2024. július 17., szerda

„Politikai marketingfogás”

Miša Brkić: Szerbiának nincs szüksége stratégiai vállalatokra, azok csupán a régi idők mesebeszédei

A szerb kormányt már nem csak a parlamentben támadja az ellenzék a Szerbiai Telekom privatizációja miatt, ugyanis Tomislav Nikolić, a Szerb Haladó Párt elnöke szerdán bűnvádi feljelentést tett a kormány ellen a belgrádi Felső Ügyészségen. A haladók azzal gyanúsítják elsősorban Mirko Cvetković kormányfőt, Mlađan Dinkić volt és Nebojša Ćirić jelenlegi gazdasági minisztert, illetve Diana Dragutinović volt pénzügyminisztert és velük együtt a pénzügyminisztérium két államtitkárát, Vuk Đokovićot és Dušan Nikezićet, hogy visszaéltek hivatali helyzetükkel és lehetővé tették a Telekom Austria vállalatnak, hogy egyedüliként jelentkezzen a versenypályázatra, ezáltal lehetőséget szerzett a Szerbiai Telekom áron aluli megvásárlására. Miša Brkićgazdasági elemzőt, a Novi Magazin hetilap szerkesztőjét arról kérdeztük, hogy mi a véleménye a haladók bűnvádi feljelentéséről.

– Politikai marketingfogás az egész, amelynek semmi köze sincs a gazdasági valósághoz. A Szerb Haladó Párt tagjai a privatizáció régi politikai ellenfelei, ellenzői. A Szerbiai Telekomról szóló történet nem a privatizációról szól, hanem magáról az eladásról. A telekommunikációs vállalatnak pedig szükséges új tulajdonost, vagy résztulajdonost kapnia az állam mellett, ugyanis mára már bebizonyosodott, hogy egy olyan politikai elittel rendelkező állam, mint amilyen Szerbia, nem megfelelő tulajdonosa a közvállalatoknak.

– Választási kampányt! Emellett figyelmeztetésként is felfoghatjuk. Azt akarják megakadályozni, hogy a hatalmi koalíció a Telekom eladásából származó pénzt ne a választási kampányra költse el, mint tette ezt annak idején a Mobtel eladásából származó pénzzel a Koštunica-féle kormány. Ekkor másfél milliárd eurót költöttek el a választópolgárok megvásárlására.

Reális a félelem?

– Teljesen valós és ezért helyénvaló a figyelmeztetés, hiszen van ilyen irányú tapasztalatunk. Másrészt bátorító a tény, hogy Mirko Cvetković kormányfő a Szerbiai Képviselőházban kijelentette, hogy a szerb kormány nem szándékozik választási kampányra költeni a telekommunikációs nagyvállalat eladásából befolyó összeget.

A bűnvádi feljelentés milyen hatással lehet a Szerbiai Telekom eladására?

– Egy biztos, nem fogja megállítani a Telekom eladását, csupán a potenciális befektetőkre tehet negatív benyomást. Erre rátesz egy lapáttal a tény, hogy a Szerbiai Nemzeti Bank és Vojislav Koštunica pártja, a Szerbiai Demokrata Párt régóta azon munkálkodnak, hogy eltereljék a külföldi befektetőket Szerbiából. Ezt nyíltan ki kell mondanunk!

Mi a véleménye Mirko Cvetković azon kijelentéséről, miszerint a vállalat stratégiai helyzetét, a foglalkoztatottak számát és a bevétel nagyságát figyelembe véve a Szerbiai Telekom nem tudna hosszútávon fennmaradni?

– Minden szavával egyetértek. Azt senki sem vitatja el, hogy a telekommunikációs cég ma Szerbia egyik legsikeresebb közvállalata, de ha figyelembe vesszük a piaci konkurenciát, az új technológiák egyre gyorsabb fejlődését, valamint a tényt, hogy a közvállalatban a jövőben nem fognak tudni új és nagyszámú munkahelyet nyitni, a kormányfőnek igaza van. Hosszú távon nem tud fennmaradni a közvállalat. Sőt mi több, stratégiai partner nélkül a Telekom középtávon sem tudja megőrizni jelenlegi üzleti sikerét.

Megítélése szerint az államnak érdemes eladnia a nemzeti jelentőségű, vagyis „stratégiai fontosságú” közvállalatokat?

– Nem hinném, hogy ezek a vállalatok nemzeti, vagy stratégiai jelentőségűek lennének. Ez a kifejezés a szerbiai nacionalista politikum koholmánya, akik minden vállalatról azt állítják, hogy stratégiai jelentőségű lenne. Ilyennek állították be a JAT Airways hazai légitársaságot is, amely már húsz éve veszteségesen üzletel. A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) sem nemzeti, vagy stratégiai jelentőségű vállalat. Nem léteznek ilyen vállalatok. Ezeket a kifejezéseket csak a nagyvállalatok privatizációjának ellenzői használják. Erre a sorsa fog jutni az EPS is. A vállalatot újra kell majd szervezni és stratégiai partnert kell majd keresni, mert a jelenlegi felállásban ez egy olyan vállalat, amely már most is veszteségesen üzletel, de a jövőben még nagyobb veszteségei lesznek. Szerbiának nincs szüksége ilyen stratégiai vállalatokra, azok csupán a régi idők mesebeszédei.