Az USA nagykövetségének felgyújtása ügyében, valamint a Németország, Törökország és Horvátország nagykövetségének megkövezése ügyében a Felső Ügyészség 12 személy ellen emelt vádat. A gyanúsítottakat az idén áprilisban vették őrizetbe. Az eljárásokban többek között a tetteseket keresik, valamint arra szeretnének a hatóságok választ kapni, hogy a nagykövetségek miért nem voltak kellően védve.
Az USA nagykövetsége tudomásul vette Milan Živanovićra kirótt ítéletet. Kiemelik, hogy mindenképpen az igazságszolgáltatás elé kell vezetni azokat a személyeket, akik parancsot adtak a 2008-as zavargások alatt az erőszak alkalmazására, valamint azokat is, akik támogatták a tüntetők erőszakos fellépését, amelyben egy szerb állampolgár meghalt.
Dobrivoje Radovanović jogászprofesszor szerint Živanovićot el kellett volna ítélni a nagykövetség megtámadása bűntettében, ugyanis az ott ellopott kabát és kesztyű arra mutat, hogy a nagykövetség épületében tartózkodott.
– Az, hogy csupán lopásért ítélték el, azt jelenti, hogy ez is csak egy politikusok által irányított eljárás volt. Tekintetbe véve, hogy kik voltak hatalmon a zavargások idejében, nem is kell rajta csodálkozni – mondta a jogászprofesszor.
Maja Mičić, a Fiatalok Kezdeményezése az Emberi Jogokért nevet viselő jogvédő szervezet képviselője szerint az egész eljárás furcsa volt, amelyben a legnagyobb baj, hogy a per nem volt transzparens.
– Formálisan nyilvános volt az eljárás, de a hatóságok mégsem küldték meg a jogszerűen kért dokumentumokat, és az ítélethozásnál sem engedték be bíróságra a képviselőinket – panaszolta a jogvédő szervezet képviselője.
Emlékeztetőül: 2008. február 21-én, az esti órákban Belgrád központjában „Koszovó Szerbia” szlogennel tüntetést szerveztek a Koszovó függetlenségének kikiáltásával elégedetlen polgárok. A tüntetés befejeztével a tömegből kivált egy csoport, melynek tagjai az Amerikai Egyesült Államok belgrádi nagykövetségének épületét támadták meg. A huligánok felgyújtották az amerikai zászlót, betörték az ablakokat, és görögtüzeket gyújtottak. Közöttük volt Živanović is. Az épület első emeletének teraszán át behatoltak a belső térbe, az amerikai zászlót lecserélték a szerbiai zászlóra, összeverték a nagykövetség berendezését, végezetül pedig tüzet gyújtottak. Ebben a tűzben veszítette életét a koszovói származású, Újvidéken élő Zoran Vujović.
