2024. július 17., szerda

Jorgovanka Tabaković az új bankkormányzó

А hatalom szerint a jegybank új első embere elődjénél függetlenebb lesz
(Fotó: Ótos András) Hétfői rendkívüli ülésén a köztársasági parlament a Szerbiai Nemzeti Bank kormányzójelöltjéről folytatott hétórás vita után megerősítette a szerb államfő javaslatát. Ennek értelmében Jorgovanka Tabaković, а Szerb Haladó Párt elnökségének tagja a jegybank új kormányzója. A hatalmiaknak nem sikerült meggyőzniük az ellenzéki pártokat, azok továbbra is úgy vélik: a haladók ilyen módon próbálják meg minél inkább kiterjeszteni hatalmukat.

A jelenlevő 166 képviselőből 131-en támogatták Tabaković kinevezését, 34-en nemmel szavaztak, egy képviselő pedig nem szavazott. Tartózkodó szavazat nem volt. A bankkormányzót hatéves mandátummal választották meg.

Tabaković senkinek a bábja nem lesz és senki sem fogja lekenyerezni, szögezte le Nebojša Stefanović, a Szerbiai Képviselőház elnöke, az SZHP tisztségviselője. Fontos kiemelni, hogy a parlament néhány nappal korábban elfogadta a nemzeti bankról szóló törvény módosítását, amely teljes önállóságot biztosít a jegybank kormányzójának, magyarázta Stefanović, hozzátéve: azért kell kormányzót választani, mert Dejan Šoškić bankkormányzó múlt héten lemondott tisztségéről. Beszélhetnek egyesek arról, hogy a törvénymódosításnak ilyen, vagy olyan céljai voltak, a lényeg azonban változatlan: Šoškić lemondott és ezért kellett a helyére új személyt választani, hangsúlyozta a házelnök, aki úgy véli: Tabaković kiválóan fogja ellátni feladatát, hiszen jó szakember.

Hasonlóan vélekedik az SZHP koalíciós partnere, az Új Szerbia is. A párt frakcióvezetője, Miroslav Markićević, kijelentette: Tabaković a megfelelő asszony a megfelelő helyen.

– Tabaković ragaszkodni fog függetlenségéhez a döntéshozatalban és az emberek érdekében végzi majd munkáját – fogalmazott Markićević.

A Szerbiai Szocialista Párt egyezik azzal, hogy Tabakovićot kiemelkedő szakmai képességei teszik a legmegfelelőbb bankkormányzóvá.

ÚJ POLGÁRI JOGVÉDŐ

Maga Tabaković a parlament előtt az Agrobank ügyének mielőbbi kivizsgálásáról beszélt. A bankkormányzó szerint az Agrobank esete igazolja, hogy a pénzügyi szektort a jövőben sokkal szigorúbban kell ellenőrizni. Tabaković szerint a Légtérellenőrző Ügynökség körül is minél előbb meg kell kezdeni a vizsgálódást és kideríteni, hogy hova tűnik el az ügynökség által összegyűjtött pénz. Az ország légterén átrepülő repülőgépek után fizetett illetékből az ügynökség évente több százmillió eurót gyűjt be, ez a pénz azonban nem áll a Pénzügyminisztérium ellenőrzése alatt, részletezte Tabaković.

– Egyik első feladatom lesz ellenőrizni, hogy hol vannak Szerbia devizatartalékai, mennyire biztonságosan őrzik ezt a pénzt és mekkora kamatot fizetnek utána. Ezenfelül annak is utána kell járni, hogy hol vannak a különböző állami szervek, vállalatok, ügynökségek és intézmények számára kiutalt, vagy az általuk beszedett közpénzek és kinek származik esetleg haszna ezekből. A Radovan Jelašić valamikori bankkormányzó által emlegetett devizatartalékok nem Szerbia devizatartalékai, hanem azoknak a bankoknak a letétjei, amely bankok pénzük egy részét kötelesek voltak az államnál letétbe helyezni. Amint visszafizetik a hiteleket, amelyek alapján a szóban forgó letéteket a bankok kifizették, Szerbia elveszíti devizatartalékainak egy részét. Akármivel is vádolnak egyesek, biztosan nem fogom megengedni devizatartalékaink költését – összegezte Tabaković.

A bankkormányzó arról is biztosította a közvéleményt, hogy semmiféle nyomásgyakorlás ellenére nem egyezik bele a pénznyomtatásba. Tabaković hiszi, hogy a néhány nappal ezelőtt módosított vonatkozó törvény értelmében a jegybank és annak kormányzója nagyobb függetlenséget élvezhet, mint eddig. Tabaković megígérte, hogy amint megválasztják bankkormányzóvá, azonnal befagyasztja tisztségét a haladó párton belül.

