2024. július 18., csütörtök

Soha ne ismétlődhessen meg

Amit mi ma megtehetünk, és meg kell tennünk, az a kegyelet és a tisztelet megadása – mondta Kern Sólya Mária a Vergődő madárnál tartott megemlékezésen

(Fotók: Molnár Edvárd)

– Szívünkben nem él bosszú. Nem kívánjuk az apák bűnét más nemzetiségű polgártársainknak felróni! Nem a mi dolgunk, hogy ítélkezzünk, hisz a testvéri szeretet kizárja a gyűlöletet! A miénk, hogy megemlékezzünk, emlékezzünk és emlékeztessünk – ez az üzenet hangzott el pénteken a szabadkai Zentai úti temetőnél található 44-es parcellánál, az 1944/45-ben kivégzett 852 személy, gyermek és felnőtt emlékére felállított Vergődő madár emlékműnél.

Kern Sólya Mária, a szabadkai képviselő-testület elnöke alkalmi beszédében elmondta, 1944-ben számos gyermeket, időset és fiatalt végeztek ki ezen a helyen. Az akkori hatalom, amennyiben megemlítette ezt a tragikus eseményt, kizárólag háborús bűnösökről beszélt.

– Mi, akik itt állunk, hisszük, hogy az áldozatok ártatlanok voltak. Azonban mi ma nem azért vagyunk itt, hogy ítélkezzünk, sem hogy eldöntsük, voltak-e közöttük bűnösök. Bízzuk ezt a történészekre, arra a történelmi bizottságra, amely azért alakult meg, hogy az akkori eseményeket kivizsgálja. Egy biztos: az emléktáblák arról tanúskodnak, hogy az áldozatok legtöbbje magyar volt, de számos más nemzetiségű áldozatot is találunk közöttük. Amit mi ma megtehetünk, és meg kell tennünk, az a kegyelet és a tisztelet megadása – emelte ki Kern Sólya Mária. – A főhajtás mellett azon kell fáradoznunk, hogy hasonló szörnyűség soha ne ismétlődhessen meg, és békében, megértésben élhessünk együtt, közösségünk más nemzetiségeivel, megmaradásunk érdekében – mondta.

Tavaly már egy új haranggal kongattak az ezen a helyen nyugvókért, az idén sor került ennek a harangnak a felszentelésére is. A harangot Palatinus István szabadkai plébános szentelte meg.

A megemlékezés során, mint minden évben, ezúttal is néhány áldozat nevének felolvasásával emlékeztek meg az áldozatokról, valamint ökumenikus istentiszteletet tartottak, ahol a katolikus, a református, az evangélikus keresztény egyház, valamint a muzulmán közösség képviselője tartott rövid imádságot.

Az istentisztelet, valamint az áldozatok emlékére megszólaló lélekharang megkongatása után, elhelyezte a kegyelet virágait Szabadka város önkormányzata, Magyarország belgrádi nagykövetsége és szabadkai főkonzulátusa, Horvátország szabadkai főkonzulátusa, a vajdasági képviselőház, az észak-bácskai körzet, a Magyar Nemzeti Tanács, a Horvát Nemzeti Tanács, a Német Nemzeti Tanács, a Vajdasági Magyar Szövetség, a Demokrata Párt, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt, a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége, a Magyar Remény Mozgalom, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a kunbajai német önkormányzat, a szabadkai zsidó hitközség, a Nyitott Távlatok, a Szent György lovagrend, a Vajdasági Pax Romana civil szervezet, valamint az ágostai hitvallású evangélikus keresztyén egyház képviselője.