Az elemzők továbbra is találgatnak azzal kapcsolatban, hogy vajon a párt előbb említett három vezető személyisége képes lesz-e együttműködni a jövőben. Egyesek szerint ez lehetséges, mások viszont úgy vélik, hogy Tadić, Đilas és Pajtić kapcsolata visszafordíthatatlanul elmérgesedett. A beavatottak értesülései szerint Tadić nem hajlandó elfogadni Đilas indítványát, hogy mondjon le a pártelnöki funkcióról. Egyesek szerint Tadić „keményfejűsége” ahhoz vezethet, hogy Đilas elhagyja a demokratákat és megalakítja saját pártját, ahol állítólag Pajtićot is szívesen látná.
Ognjen Pribićević politikai elemző kifejtette, hogy a személyes kapcsolatoknál és ambícióknál egyetlen ősibb dolog van: az ötlet, vagy a stratégia. Egy jó stratégiával összetarthatják a DP-t és visszaszerezhetik választóikat, magyarázta Pribićević, hozzátéve: a demokraták eddig még nem álltak elő ezzel a stratégiával.
– A DP nagyon sokat késik. Minél előbb új ötletekkel kell előállniuk, összhangban az új időkkel. Ha ezek az ötletek nem születnek meg hamarosan, akkor demokratáéknál bármi megtörténhet. Ha azonban megszületik az ötlet, ha a személyes érdekek háttérbe szorulnak, akkor kevésbé lesz fontos, hogy ki az első és ki a második, illetve a harmadik a párthierarchiában. Ha a DP egy baloldali párt, akkor a franciaországi, vagy németországi történésekkel kellene azonosulnia. Mindkét országban hatalmas irányváltás történt, főleg az adókat illetően, a válság terhét a leggazdagabbak vállára helyezték át. A Szerbiai Szocialista Párt részben már elindult ezen az úton, ezért a DP-nek a szocialisták személyében erős ellenfélre kell számítania – magyarázta Pribićević.
Vladimir Goati, a Transzparens Szerbia elnöke szintén úgy véli, hogy a Tadić–Đilas–Pajtić trió túlélheti a jelenlegi válságot és együttműködésük nem végződik válással. Ehhez elsősorban a pártvezetés legitimitását kell szanálni, emelte ki Goati.
– Választásokra van szükség. Tadićnak ki kellene mondania, hogy szabad, demokratikus és igazságos választásokat tartanak a pártban. Egyelőre nem nyilatkozott kellőképpen nyíltan ebben a témában – fogalmazott Goati.
A Đilashoz közel álló bennfentesek hétfőn viszont azt nyilatkozták, hogy a DP alelnöke Goran Vesićet, a párt valamikori tisztségviselőjét bízta meg egy új párt programjának felvázolásával. A bennfentesek kijelentették: Đilas türelme véges, ha a DP vezetősége nem fogadja el hamarosan a párt átszervezésével kapcsolatos ötleteit, akkor saját pártot alapít. Đilas új pártjában Vesić lenne a második legfontosabb pártvezető. A demokratáktól azokat a személyeket fogadnák be, akik a májusi választások után Đilas oldalára álltak. Ugyanezek a bennfentesek szerint Đilas igazi színdarabot tervez eljátszani, illetve eljátszatni a DP Főbizottságának ülésén.
– Đilas javasolná, hogy Tadić maradjon pártelnök, annak viszont ezt vissza kellene utasítania és Đilast kellene javasolnia a szóban forgó tisztségre. Tadić azonban hallani sem akar erről az ötletről – nyilatkozták a magukat megnevezni nem óhajtó bennfentesek.