2024. július 17., szerda

Millió aláírás a REKOM-ért

Dušan Lopušina: Meg kell előzni a sokkos állapotot, amit Ratko Mladić letartóztatása okozhatna
Fel kell ébreszteni a társadalmat (fotó: Beta) Itt a végső ideje szlogennel kedden 5 perccel 12 óra előtt vette kezdetét a Millió aláírás a REKOM-ért elnevezésű regionális kampány. Az akció célja, hogy a volt jugoszláv tagországokban egymillió aláírást gyűjtsenek össze a REKOM, vagyis a kilencvenes években elkövetett háborús bűnök és az emberi jogok megsértésének feltárásával foglalkozó bizottság létrehozásáért. A kampánykezdésen 500 fiatal önkéntes vett részt a térség nyolc városában: Belgrádban, Zágrábban, Szarajevóban, Banja Lukán, Ljubljanában, Prishtinában, Szkopjéban és Podgoricán. Az aláírásgyűjtés Szerbiában az Ifjúsági Emberi Jogi Kezdeményezés nevű civil szervezet koordinálásával zajlik, amely tegnap összesen harminc városban állított aláírásgyűjtő standot.

Belgrádban elsőként Dragan Pjevač, a Könny, vagyis az eltűntek és elesettek családjait tömörítő egyesület ügyvédje írta alá a kezdeményezést, de többek között jelen volt Nataša Kandić, az Emberi Jogi Alap elnöke, Lazar Stojanović rendező, Mirjana Karanović és Branko Cvejić színészek és Marko Karadžić, a Liberális Demokrata Párt tisztségviselője is.

Dušan Lopušina

Dušan Lopušina, az Ifjúsági Emberi Jogi Kezdeményezés munkatársa lapunknak adott interjújában kifejtette: az akcióval azt üzenik, hogy végső ideje feltárni háborús múltunkat.

Mi a REKOM célja?

– A REKOM megnevezés a kilencvenes években elkövetett háborús bűnök, illetve az emberi jogok megsértésének feltárásával foglalkozó regionális bizottságot fedi. Megalapítása többek között abból a szemszögből nagyon fontos, hogy a délszláv háborúk már több mint 10 éve véget értek, de a harcokban elesettek családtagjainak nagy része a mai napig sem kapta meg a jogot arra, hogy megtudhassa, mi történt szeretteivel. Ma még mintegy 15 ezer eltűntről beszélünk, és egyetlen volt tagállam sem fejezte be az áldozatok névsorának összeállítását. Ha belegondolunk, nem a bizottság feladata, hogy megbékítse a térség nemzeteit, mégis nagyon fontos ismerni a tényeket, hogy ez a regionális megbékélés valamikor egyáltalán megtörténhessen. Az akciót szimbolikusan Regionális kiolvasztásnak nevezzük, hiszen eljött az ideje a háborús múltunkkal kapcsolatos kérdéseket feltárásának.

A volt jugoszláviai tagállamok miért nem voltak eddig képesek elkészíteni a háborúkban elesettek listáját?

– Lényegében nem volt meg a politikai akarat, de a közvéleményben, a médiában is eléggé marginális helyet foglalt el ez a téma. Emellett az állam is passzívan áll hozzá ehhez a kérdéshez. Felháborító a politikusok viselkedése: amikor a háborúkban elesettekről beszélnek egymásra licitálnak és számokkal manipulálnak. Úgy beszélnek az áldozatokról, mintha nem is emberek lennének. Véget kell vetni a manipulációnak, nyilvánosságra kell hozni mindent.

Mikor ötlött fel egy ilyen bizottság létrehozásának ötlete, és pillanatnyilag hol tartanak?

– Az ötlet három évvel ezelőtt fogalmazódott meg. Azóta több mint 130 megbeszélést tartottunk az egykori Jugoszlávia tagországaiban, hogy pontosan hogyan nézzen ki a bizottság, és mivel kellene foglalkoznia. Időközben ezekbe a konzultációkba belekapcsolódott a REKOM-ért koalíció, amely pillanatnyilag 1500 egyesületet és egyént foglal magába. Ilyenek például az emberi jogi egyesületek, a veteránok egyesületei, az áldozatok családtagjainak egyesületei és mások. Több jogásszal, intézménnyel, vallási szervezettel is kapcsolatba léptünk, megvitattuk a lehetőségeket, az ötletet, amelyet többek között Boris Tadić szerb és Ivo Josipović horvát államfő is támogat.

Hogyan képzelhetjük el a REKOM működését?

– Miután összegyűjtöttük az aláírásokat, a REKOM alapszabályának tervezetével együtt átadjuk őket a volt tagországok parlamentjeinek, amelyeket arra fogunk kérni, hogy alapítsanak meg egy közös államközi bizottságot, amely a bíróságoktól és országoktól független testület lenne. Ebben a szervezetben olyan biztosok dolgoznának, akik szigorú erkölcsi elveket vallanak, és nemcsak a saját országukban, hanem a régióban is köztiszteletnek örvendnek. Munkájuk elsősorban nyomozás, vizsgálat lenne, valamint olyan bizonyítékokat gyűjtenének, amelyekkel megkönnyítenék a térség bíróságainak és a hágai Nemzetközi Törvényszéknek a munkáját. Itt olyan dokumentumokra gondolok, mint a meggyilkoltak névsora, a tömegsírok és fogolytáborok helyszínei.

Véleménye szerint a térség intézményei felkészültek az együttműködésre?

– Itt az ideje, hogy fel legyenek készülve. Jó néhány intézmény már nyilvánosan is bejelentette, hogy támogatja munkánkat, de nyilvánvalóan túl korai még erről beszélni, hiszen csak most fog kialakulni a kezdeményezésről a nyilvános vita. Remélem, az érintett országok felismerik, hogy a kezdeményezés roppant fontos a térség békéje szempontjából.

A szerb, a horvát és a bosnyák nemzet mennyire van felkészülve az igazság megismerésére?

– Elég sok idő múlt el a háborúk óta, hát remélhetőleg képesek lesznek elfogadni a tényeket. Tulajdonképpen a jelenlegi kampányt úgy is felfoghatjuk, mint a háborús időszakról szóló nyilvános vitát. Fel kell ébreszteni a társadalmat és meg kell vele értetni, hogy mennyire fontos a tények ismerete. Rossz példaként hozhatnám fel a horvátországi történéseket, amelyek a hágai törvényszék ítéletei miatt törtek ki. Meg kell előzni a hasonló reakciókat, a tulajdonképpeni sokkos állapotot, amit nálunk például Ratko Mladić esetleges letartóztatása okozhatna.

A horvátországi történések hogyan befolyásolhatják a REKOM megalapítását?

– A jelenlegi történések természetesen nem kedveznek, de bízunk abban, hogy az emberek fel tudják ismerni a REKOM megalapításának fontosságát és előítéletek nélkül, jó szándékkal fognak hozzá viszonyulni. Természetesen nem kell a REKOM minden elképzelésével egyetérteni, de hiszünk abban, hogy minden jó szándékú ember elfogadja célkitűzéseinket.

Milyen visszajelzéseket kaptak az akció első napján?

– Csupa jó élménnyel gazdagodhattunk, és a térség többi nagyvárosában is hasonló volt a kezdeményezéshez való viszonyulás. A polgárok legnagyobb része gratulált nekünk, de sokan megkérdezték: miért nem jutott ez az ötlet eddig senkinek sem az eszébe?