2024. július 17., szerda

Dragan Đilas vezetheti a DP-t

Boris Tadić nem jelölteti többé magát a Demokrata Párt elnöki tisztségére
A DP jelenlegi és a jövőbeli(?) elnöke Nem jelölteti magát a Demokrata Párt elnöki tisztségére Boris Tadić jelenlegi pártelnök, hanem a pártvezetést átengedi alelnökének, Belgrád polgármesterének, Dragan Đilasnak, aki egyébként az egyetlen elnökjelölt lesz a tisztújító kongresszusán – szivárogtatta ki egy demokrata párti forrás. Đilas alelnöke az eddig kormányalelnök és tartományi kormányfő, Bojan Pajtić lesz.

Minderről a három politikus a napokban Újvidéken egyezett meg – tudta meg a Danas. A megállapodás értelmében a demokraták tisztújító közgyűlésén új alelnököket is választanak, és ezekre a tisztségekre nem jelölheti magát egyetlen jelenlegi alelnök sem. A tisztújító kongresszus időpontját a párt főbizottságának szeptember 8-ára összehívott ülésén tűzik ki, azt követően, hogy Tadić befejezi dél-afrikai látogatását, ahol a Cape Town-i Szocialista Internacionálén vesz részt. Egyes sajtóspekulációk szerint Tadić azzal a feltétellel mondana le pártelnöki tisztségéről, hogy egy hasonló tisztséget töltsön be a szocialista pártokat tömörítő nemzetközi szervezetben, ám ezt a demokrata forrás tagadja. Szerinte, amennyiben az internacionálén nem kínálnak fel Tadićnak tisztséget, akkor is visszalép újbóli jelöltetésétől.

A május 6-i általános választások és a köztársasági elnökválasztás második fordulója után gyakran olvashattunk a sajtóban a párton belüli szakadásról. A média szerint ezt a szakadást támasztja alá Đilas és a szintén demokrata Vuk Jeremić vitája a sajtó hasábjain. Először Đilas támadt Jeremićre, mondva, hogy szemtelenül sok az a hétmillió euró, amelyet az ENSZ Közgyűlése elnökeként kapna költségeinek fedezésére egyéves mandátumának ideje alatt.

Ivica Dačić kormányalakítása idején Dragan Đilas pártja elnökségéhez intézett levelében arra buzdította Milica Delevićet, a leköszönő kormány integrációs irodájának vezetőjét és Rasim Ljajićot, a DP egyik koalíciós partnerét, foglalkoztatásügyi és szociálpolitikai tárcavezetőt, hogy bátran vegyenek részt az alakulóban lévő új haladó–szocialista kormány munkájában. Mint ismeretes, a Szerb Haladó Párt mindkettejüknek felajánlotta az új kormányban való részvétel lehetőségét. Véleménye szerint egy ilyen döntést nem az alapján kell meghozni, hogy az kedvez-e a pártnak, hanem az alapján, hogy az jó lenne-e Szerbiára nézve.

Levelében arra is kitért, hogy május 6-át követően Szerbia már nem ugyanaz az ország, mint a 2008-ban megtartott választásokat követően. Aláhúzta: a DP nem színlelheti azt, hogy semmilyen felelőssége sincs a rossz választási eredmények miatt, mert ez biztos útja lenne annak, hogy a parlamenti küszöb szintjére süllyedjen. Arra emlékeztetett, hogy a haladók az elmúlt négy év során egyetlen európai törvényt sem támogattak a parlamentben, a demokratáknak viszont szerinte semmiképp sem kellene követniük az efféle gyakorlatot. Feltette a kérdést: vajon valóban a leghelyesebb útnak számít-e a lehetséges és lehetetlen koalíciók ellentétének az útja? Közölte, hogy szerinte a koalíciókat elsősorban emberek, és nem pártok hozzák létre, s mindenütt a legnagyobb szakmai tudással rendelkező megoldást kellene keresni, pártpreferenciáktól függetlenül.

A párton belüli problémákról szóló spekulációkat csak erősítette a nemrég megjelent hír, miszerint ha Tadić nem hajlandó elfogadni Đilas indítványát, hogy mondjon le a pártelnöki funkcióról, és szervezzék át a pártot, akkor az alelnök elhagyja a demokratákat, és megalakítja saját pártját, ahol állítólag Pajtićot is szívesen látná. Mindezek mellett Aleksandar Vučić, az SZHP megbízott elnöke megjegyezte, hogy akár meg is dönthetné a belgrádi városi hatalmat, de előbb megvárja, hogy miként zárul a demokraták belső viszálya.

Az elemzők szerint a tisztújító kongresszuson Đilas, Pajtić támogatása mellett a szavazatok 80 százalékát magénak tudhatja, mégsem kíván Tadić ellenjelöltje lenni, aki viszont hosszan vonakodott attól, hogy lemondjon pártelnöki tisztségéről. A demokrata források szerint egyrészt azért, mert az alelnök tiszteli Tadić Szerbiáért tett erőfeszítéseit, másrészt pedig meg kívánja védeni a pártot a sajtó támadásai elől. Félő ugyanis, hogy amennyiben ellenjelöltként indulna a tisztújító kongresszuson, a sajtó kiteregetné a demokraták szennyesét, az pedig igencsak aláásná az ellenzékből politizálni kényszerült DP népszerűségét. Ezért egy teátrális jelentettel történne a tisztújítás: Đilas Tadićot ajánlaná elnöknek, aki viszont visszalépne, és alelnökét ajánlaná elnöknek.