– Büszkeséggel fog eltölteni, ha megválasztanak bankkormányzóvá. Ha ez megtörténik, akkor a parlament néhány nap leforgása alatt két polgári jogvédőt választott meg: a köztársasági ombudsmant és engemet a jegybank vezetőjévé. A szóban forgó tisztségre kerülve a polgárok érdekét fogom szem előtt tartani – emelte ki Tabaković, majd azt is bejelentette, hogy csökkenteni fogja a bankkormányzói fizetést.

A HATALOM KEZE

Az ellenzék nem osztja Tabaković és a beterjesztő lelkesedését. Nada Kolundžija, a Demokrata Párt képviselője kijelentette: Azzal, hogy második legfontosabb tisztségviselőjét kívánja a központi bank élére helyezni, az SZHP pártállamot kíván formálni Szerbiából. A hatalom visszaél helyzetével és teljesen uralma alá gyűri a független intézményrendszert, szögezte le Kolundžija, hozzátéve: a nemzeti bankról szóló törvény módosítása, Šoškić lemondásának kikényszerítése és az új bankkormányzó kinevezése akadályozni fogja Szerbia útját az Európai Unió felé. Ami itt zajlik, az a politikai erőszak egyik formája és ez rendkívül rossz üzenet a beruházóknak, magyarázta Kolundžija.

Dušan Petrović, a DP alelnöke szerint rossz kezdet, hogy Tabaković szinte egyáltalán nem szólt terveiről.

– Jó lenne tudni, hogy milyen lépéseket tervez megtenni a magas kamatlábak tekintetében, vagy hogy hogyan képzeli el az ország monetáris politikáját. Azt is érdekes lett volna hallani, hogy pontosan milyen eszközökkel kívánja fokozni a pénzügyi intézmények ellenőrzését, vagy hogyan képzeli el az infláció csökkentését és a dinár értékének a növelését. Az sem elhanyagolandó részlet, hogy mennyibe fog kerülni a kenyér – fejtegette Petrović, megállapítva, hogy Tabaković a hatalom kezeként fog eljárni.

A Vajdasági Magyar Szövetség nem támogathatja szavazatával Tabaković megválasztását, mondta felszólalásában Pásztor Bálint, a párt frakcióvezetője. A VMSZ nem Tabaković asszony személyét, vagy szakértelmét kifogásolja, hanem azt, hogy egy pártfunkcionárius kerül a jegybank élére, emelte ki Pásztor, aki szerint Tabaković hiába függeszti fel párton belüli tisztségét, hiszen kinevezésének pillanatában még teljes jogú tagja az SZHP-nek.

– Akárhogyan is fogunk szavazni, Tabaković asszonyt minden bizonnyal megválasztja a parlament. A szerbiai polgárok érdekében sok sikert kívánunk munkájához – fogalmazott Pásztor, aki újfent megismételte a párt korábbi megállapítását, hogy a nemzeti bankról szóló törvény módosítása lassítani fogja Szerbia európai útját.

Hasonlóképpen nyilatkozott Žarko Korać, а Liberális Demokrata Párt képviselője, mondva: nem helyénvaló, hogy egy magas rangú pártfunkcionáriust választanak meg a jegybank első emberévé. Korać érdekesnek nevezte, hogy a képviselőknek átadott életrajzban „elfelejtették” feltüntetni Tabaković gazdag politikai pályafutását. Tabaković megválasztásával kinyitották az ajtót: a jövőben bármikor párthovatartozás alapján juttathatnak valakit a jegybank élére, hangsúlyozta Korać.

A Szerb Megújhodási Mozgalom nem hiszi, hogy az új kormányzó független lesz. Tabaković állandó politikai ellenőrzés „áldozata” lesz és a politikum utasításait fogja végrehajtani, fogalmazott Mirko Čikiriz, а párt képviselője, aki szerint emiatt felesleges sikeres gazdaságpolitikát remélni az új kormányzótól. Minden jel arra mutat, hogy a bankkormányzó azoknak a gazdag embereknek az érdekében hozza meg majd döntéseit, akikkel az ellenzék nem számolt le 2000. október 5-én, fejtegette Čikiriz.



Bojan
Marković, аz SZNB alkormányzója hétfőn mondott le tisztségéről. Az alkormányzó, Šoškićhoz hasonlóan, a nemzeti bankról szóló törvény módosításával magyarázta lemondását.

– Hiszem, hogy egy korrupcióval átitatott országban sokkal fontosabb lenne magas szinten tartani a szakmaiságot és az átláthatóságot, mintsem rugalmasan viszonyulni a formális, vagy nem formális, hatalmi körökből érkező kérésekhez. A nemzeti bankról szóló törvény módosításával Szerbia visszafejlődött a modern világgazdaságban elismert függetlenség és átláthatóság tekintetében – indokolta lemondását Marković.