2024. július 17., szerda

Megszűnt Koszovó nemzetközi felügyelete

Pieter Feith,a Koszovó fölött ellenőrzést gyakorló Nemzetközi Irányító Csoport (ISG) vezetője tegnap bejelentette, hogy Koszovó nemzetközi felügyelete hivatalosan megszűnt. Az ISG 25 tagja között az Egyesült Államok és Törökország mellett számos más EU-tagállammal együtt Magyarország is szerepel. A csoport már januárban jelezte, hogy a demokratikus intézményrendszerek kiépítésében és az Ahtisaari-terv végrehajtásában elért eredmények alapján az év végéig megszűnhet az ellenőrzés.

Az ISG július elején felhatalmazást adott a koszovói kormánynak és a parlamentnek, hogy hozzák meg a szükséges alkotmányos rendelkezéseket. Közleményükben ekkor kiemelték, hogy az ICO mandátuma befejeződik a szükséges alkotmányjogi és törvénymódosítások sikeres elfogadása után. Az ICO hatáskörébe tartozott, hogy kezdeményezhette a koszovói parlament által elfogadott törvények módosítását, és beleszólása volt vezető tisztviselők kinevezésébe.
Pieter Feith, az ICO vezetője közölte, hogy az iroda bezárása ellenére maradnak külföldi szakértők Koszovóban, és folytatódik a NATO vezette békefenntartó erők küldetése és az EU jogérvényesítő missziója is.
Aleksandar Vulin, a szerb kormány Koszovó-irodájának igazgatója szerint a felügyelet megszüntetésétől a koszovói szerbek semmi jót sem várhatnak. Mint megjegyezte, amennyiben a nemzetközi közösség ekképp próbál kimászni abból, amit teremtett, és hagyja, hogy Prishtina az eddigi gyakorlatot követve döntsön a nem albán lakosság és a koszovói szerbek sorsa felett, akkor történelmi és tragikus hibát vét.

A koszovói szerbek a nemzetközi felügyelet megszakítását újabb gondok forrásának tartják, és Belgrád támogatását kérik.

– A nemzetközi szervezetek azt mondják, hogy megbíznak a prishtinai intézményekben, amelyek mindent megtesznek a koszovói társadalom demokratizálása érdekében. Persze mindezt mindig dokumentumokhoz kötik, miközben jól tudják, hogy mélyen óriási gondok gyökereznek – véleményezte Rada Trajković, a koszovói parlament szerb képviselője.

Krstimir Pantić, Kosovska Mitrovica község elnöke szerint semmi sem fog változni. Szavai szerint a szerb kormány sohasem ismerte el a Pieter Feith vezette nemzetközi szervezetet, amely semmit sem tett a koszovói szerbek érdekében, és csupán az albánok érdekeit szolgálták ki.

Iljir Deda koszovói elemző szerint a függetlenedés felügyelete nem ér véget, hanem átalakul.

– Koszovóban marad az EULEX-, a KFOR- és az UNMIK-misszió, de az alkotmánybíróság három nemzetközi tagja és a közintézmények nemzetközi tagjai is maradnak tisztségükben, tehát elvileg semmi sem változik – vetette fel az analitikus.

Hasonlóan vélekedett Borislav Štefanović, a szerb tárgyalócsoport vezetője is, aki szerint a felügyelet megszüntetése csupán a prishtinai hatalom belpolitikai pontszerzésére lesz jó.

– Amíg az ENSZ és az EBESZ nem hagyja jóvá a függetlenséget, addig nem érdemes róla beszélni – mondta Štefanović.

Anders Fogg Rasmussen NATO főtitkár ugyanakkor bejelentette, hogy nem csökkentik a Koszovóban állomásozó katonák számát, GuidoWesterwelle német külügyminiszter pedig kijelentette, hogy a következő időszak első számú feladata Prishtina és Belgrád viszonyának helyrehozása, míg Štefan Füle uniós bővítési biztos a koszovói reformok folytatására hívta fel a figyelmet.