Egyre több nyilatkozat lát napvilágot a szombatra tervezett büszkeségnapi felvonulás kapcsán, a lényeg azonban kedden sem derült ki: továbbra sem tudni, hogy az LGBT közösség képviselői végigvonulhatnak-e Belgrád utcáin. A Blic belgrádi napilap jól informált bennfentesekre hivatkozva kedden is azt állította, hogy a magas biztonsági kockázat miatt a Belügyminisztérium nem fogja engedélyezni a felvonulás megtartását. A büszkeségnapi felvonulás szervezői megkíséreltek kapcsolatba lépni a Belügyminisztériummal és a szerb kormány képviselőivel, próbálkozásaik azonban nem jártak sikerrel.
Hivatalosan egyelőre senki sem erősítette meg, hogy nem tarthatjuk meg a felvonulást, nyilatkozta Goran Miletić, a szervezőbizottság tagja, hozzátéve: ha idén sem kapnak esélyt a rendezvény megtartására, akkor ezúttal már biztosan nem fogják szó nélkül és ölbe tett kézzel tűrni jogaik korlátozását.
A szervezők tiszteletben tartottak mindenféle előírást, időben bejelentették a gyülekezést, ezért nem világos, hogy miért ne lehetne azt megtartani, mondta Miletić.
– A felvonulás szervezői a korábbi években mindig tiszteletben tartották az állam döntését, hogy az LGBT közösség nem vonulhat fel. Azokkal az emberekkel ellentétben, akik sem a törvényeket, sem Szerbia alkotmányát nem tartják tiszteletben, mi mindig lojális állampolgárként viselkedtünk. Ha ismét megtiltják a felvonulást, akkor sokadszorra lehetünk tanúi az államhatalom és a szélsőséges csoportosulások koalíciójának – összegezte Miletić, nem részletezve, hogy szükség esetén milyen lépéseket terveznek megtenni.
Boban Stojanović szervező mindehhez hozzátette, hogy ha nem vonulhatnak fel, akkor szombaton egy zárt helyiségben találkoznak az LGBT közösség képviselői.
Nevena Petrušić esélyegyenlőségi biztos újfent reményét fejezte ki, hogy végül mégis az állam felelősségérzete kerekedik felül és sor kerül a felvonulásra.
A belgrádi Médiaközpontban a téma kapcsán megtartott kerekasztal-beszélgetés felszólalói sokadszorra megállapították: ha a hatóságok nem engedélyezik a felvonulás megtartását, az az állam szélsőséges csoportosulások előtti kapitulációját jelenti. A fórum résztvevői szerint az is kedvezőtlen üzenetet továbbítana a szerbiai LGBT közösség és a világ irányába, ha végül betiltanák a svéd Elisabeth Ohlson Wallin Ecce Homo fényképsorozatának mára tervezett megnyitóját. A szerda este kritikus pillanat lesz, fejtette ki Kurucz Adrián, a szervezőbizottság tagja.
Milan Antonijević, az Emberi Jogi Jogászok Bizottságának (JUKOM) képviselője arról számolt be, hogy bár tavaly a szélsőséges csoportosulások fenyegetése miatt nem kerülhetett sor a melegek felvonulására, Szerbia egyetlen bíróságán sem indult eljárás a fenyegetők ellen.
– Senki sem feszegette mélyebben a dolgot. Semmi sem utal arra, hogy az államhatalom és a hatóságok valóban biztosítani kívánják a büszkeségnapi felvonulás résztvevőinek a biztonságát. A szerb kormány nem hajlandó kellő módon foglalkozni a biztonság kérdésével – részletezte Antonijević.
Hasonlóképpen nyilatkozott Jelena Milić, az Euroatlanti Tanulmányok Központjának képviselője, aki szerint Ivica Dačić kormányfő, belügyminiszter, Aleksandar Vučić, a kormány első alelnöke és az államhatalom többi képviselője nem is akarja megnevezni a fenyegetőket.
– Ha biztonsági kockázatra hivatkozva mondanak nemet a büszkeségnapi felvonulás megtartására, az azt jelenti, hogy az állam elveszítette monopolhelyzetét az erőszak szervezett gyakorlása terén. Egy ilyen állam gyenge állam, amely együttműködik a különböző álkatonai és álrendőrségi alakulatokkal, majd végül ezekkel végezteti el a számára nehéz feladatokat – magyarázta Milić.
A büszkeségnapi felvonulás nem feltétele az európai uniós csatlakozásnak, ugyanakkor nagyon jól tesztelhető vele a szerb államhatalom toleranciaszintje, fogalmaztak a fórum résztvevői.
Ezzel egy időben Dragan Marković Palma, az Egységes Szerbia elnöke a büszkeségnapi felvonulás megtiltására szólította fel a szerb kormányt. Palma sokadszorra a szégyen felvonulásának és a családra, valamint a Szerb Pravoszláv Egyházra mért csapásnak nevezte a homoszexuálisok rendezvényét. Palma elismerte, hogy a végleges döntést Dačić belügyminiszternek kell meghoznia, ugyanakkor tudni vélte, hogy 99,9 százalék eséllyel nem lesz felvonulás.
A Dveri mozgalom Ohlson Wallin fényképkiállítása megnyitójának a betiltását követelte a szerb kormánytól. Ha ez mégsem történik meg, akkor békés tüntetést szerveznek a hívők érzéseinek megsértése miatt, jelentették be a Dveri aktivistái.
Bár a Dveri békés tüntetésről beszél, más, magukat megnevezni nem óhajtó, szélsőségesek támadást és fizikai leszámolást helyeztek ki kilátásba a svéd művésznő kiállítására látogatókkal szemben.
A vegyes érzelmeket kiváltó alkotásokon a művésznő homoszexuálisok, transzvesztiták és HIV pozitív személyek társaságában mutatja be Jézust, aki az egyik képen maga is női ruhát és tűsarkú cipőt visel.