2024. július 17., szerda

A magyar diákok diszkriminációja ellen

(Fotó: Molnár Edvárd)

Keddi ülésén a Magyar Nemzeti Tanács záradék formájában fogalmazott meg kérést az Újvidéki Egyetem és annak Jogi Karának irányába, hogy találjanak megoldást az idei felvételi vizsga első körében elkövetett jogfosztás, szabálytalanság tekintetében. A Tanácsot és a felvételiző diákokat is becsapták, fogalmazott
dr. Korhecz Tamás , az MNT elnöke. A közoktatáshoz kapcsolódó kérdések szintén központi helyet foglaltak el az ülésen.

Az MNT kedden kivételesen két ülést tartott: befejezte júliusi, XXIII. rendes ülését, amelyet az elmúlt hónap végén határozatképtelenség miatt kellett megszakítani. Az ülés befejezte után a képviselők azonnal megkezdték a soron következő, XXIV., rendes ülést.

Az Újvidéki Egyetem Jogi Karán az idei felvételi vizsga első körében elkövetett váratlan szabálytalanság, jogfosztás kapcsán megfogalmazott záradék a XXIII. ülés napirendjén szerepelt. A záradékban az MNT felkéri az Újvidéki Egyetem rektorát, az Újvidéki Egyetem Jogi Karának dékánját és egyetemi tanácsát, hogy a második iratkozási körben biztosítsa a felvételi vizsga megismételt megszervezését magyar nyelven, történelemből, valamint magyar nyelvből és irodalomból a 2001-től fennálló gyakorlatnak megfelelően, azok számára is, akiknek ez az első körben nem volt biztosított. A Tanács ezenfelül felkéri az illetékes köztársasági minisztériumot, valamint az illetékes tartományi titkárságot, hogy törvényes hatáskörei mentén hasson oda, hogy az Újvidéki Egyetem Jogi Kara a második iratkozási körben biztosítsa a felvételi vizsga megismételt megszervezését magyar nyelven, történelemből, valamint magyar nyelvből és irodalomból a 2001-től fennálló gyakorlatnak megfelelően, azok számára is, akiknek ez az első körben nem volt biztosított.

Ifj. dr. Lengyel László, az MNT felsőoktatási kérdésekkel megbízott tanácsosa a napirend beterjesztésekor emlékeztetett rá, hogy az Újvidéki Egyetem karain egy 2001-es tartományi rendelet értelmében a nemzeti közösségek nyelvén is megszervezik a felvételiket. 2001. óta az idén fordult elő először, hogy az egyetem megszakította ezt a gyakorlatot.

– Az idén két szlovák nemzetiségű diák tudta meg, hogy a jogi karon csak szerb nyelvből felvételizhetnek a diákok. A két szlovák fiatal erről értesítette is az Újvidéki Egyetem rektorát és a tartományi oktatásügyi titkárságot. Így értesült az MNT a Jogi Kar szándékairól. Ettől a pillanattól azonnal megkíséreltük helyre tenni a dolgokat és ellátni érdek-képviseleti szerepünket. A Jogi Kart egyébként a tartományi oktatásügyi titkárság is arra utasította, hogy a kisebbségek nyelvén adott kisebbségek irodalmához kapcsolódóan is biztosítson felvételi teszteket. Tudjuk, hogy ezt nem tették meg. Az eset nyolc magyar felvételizőt érintett, akik a felvételi ilyen formája miatt rosszabbul teljesítettek és emiatt nem tanulhatnak állami költségen. Közülük legalább három diák esetében biztosan tudjuk, hogy ha magyar irodalomból felvételizhettek volna magyar nyelven, akkor állami költségen folytathatták volna egyetemi tanulmányaikat. A diákok óvást adtak be a jogi kar dékánjának, az azonban ezt elutasította. Az MNT továbbra is folytatja a tárgyalásokat az Újvidéki Egyetem rektorával, hogy a dolgokat valahogyan sikerüljön kijavítani – összegezte dr. Lengyel.

Korhecz nyomatékosította: sokkal többről van szó, mint három diákról. Csúnyán, előre megfontolt szándékból és jól megtervezett forgatókönyv szerint becsapták a nemzeti tanácsot és a felvételiző diákokat, hangsúlyozta, hozzátéve: tette mindezt a jogállamiság egyik alapintézménye, amelynek a jövő jogászait kellene kinevelnie és amelynek az állam az alapítója.

– A 2001-es tartományi rendeletnek semmi köze a pozitív diszkriminációhoz. A rendelet egyenlő esélyeket biztosított minden diáknak, függetlenül attól, hogy milyen nyelven és mely nemzeti közösség irodalmát tanulták a középiskolában. Sok tanulsága van az idei ügynek: a legfontosabb az, hogy előre tekintsünk és a problémát hosszú távon igyekezzünk megoldani. Emellett fontos segíteni a leginkább érintett három diáknak is. Igyekszünk kieszközölni, hogy legalább esetükben megváltozzék ez a méltánytalan állapot. Jó jel, hogy a dékántól megtudtuk: fontolgatják, hogy az elkövetkezendőkben nem szerb nyelvből és irodalomból, hanem alkotmányból kellene a diákoknak felvételizniük. Ez pozitív döntés lenne, hiszen az alkotmány tantárgy tartalma ugyanaz, függetlenül a tannyelvtől – magyarázta dr. Korhecz.

