2024. november 22., péntek

A betyárok ideje még nem járt le!

(Fotó: Dávid Csilla)Szerbia dúsgazdag ország. A többpártrendszer bevezetése óta csak az nem gazdagodott itt meg – aki nem akart. Vagy aki már túl későn állt sorba. De még van esély... az állami tulajdonban lévő termőföld sorsa még nem dőlt el. Napjainkban ádáz harc folyik érte. Amolyan lappangó, félig burkolt. Most zajlik az erőpróba, most dől el, hogy ezt a „sekély” 400 000 hektárt ki kaparintja meg: az amúgy is dúsgazdag újgazdagjaink, újkeletű „bizniszmenek”, külföldiek, bankárok, vagy gyűjtőnéven spekulánsok. És most már nyilvánvaló: hiába hozta meg az állam a vagyon-visszaszármaztatásról szóló törvényt, ha továbbra sincs politikai akarat a restitúció igazságos végrehajtására. Ennek bizonyítéka: a Restitúciós Ügynökség még februárban megkezdte munkáját, de félkezünk ujjain meg lehet számolni, hány végzést hozott, ki kapta vissza az ősi vagyont.

Közben a sejkek is beálltak a sorba. Mert hiszen a szerb atyafiak a közelmúltban árverés nélkül állami tulajdonban lévő vajdasági földeket kínáltak fel egy kőolajban dúskáló arab országnak. Mintha csak saját vagyonukról lenne szó. Bérbe adásáról szóló szabályok, a nyilvános árverés nélkül. A „történelmi jelentőségű” szándéknyilatkozatot Mlađan Dinkić gazdasági és pénzügyminiszter, Aleksandar Vučić kormányfőhelyettes, valamint Mohammed bin Zayed Al Nahyan sejk írta alá az Egyesült Arab Emírségekben. A megállapodás szerint 10 vajdasági birtok 9000 hektár termőföldjének 66,7 százalékos tulajdonjogát 100 millió euróért megvásárolná az ebből a célból alapított közös vállalat, emellett még 16 ezer hektárt vehetne bérbe az arab fél, hektáronként legfeljebb 250 eurós bérleti díj fejében. A közvélemény nyomására néhány napra az egetverő esemény után megváltozott az ajánlat, a csődbe jutott vajdasági birtokok helyett a belgrádi PKB-t adnák oda az araboknak. Mindegy, a komolyságáról ismert szerb tárgyalófél valószínűleg nem fog elállni a kínálatától, majd csak talál még valahol „egy tenyérnyi” földet a sejkeknek. Addig pedig, amíg ez nem történik meg, elgondolkodhatnának azon, hogy a föld nemzeti kincs, a megélhetés alapja, és hogy minden ország „foggal–körömmel” védi a saját gazdatársadalmát – kicsiket és nagyokat egyaránt. A magyarországi atyafiak végre ráeszméltek: „a földet meg kell védeni külföldiektől, bankároktól, spekulánsoktól”. De mi van az itteni atyafiakkal? Mennyi időnek kell még eltelnie, hogy ők is ráeszméljenek egyes örök igazságokra?!

A hazai gazdaszervezetek, közülük is a „legnagyobb” gazdákat tömörítők, felhördültek, és azonnal reagáltak. Maguknak, pontosabban a „szerb parasztnak” kérik az állami tulajdonban lévő termőföldet. Ez a megfogalmazás két héttel ezelőtt hangzott el a báni palotában azon a sajtótájékoztatón, amelyen a készülő agrártámogatásokról szóló törvényről kellet volna beszélni a jelenlevőknek. De csakhamar kiderült, nem is annyira a támogatások vannak a figyelem középpontjában, hanem az állami tulajdonban lévő termőföld. Nos, ott Miroslav Grubanov 25 dél-bánáti gazdaszervezet nevében mondta el: a mintegy 400 ezer hektár állami tulajdonban lévő termőföldből a vagyon-visszaszármaztatás tárgya mintegy 300 ezer hektár. A fennmaradt 100 ezer hektárt a visszaszármaztatás után a „szerb parasztoknak kellene eladni, pontosabban, lehetőséget kellene számukra teremteni, hogy megvásárolhassák ezt a földet, családonként 20 hektárt, azzal, hogy az állam hosszú lejáratú, húszéves futamidejű kölcsönt hagyna számukra jóvá”. Ugyanott ugyanazon az eseményen a másik nagy gazdaszervezet, a 100 P plusz nevében Vojislav Malešev kifejtette, a nagygazdák arra vártak, hogy Ivana Dulić-Marković egykori agrárminiszter ígéretének megfelelően állami tulajdonban lévő termőföldhöz jutnak. Számítottak erre a földre, ezért gépeket vásároltak, eladósodtak. Mivel azok, akik mindig is közel álltak a tűzhöz, olyan dolgokat is tudnak, melyekről a közönséges halandó még csak nem is álmodik, így Malešev beszélt arról is, hogyan lehet kijátszani az előírásokat: az állami tulajdonban levő termőföld státusát ügyes irkafirkászok társadalmivá változtatják, majd ezután ez a föld magántulajdonba kerül át, amit később csillagászati áron értékesítenek. Vonatkozik ez elsősorban a telkenként bejegyeztetett parcellákra. És erre még rátett egy lapáttal a tartományi mezőgazdasági titkár is, aki az újságíróknak azt is „elárulta”, hogy bizony Szerbiában – átvitt értelemben – a betyárok ideje még nem járt le, mert ahogy fogalmazott: „az állami tulajdonban lévő birtokok egy részét továbbra is ingyen használják erre nem jogosult személyek, így például a sziváci birtok 2000 hektárját is.”

És végül még csak ennyit: megbízható forrásból származik az az adat is, hogy a vajdasági magyarság mintegy 100 000 hektár termőföldet követel vissza restitúció címén. És dehogyisnem közösségi érdek ennek a kérdésnek a „melegen tartása”. Nem kell azonban nagy reményeket táplálni. A károsultaknak fel kell készülniük arra, hogy miként egy ismert újvidéki ügyvéd fogalmazott: „hosszú és nehéz harcot kell majd megvívniuk az ősi vagyonért”. A gond az, hogy – miként a népi bölcsesség tartja –, nagyon nehéz kivenni a kutya szájából a tojást. Hogyisne, hiszen több milliárd eurót érő vagyonról van szó, amelyből az állam, a politikai pártok és végső soron az utóbbi 20 év alatt megtollasodott „bizniszmenek” még ma is komoly hasznot húznak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás