– Már a nyár folyamán is észleltük, hogy erre több olyan család van, amelyek a szegénység küszöbén élnek és nagyon rászorulnak a segítségre. A Vöröskereszt adai szervezete júliusban 200-200 élelmiszer- és tisztálkodási csomagot osztott szét két nap alatt, ami azt jelenti, hogy a rászorulók száma egyre növekszik – magyarázta Krizsán Vilmos. – A csomagokból juttatunk Törökfaluba és Völgyparta is, valamint az adai és moholi rászorulóknak. Azt tapasztaltuk, hogy egyre több olyan család jelentkezik, amelyek korábban nem is szerepeltek a nyilvántartásban. Munkanélküliek és segítségre szorulnak, viszont sem a munkaközvetítő hivatalban, sem a szociális központban nincsenek bejelentkezve. A Vöröskereszt becslése szerint Ada községben a nyilvántartott 400–500 rászoruló család mellett további 200–300 olyan segítségre szoruló család van, akik nincsenek a nyilvántartásban, viszont nagyon rossz körülmények között élnek. Köztük vannak olyan családok is, ahol a gyerekek éheznek. Ezek a családok rendezetlen viszonyok között élnek, albérletben, nem rendelkeznek személyi igazolvánnyal, nincs bejelentett lakhelyük. Emiatt nem tudják igényelni a családi pótlékot és a szociális segélyt, jóllehet járna nekik. A segítendő kategóriában vannak azok az idős személyek is, akiknek vagy nincs semmilyen jövedelmük, vagy minimális havi 4000–5000 dináros nyugdíjat kapnak, amiből nem lehet megélni. Az idősekkel az a helyzet, hogy vagy szégyenlik a szegénységüket, vagy nincs aki törődjön velük. Több olyan személyről is tudunk, aki minimális nyugdíjat kap. Az idősek mindig kétségek között őrlődnek, hogy tűzrevalót, gyógyszert vagy élelmet vegyenek. Ha ebből egyet-kettőt megvesznek, akkor a harmadikra már biztos nem jut pénz. Ezeknek a személyeknek is próbálunk segíteni. Nagyon szeretném, ha a tél rákényszerítené a szociális központot, a szegénységcsökkentő bizottságot, a Vöröskeresztet és más intézményeket, szervezeteket a hatékonyabb együttműködésre, hogy elkerüljük, míg egyes rászorulók több helyen is kapnak segítséget, mások teljesen segítség nélkül maradnak – közölte a titkár. Hozzátette: a közelmúltban a szerb kormánytól és a munkaügyi minisztériumtól újabb segélycsomagot kaptak, amely 10 kg lisztből, illetve halkonzervből áll. A csomagokat Törökfaluban és Völgyparton már szétosztották a rászoruló családoknak, valamint megkezdték Adán és Moholon is. Krizsán Vilmos reméli, hogy a tél folyamán kapnak újabb segélycsomagokat, amelyekkel segíteni tudnak a leginkább rászoruló családokon. Tisztálkodási csomagokat is osztanak majd, illetve több alkalommal terveznek ruhaosztást. A ruhákat adományokból gyűjtötték össze. A titkár megjegyezte, hogy ezentúl is szívesen látnak mindenféle ruhaadományt a lakosságtól.
Az adai önkormányzat és a Vöröskereszt helyi szervezete májusban írta alá a szerződést a népkonyha működtetésről 2013. április végéig. Krizsán Vilmos elmondta: az önkormányzattal abban állapodtak meg, hogy 100 személy részére osztanak szét egytálételt a népkonyhán, amely november 5-én kezd üzemelni. Hozzátette, hogy sajnos egyelőre csak két hónapra kötött szerződést az önkormányzat a moholi Jelen étteremmel, amely az egytálételt elkészíti:
– Kevésnek tartjuk a 100 porciót, ezért próbáljuk kieszközölni az önkormányzatnál, hogy legalább 120-ra emeljük fel. A program szerint hétfőtől péntekig osztanánk az egytálételt, a szombat és vasárnap kimarad, akkor esetleg húskonzervet és kenyeret tudunk biztosítani, hogy a rászorulók a hétvégére is kapjanak élelmet. A népkonyhán nemcsak a rászoruló gyerekek étkeznek, hanem a felnőttek egy része is. Az adai iskolában 30 gyermek kap egytálételt, amit az iskolai étteremben fogyasztanak el. Moholon 40–50 diák étkezhetne a népkonyhán. Azzal, hogy az iskolában nincs étterem, így nem lenne szabad ott étkeztetni a diákokat. Ezért a moholi gyerekeknek és felnőtteknek a helyi közösségben osztjuk szét az ételt. Ezt mindenki a saját ételhordójában kell, hogy hazavigye, ahol elfogyasztja, majd másnap tisztán visszahozza az edényt. Adán a felnőtteknek a Vöröskeresztben osztanánk szét az ételt. Adán 20 felnőtt részesülne egytálételben, Moholon pedig 20–30 főt kellene ellátni, ezért is szeretnénk 120-ra emelni a porciók számát. Moholon 50 olyan diák van, akinek étkezést kellene biztosítani, mert ezek a gyerekek szinte egész nap nem esznek semmit. A szüleik is olyan helyzetben vannak, hogy nem tudnak számukra ételt biztosítani. A népkonyhán étkezők bővebb listáját a községi szociális központ állította össze. A Vöröskereszt adai szervezetében azt szeretnénk, ha a népkonyha folyamatosan működne április végéig. Egyrészt, a rászorulók számának folyamatos növekedése miatt, másrészt, a népkonyhára szánt tavalyi élelmiszerből is fennmaradt valamennyi, valamint az idén kilenc hónapra előre megkaptuk az élelmet 100 fő ellátására. Így az élelmiszer már alig fér el a raktárban. A Vöröskereszt részéről azt kérjük a helyi önkormányzattól, hogy a népkonyha folyamatos működése érdekében, decemberben írják ki a közbeszerzési eljárást, ha már arra nem volt mód, hogy hat hónapon át ugyanaz az étterem szállítsa az egytálételt – közölte a Vöröskereszt titkára.
Közélet
A Vöröskereszt adai szervezetében humanitárius szempontból nehéz időszakra számítanak a következők hónapokban. Nemcsak a közelgő tél miatt, amikor a családoknak az élelem és a tisztálkodás mellett biztosítani kell a tüzelőt is, hogy melegedni tudjanak, hanem a pénztelenség következtében is. A Vöröskereszt adai titkára, Krizsán Vilmos elmondta: a pénztelenség miatt az emberek nem tudták még az alapvető élelmiszert sem bekészíteni a télre, mint tették azt korábban, hanem egyik napról a másikra élnek. Mindezt csak tetézik a magas élelmiszerárak, köztük a húsé.