2024. július 17., szerda

Tetteket és eredményeket

Az integráció mellett szóba került a decentralizáció kérdése is, és megszületett a megállapodás Koszovó nemzetközi bemutatkozásáról
Dačić szerint Kacin kioktatja Szerbiát (Fotó: Tanjug) Jelko Kacin európai parlamenti jelentéstevő szerdán befejezte háromnapos szerbiai látogatását, amelynek keretében több mint tíz megbeszélést folytatott, valamint meglátogatott néhány, az Európai Unió által „problémásnak” tartott privatizált vállalatot is.

Mint azt Varga Lászlótól, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőjétől megtudtuk, a megbeszéléseket a Szerbiai Képviselőház integrációs bizottságával zárta.

– Az új kormány megalakulása óta az európai parlamenti jelentéstevőnek ez volt az első szerbiai látogatása. Az elmúlt három nap üzenete kettős volt. Egyrészt az unió bátorítását közvetítette, hogy Szerbia folytassa az integrációs erőfeszítéseit, másrészt pedig nyomatékosította azt a világos elvárást, miszerint az integrációt az új kormány a választások után gyakorlati lépésekkel, vagyis döntésekkel, törvényjavaslatokkal és intézkedésekkel is támassza alá – nyilatkozta lapunknak az integrációs bizottság alelnöke.

Mint megjegyezte, Kacin szavai mögött az európai parlament az irányú kivárása érződött, hogy az újonnan megalakult kormány folytatja-e a megalakulásakor megígért integrációs folyamatot. A megbeszélések az integráción kívül több témát fedtek le, így többek között szó esett a decentralizációról is.

– Rövid időn belül Szerbiának óriási problémát fog jelenteni, hogy csupán egy régiója van, Vajdaság, és egy fővárosa, Belgrád, a decentralizáció hiánya miatt pedig az ország összes többi része gyakorlatilag alkalmatlan lesz az európai pénzalapokban rejlő lehetőségek kihasználására – mondta Varga.

Szó esett röviden Koszovóról is, valamint megjegyezte, hogy a csatlakozási tárgyalások dátumának ez évi kijelölésére nem lát lehetőséget, legfeljebb a jövő év folyamán, de ezt is az befolyásolja majd a legjobban, hogy a szóbeli ígéreteket követi-e gyakorlati tett is.

Mint azt az integrációs bizottság alelnöke megjegyezte, Kacin a „problémásan privatizált vállalatok” meglátogatásával azt kívánta nyomatékosítani, hogy a korrupció és a szervezet bűnözés elleni harcba a gazdasági bűnözés felszámolása is beletartozik.

– A közvéleménnyel markáns kijelentésekkel tudatta, hogy a parlamentben él egy olyan meggyőződés, amely azt valószínűsíti – és amelyet véleménye szerint az előző kormányzat ki is használhatott –, hogy az igazságszolgáltatást politikai célokra használták fel és a csődeljárások is politikai indíttatásúak voltak – magyarázta az integrációs bizottság alelnöke.

A jelentéstevő ezért, mintegy figyelemfelkeltésből, járhatta körbe azokat a vállalatokat, amelyek büntetőeljárással, vagy csődeljárással hozhatóak kapcsolatba.

– Ugyanakkor van egy uniós elvárás, amelyet közel egy éve nem teljesít Szerbia, méghozzá a büntető törvénykönyv módosítása, mégpedig a hivatali visszaélés bűncselekményének a részbeni megszüntetése, részben pedig a tényállás átfogalmazása és uniós normákkal való összehangolása. Emellett a vállalatok meglátogatásának befektetővédelmi üzenete is volt – vetette fel Varga.

DAČIĆ ALLERGIÁS

Allergiás vagyok arra, ha valaki csak azért jön el Belgrádba, hogy kioktasson minket – értékelte Jelko Kacin háromnapos látogatását Ivica Dačićkormányfő. Szavai szerint sokra értékeli brüsszeli kollégáját, akivel több éve már együttműködik, de nem szabad figyelmen kívül hagynia, hogy „Szerbia Európa egyenjogú része”.

– Szerbiát nem lehet csak úgy kioktatni. Biztos vagyok abban, hogy az EU-ból sem sikerült teljesen kigyomlálni a korrupciót. Emellett számtalan példát fel lehetne hozni az Európai Parlamentből is, ahonnan a jelentéstevő érkezett – emelte ki a kormányfő.

Szavai szerint ellenérzést vált ki belőle, ha valaki „ gazdasági okokból nyomást gyakorol Szerbiára”, majd felvetette a kérdést, hogy vajon mely országokból származnak azok, akik a szerbiai korrupcióra panaszkodnak.

ELLENZÉKKEL AZ INTEGRÁCIÓÉRT

A parlamenti ellenzéknek a képviselőházi integrációs bizottságban való aktív szerepvállalása széles körű politikai konszenzust eredményezhet az integrációval kapcsolatban, mondta az európai parlamenti jelentéstevő délelőtt Nebojša Stefanović parlamenti elnöknek. Stefanović ígéretet tett arra, hogy a parlament mindent megtesz annak érdekében, hogy a jogszabályokat összehangolja az európai törvényekkel. Kacin szerint Szerbia a csatlakozási tárgyalások időpontjának kijelölése érdekében ugyanazon az úton indul meg majd, mint Montenegró, és a tárgyalásokban legelőször a 23-as, azaz az Igazságügyi és alapvető jogi fejezet, valamint a 24-es, az Igazság, szabadság és biztonság fejezete lesz megnyitva.

– Ezek a fejezetek a legfájdalmasabbak és a legkésőbb kerülnek lezárásra, így teremtve elegendő időt az intézmények megerősödéséhez, függetlenedéséhez és a jogállamiság meghonosításához – mondta a jelentéstevő.

Ugyanakkor a jelevéstető bejelentése szerint megszületett a megállapodás Koszovó nemzetközi bemutatkozásáról is, azonban, hogy az mit tartalmaz, nem kívánta részletesen taglalni.

– Az elszigetelődés senkinek sem használ, Szerbiának pedig felelősséget kell vállalnia – mondta Kacin.

Szavai szerint Szerbia legmagasabb rangú tisztségviselői is készségüket fejezték ki a Belgrád–Prishtina-párbeszéd folytatásával kapcsolatban, és újból kihangsúlyozta, hogy az EU támogatja Szerbia integrációját, azonban emellett tetteket és eredményeket is vár az integráció terén.

A jelentéstevő Čedomir Jovanovićtyal, a Liberális Demokrata Párt elnökével is tárgyalt, aki örömét fejezte ki, hogy megszületett a megállapodás Koszovó nemzetközi bemutatkozásáról. Az LDP elnöke szerint Szerbiának nem szabad többet büntetnie magát, és hozzátette, hogy a Koszovóval kapcsolatos politikán belül minden apró változás jót tenne az országnak. Kiemelte, hogy pártja évek óta szorgalmazza Belgrád koszovói politikájának megváltoztatását, amely, mint megjegyezte, túszul ejtette a koszovói szerbeket.