Dr. Káich Katalin nyugalmazott egyetemi tanár felszólalásából kiderült, hogy az Újvidéki Egyetem Jogi Kara, néhány más karhoz hasonlóan, már korábban sem viseltetett mindig jószándékúan a nemzetiségek irányába. Káich fontosnak tartotta kiemelni: nem mindegy, hogy az MNT milyen hangnemben kezd és folytat párbeszédet az Újvidéki Egyetemmel. A rektort nem lehet felszólítani, csak felkérni lehet, hiszen az egyetem autonóm intézmény, emelte ki Káich, hozzátéve: az MNT hibája az, hogy nem számított ekkora rosszakaratra és hogy csupán a korábbi tapasztalatokra hagyatkozott. Az egyetemnek csak azt kell elfogadnia, amit papírra vetettek, mondta.

A záradék elsődleges megfogalmazásában az MNT felszólította az Újvidéki Egyetem és a Jogi Kar illetékeseit, Káich javaslatát elfogadva azonban változott a megfogalmazás és a felszólít helyére a felkér szó került.

Az esélyegyenlőség azt jelenti, hogy azok a diákok, akik a középiskolában magyarul magyar nyelvet és irodalmat tanultak, azok magyar nyelvből és irodalomból felvételizhessenek magyar nyelven, fogalmazott dr. Várady Tibor akadémikus.

– Helyesnek és bátorítónak tartom a dialógus fenntartását. Elsősorban a három diákot kell a párbeszéd középpontjába helyezni és mindent meg kell tenni, hogy esélyhez jussanak. Folynak a tárgyalások, hogy ők mégis a megfelelő helyre kerülhessenek. Ha ezt valami miatt nem sikerül elérni, akkor a nemzeti tanácsnak ettől függetlenül is meg kell próbálnia valamilyen módon esélyt adni hármójuknak – emelte ki dr. Várady.

Rácz Szabó László az ügy kapcsán felvetette az ötletet, hogy az MNT-nek létre kellene hoznia egy információs rendszert, amelyen a diákok bejelenthetnék, ha tanulmányaik során bármikor bármiféle diszkrimináció éri őket.

A XIII. ülés utolsó napirendi pontjaként a képviselők az MNT kétéves tevékenységéről szóló beszámolót fogadták el.

TANÉVKEZDÉS ELŐTTI ZSONGÁS

A XXIV. rendes ülés napirendjén javarészt oktatáshoz kapcsolódó témák szerepeltek.

A Tanács Közoktatási Bizottságához újabb kérvények érkeztek 15 főnél kevesebb diák számára megnyitandó tagozatokra vonatkozólag. A bizottság ajánlása nyomán a Tanács a következő oktatási intézményekben tartja indokoltnak kis létszámú tagozatok megnyitását: a csókai Jovan Popović Á.I. feketetói kihelyezett tagozatán 3 fő számára I. és III. osztályok kombinált tagozata és 7 fő számára II. és IV. osztályok kombinált tagozata; a szabadkai Đuro Salaj Á.I. I. osztályában 5 fő számára; az óbecsei Samu Mihály Á.I.-ban 8 fő számára I.-II. és III. osztályok összevont tagozata; a zombori Veljko Petrović Gimnázium I. osztályában 7 fő számára; a szabadkai Vegyészeti-Technológiai Iskola I. osztályában kozmetika-technológiai technikus szakon 8 diák, a szőlész-borász szakon pedig 10 fő számára; a palicsi Miroslav Antić Á.I. ludasi kihelyezett tagozatán I. osztályban 6, II. osztályban 11, III. osztályban 5 és IV. osztályban 5 fő számára; a bajsai Testvériség Egység Á.I. I. osztályában 11 fő számára;

Tankönyvek vonatkozásában az MNT ezúttal a Klett Kft. 8. osztályos Matematika tankönyvét és feladatgyűjteményét, valamint szintén a Klett Kft. 8. osztályos Földrajz tankönyvét és feladatgyűjteményét minősítette alkalmasnak.

A Tanács jóváhagyása mentén az Adai Műszaki Iskolát ezentúl Fridrik Tamás Műszaki Iskolának fogják hívni. Fridrik Tamás adai néptanító volt, ő szervezte meg a településen a felnőttképzést, az első szakközépiskola alapítója, valamint ő írta meg Ada első monográfiáját.

A diákjóléti intézmények férőhelyeivel kapcsolatban ezúttal is véleménynyilvánítási kérvények érkeztek a Tanácshoz. Ezek értelmében az újvidéki Brankovo Kolo Középiskolások diákotthona 411 diákot helyezne el, a szabadkai Középiskolások diákotthona 444 diákot vár, a verseci diákotthon pedig 155 diák számára tud helyet biztosítani.

KÖLTSÉGVETÉSI CSODA

A Forum Könyvkiadó Intézetnek igazi csodát sikerült megvalósítani: növelni tudta idei költségvetését és ezért módosítani kellett az intézet pénzügyi tervét, valamint kiadói és munkatervét.

Siflis Zoltán, az MNT Kulturális Bizottságának elnöke és dr. Németh Ferenc, a Forum igazgatója elmondták, hogy a Forum támogatást kért két folyóiratunk, a Híd és a Létünk, zavartalan megjelentetésének érdekében. A tartomány 2 millió dinárt hagyott jóvá.

Ezzel a Forum az idén összesen 19 millió 200 ezer dinár tartományi költségvetési támogatást kap. Németh elmondta, hogy ennek köszönhetően az év végégig mindkét folyóiratunk megjelenése biztosított.