2024. július 17., szerda

Tadić és Đilas is marad

A Demokrata Párt november 10-én tartja meg tisztújító közgyűlését – A pártelnök szerint az engedékenység volt a legnagyobb hibája

Küldöttségi szavazás alapján november 10-én tartja meg a Demokrata Párt tisztújító közgyűlését, amelyen Boris Tadić pártelnök és a jelek szerint Dragan Đilas aleln ök is jelölteti magát a párt elnöki tisztségére. A pártelnökké jelölését maga Boris T adi ć jelentette be a p árt szombati főbizottsági ülésén, míg sajtóinformációk szerint Đilas csupán akkor jelöltetné magát, ha a pártbizottságok felkér n ék rá. Mint ismeretes, az alelnök korábban azt mondta, hogy kilép a DP-ből és új pártot alapít, amennyiben Tadi ć nem mond le tisztségéről. A főbizottsági ülésen Tadi ć azt javasolta, hogy a tisztújító közgyűlést november 10-én közvetlen választás útján (az összes párttag szavazna) tartsák meg, míg Đilas és Pajti ć amellett foglalt állást, hogy október 14-én k üldöttségi választások (minden pártbizottságot egy személy képvisel a választásokon ) útján tartsák meg a tisztújítást. A két alelnök javaslatát 208, míg a pártelnökét 144 bizottsági tag támogatta, míg 4 személy a tartózkodás mellett döntött. Végezetül hosszabb vita után a testület kompromisszumra jutott és jóváhagyta a pártelnök javaslatát a tisztújító közgyűlés dátumáról, valamint az alelnökök javaslatát a szavazás módszeréről. A pártelnök szerint érdekes választásokra számíthatunk.

Szombaton a főbizottsági ülés mellett a DP szűkebb elnökségi és belgrádi bizottsági ülést is tartott. Az elnökségi tagok a főbizottsági ülés előtt megvitatták, hogy miként szavazzanak a későbbiekben megtartandó tisztújító közgyűlésen. Boris Tadić pártelnök javaslatát, miszerint közvetlen választások útján szavazzanak a párt tagjai, az elnökség 11 tagja, míg Dragan Đilas javaslatát a küldöttségi szavazási módszerről az elnökség 15 tagja támogatta.

Đilast többek közöttBojan Pajtić, Gordana Čomić, Dušana Elezović, Borislav Štefanović, Božidar Đelić, Ružica Đinđić, Milan Marković, Tamara Milošević támogatta. A pártelnök javaslatát pedig Dragoljub Mičunović, Dušan Petrović, Marko Đurišić és a dél-szerbiai elnökségi tagok támogatták. Šutanovac sajtóinformációk szerint tartózkodott, míg Jelena Trivan pénteken lemondott alelnöki tisztségéről és így nem kellett színt vallania a pártelnök és a párt alelnöke közötti összecsapásban.

VÁLTOZÁST

A főbizottsági ülés Boris Tadić pártelnök és volt államfő a DP munkájáról szóló jelentésével kezdődött. Mint megjegyezte, megbocsátja, hogy sokan támadják a pártból, de kitart és tovább harcol. Cáfolta a vádakat, miszerint „kiskirályként” hozta volna meg a döntéseket, hozzátéve, hogy sohasem sértette meg a párt statútumát és mindent megbeszélt a legközelebbi munkatársaival.

– A pártnak változásokra van szüksége! Eddig keveset tudtam foglalkozni a DP-vel, de nem volt két életem. Nemcsak pártelnök, hanem államfő is voltam – mondta Tadić.

Szavai szerint semmi áron sem szabad megengedni, hogy pártjuk, „a demokrácia védőbástyája” a pénzügyi lobbi és a kétes „üzletemberek” befolyása alá kerüljön.

– Érdekeiket védelmezve oligarchák, kétes üzletemberek és bűnszervezetek gyakorolnak nyomást a pártokra. Nem szabad megengednünk a nyomásgyakorlást – szögezte le a pártelnök.

Kiemelte, hogy a DP-nek össze kell hangolnia magát Szerbia fejlődésével, és olyan szociáldemokrata párttá kell válnia, amely az ország minden polgáráról gondoskodni tud. Meg kell találniuk a kiutat a szegénységből és a munkanélküliségből egyaránt. Szavai szerint a pártnak az elmúlt időszakhoz képest sokkal hatékonyabbak kell lennie a jövőben.

A párt eredményeit méltatva megjegyezte, hogy elnöksége alatt Szerbia megkapta a tagjelölti státuszt, életbe lépett a vízumliberalizáció, befejezték az együttműködést a hágai Nemzetközi Törvényszékkel, elfogadták a Srebrenica-határozatot stb.

VÁLASZTÁSOK UTÁN

– A májusi választások után ellenzékbe akartam vonulni, de ötletemmel kisebbségben maradtam. Ezt május 20-án is megerősítettem, amikor azt mondtam: Találkozunk egy másik filmben. Ekkor le akartam mondani pártelnöki tisztségemről is, de az elnökség ezt nem engedte. Azt akarták, hogy kezdjem meg a kormányalakítási tárgyalásokat. Ezek szerint azért vagyok hibás, mert egy jó demokratához híven tiszteletben tartottam a többség akaratát – elemezte a választások utáni időszakot Tadić.

A kormányalakítási tárgyalásokról szólva kiemelte, hogy nem fogadta el Mlađan Dinkić zsarolását, hogy megszerezze a pénzügyi és a gazdasági tárcát, ugyanis meggyőződése szerint a Szerbia Egyesült Régiói pártelnöke alkalmatlan az ország gazdaságának vezetésére.

– Mivel elutasítottam Dinkićet, nem sikerült kormányt alakítanunk. Kiállok igazam mellett, mert biztos vagyok abban, hogy egy ilyen kormánnyal a hátunk mögött gyorsan elveszítettük volna a polgárok bizalmát – érvelt a pártelnök.

Tadić vétkesnek mondta magát, hogy nem volt elég határozott és gyors az alkalmatlan miniszterek, valamint a korrupciógyanúba keveredett képviselők leváltását illetően,valamint túlzottan engedékenynek bizonyult a koalíciós partnerekkel szemben.

– Ugyanakkor elvtelen harc dúlt a párt alelnökei között. A felszín alatt egy olyan kemény harc folyt, amelyet csak közvetlen választásokkal lehetett volna megoldani. Hibásak voltunk, mert megengedtük mindezt és ezáltal oda jutottunk, ahol ma vagyunk. Elnéztem a szemtelen törekvéseket és ez veszélyes – értékelt a pártelnök.

Szavai szerint a DP eredményiért legnagyobbrészt ő felelős, de nem ő az egyetlen, akit hibáztatni kell. Kiemelte, hogy a pártnak tanulnia kell a hibáiból, és a személyes hibái közül a legnagyobb az, hogy túl engedékeny volt.

– Jaj maguknak, ha megint pártelnök leszek – zárta beszédét Tadić.