2024. július 17., szerda

Kétes a sztrájk eredménye

A kritikusok szerint Nikolić éhségsztrájkja a Demokrata Párt választóbázisát is megerősítette

Annak ellenére, hogy Tomislav Nikolić szombaton késő este elhagyta a kórházat és Irinej pátriárkával elfogyasztotta a húsvéti tojást, hivatalosan is befejezve éhségsztrájkját, tette továbbra is központi belpolitikai témának számít. A parlamenti pártok politikusai megosztottak a nem mindennapi politikai nyomásgyakorlás értékelését illetően, van aki arról beszél, hogy nem változott semmi, más viszont a Szerb Haladó Párt bukásáról, illetve a Demokrata Párt választópolgárainak megerősödéséről beszél.

Reggel óta nem vettem magamhoz vizet és ételt. Ez az utolsó ajánlatom Tadić számára: ha valami történne velem, írja ki a választásokat, nem miattam, vagy miatta, hanem azok miatt a polgárok miatt, akik mindkettőnk nélkül elboldogulnak majd – jelentette be éhség és szomjúság sztrájkját április 16-án beszédében Tomislav Nikolić, a Szerb Haladó Párt elnöke.

Hiába gyötörte testét nyolc napon át a haladók első embere, Boris Tadić nem engedett a politikai nyomásgyakorlásnak. Nikolić egészségi állapota a radikális éhezés következtében gyorsan romlott, harmadnapra kórházba került, a folyadékhiány miatt gondja támadt a veséivel, ezért orvosai tanácsára másnap elfogadta az infúziót, majd csütörtökön Irinej pátriárka sugallatára felhagyott szomjúságsztrájkjával is. Ekkor bejelentette, hogy éhségsztrájkját tulajdonképpen szigorú böjtnek kell felfogni és a húsvéti misén gyónni és áldozni is fog. Szombaton a pártvezér elhagyta a magánkórházat ahol ápolták és a vasárnapi feltámadási misén szerb szokás szerint a pátriárkával összekoccintották a húsvéti tojást, hivatalosan is befejezve Nikolić szigorú böjtjét, éhségsztrájkját.


ČANAK: KOMÉDIA

Az elejétől kezdve hamis volt a történet – vélekedett a sztrájkkal kapcsolatban Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke a B92 televíziónak. A vajdasági politikus az elsők között nevezte el komédiának az éhségsztrájkot. Véleménye szerint azzal, hogy Nikolić bejelentette, hogy addig fog éhezni és szomjazni, míg ki nem a nem írják a rendkívüli választásokat, majd egy hét múlva elveti a választások időpontjának fontosságát és Szerbia fellendülését helyezi előtérbe, a haladók vezére teljesen elvesztette hitelét.

– Ezt senki sem tudja lemosni magáról. Ezért azt tanácsoltam Nikolićnak, hogy kezdjen el szépen enni, vegye fel a nyugdíját, játsszon az unokáival és fejezze be politikai karrierjét. De biztosra vehetjük, hogy nem fogja megtenni – szögezte le Čanak.


BAJATOVIĆ: POLITIKAI ÖNGÓL

Az SZHP politikai öngólt követett el a választások előtt – vélekedett Dušan Bajatović, a Szerbiai Szocialista Párt alelnöke. Meglátása szerint Irinej pátriárka közbenjárása arra volt jó, hogy megtarthassa Nikolić emberi méltóságát.

– A szerb pravoszláv egyház közbenjárása csupán arra volt jó, hogy minél előbb véget vethessen politikai baklövésének – fejtette ki az alelnök, majd megjegyezte, hogy Ivica Dačić és Nikolić feltámadási liturgián történt beszélgetésének semmiféle politikai jelentősége sincs.

Ugyanakkor az SZHP elnöke arról beszélt, hogy a Demokrata Párt és az SZHP közötti viszony „nagyon korrekt”, de egy esetleges SZHP–SZSZP választási koalíció „legitim és reális” lehetőség. Véleménye szerint Nikolić a sztrájk befejezésével olyan pártvezérnek akarta bemutatni magát, aki valóban a követőit képviseli.

– Ezzel azonban nem csupán a saját választóbázisát sikerült homogenizálni, hanem a demokratákét is, akik egyébként természetükből adódóan szétszórtak, és csak akkor térnek vissza a pártjukhoz, ha a választásokon a vagy-vagy lehetősége áll fenn – magyarázta az SZHP elnöke.


MILIVOJEVIĆ: A BAJČETINAI MAHÁTMA

Srđan Milivojević, a DP végrehajtó bizottságának tagja szerint az éhségsztrájk egyedüli eredménye, hogy Nikolićot a nép bajčetinai Mahátmának nevezi (Mahátma Gandhi politikai célból több ízben tartott éhségsztrájkot, sikert elérve – a szerz.). Szavai szerint a haladók vezére a sztrájkkal többet ártott pártjának és Szerbiának, mint használt.

– Bebizonyította, hogy nincs tényleges stratégiája – emelte ki az alelnök.

A haladók viszont annak ellenére, hogy az államfő nem írta ki a rendkívüli választásokat, olyan bátor tettnek minősítik Nikolić éhségsztrájkját, amelynek eredménye közép és hosszútávon lesz csak érzékelhető.