó szórakozást – ezekkel a szavakkal nyitotta meg Kern Sólya Mária, a szabadkai városi képviselő-testület elnöke a ludasi falunapot és fokhagymafesztivált.

A falunapon felszólalt Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség szabadkai szervezetének elnöke is. Rámutatott, hogy ebben a nehéz gazdasági időkben az összefogás viheti előbbre az embereket.

Bemutatkozott Sörös Márta is, ő a városi képviselő-testületben képviseli majd a ludasiakat. A ludasi helyi közösség és a Kolibri Nagycsaládosok Egyesülete megajándékozta azokat a szülőket, akiket az elmúlt egy év alatt ért gyermekáldás, így öt család kapott ajándékot. A kultúrműsorban a ludasi Ludas Matyi Művelődési Egyesület tánc, mese és énekcsoportjai mellett fellépett Cibakháza kórusa is, majd megkezdődött a Fokhagymafesztivál egyik leglátványosabb része, a fokhagymafüzérek lemérése. A ludasiak első alkalommal szervezték meg ezt a versenyt. A céljuk rekord felállítása, illetve a termelők támogatása volt, hiszen a ludasiak jelentős része mezőgazdasággal foglalkozik, és szinte minden háznál kiegészítő keresetnek számít a fokhagymatermelés.

A zsűri miután lemérte a versenyben részt vevő fokhagymafüzéreket, megállapította, hogy a leghosszabb füzér 18 méter 40 centiméter, Varga Margit készítette el egyedül.

– Édesanyám biztatott, hogy lányom, még egy kicsit fonjá' hozzá, na még egy kicsit. Hogy a fűzért ne kelljen hazahozni. Édesanyám a legidősebb fokhagymatermelő Ludason, 92 éves. Tőle tanultam én is. Gyerekkorom óta csinálom. Két óra hossza fonás kellett, hogy ilyen hosszú legyen. Nem vagyok már én sem fiatal, de azért gyorsan jár a kezem. Nem gondoltam én, hogy első leszek – mondta boldogan Margit néni. Hozzátette, azon gondolkodik, hogy fokhagymafüzér-fonásból gyorsasági versenyt szervez majd. A három leghosszabb fokhagymafűzért árverésre bocsátották. A leghosszabb füzér kikiáltási ára 4500 dinárt volt. A második leghosszabb füzér csupán néhány centiméterrel volt rövidebb, 18 méter 20 centiméter, amit Szárity Veronika készített. Az ő füzérének kikiáltási ára 4000 dinár volt. A harmadik leghosszabb fűzért Jenei Nikoletta készítette, 4 méter 80 centiméter hosszú lett, kikiáltási ára 2000 dinár volt.

A fesztiválon a látogatók fokhagymát is vásárolhattak, füzérben vagy kosárban, esetleg már kimérve, 100–400 dináros áron. A legdrágább a lila fokhagyma volt.

A fesztivált utcabál követte, a Kikindai Vidám Fiúk húzták a talpalávalót.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás