2024. július 17., szerda

Szerbiának többet kell tenni

Brammertz szerint Mladić és Hadžić letartóztatásának kulcsa Belgrádban van
Szerbia többet tudna tenni és többet is kell tennie – szögezte le Brammertz (Fotó: Beta)

A hágai nemzetközi törvényszék elégedett Szerbia technikai együttműködésével, azonban Belgrád többet tudna tenni és többet kell tennie – összegezte kétnapos szerbiai látogatását Serge Brammertz hágai főügyész.

Mint megjegyezte Boris Tadić szerb államfővel arról beszélgetett, hogy miért nem sikerült még letartóztatni Ratko Mladić és Goran Hadžić szökésben lévő hágai vádlottakat. Brammertz újból megerősítette a hágai ügyészség alapfeltételezését, hogy a szökevények Szerbiában rejtőzködnek.

– Nem zárható ki annak a lehetőssége, hogy Mladić és Hadžić nincs Szerbiában, de letartóztatásuknak kulcsa mindenképpen Belgrádban van – hangsúlyozta a főügyész.

A szerb államfő ígéretet tett, hogy Szerbia addig folytatja a szökevények utáni nyomozást, amíg meg nem találják, majd átadják őket a hágai nemzetközi törvényszéknek.

– Megteszünk minden tőlünk telhetőt. Amennyiben Mladić és Hadžić Szerbiában tartózkodik, le fogjuk tartóztatni őket, ha pedig nem, mindenben segítséget fogunk nyújtani a szökevények külföldi felkutatása és letartóztatása érdekében – mondta Boris Tadić.

A hágai főügyész megjegyezte, tisztában van azzal, hogy az ENSZ biztonsági tanácsának szánt jelentésétől függ Szerbia európai integrációja, de a hágai törvényszék ügyészsége nem politikai jelentést ír, hanem a szerbiai hatóságoknak a hágai nemzetközi törvényszékkel történő együttműködéséről készít objektív értékelést.

– Szerbia többet tudna tenni és többet is kell tennie – szögezte le Brammertz.

A szerb államfő nem kívánt találgatni, hogy mit fog tartalmazni a hágai főügyész jelentése, valamint, hogy mikor sikerül letartóztatni a szökevényeket. Véleménye szerint a hágai törvényszékkel történő együttműködés befejezése nem csupán jogi, vagy technikai jellegű aktus, hiszen kiemelkedően fontos a társadalom értékrendje és az európai integráció miatt is.

– Akit bűntettel vádolnak, annak felelősséget kell vállalnia az illetékes szervek előtt. Ez alól Ratko Mladić és Goran Hadžić sem kivétel – jelentette ki az államfő.

Tadić egyetértett a hágai főügyész véleményével, miszerint többet kellene dolgozni azon, hogy szerb társadalomnak megmagyarázzák a hágai törvényszékkel folytatott együttműködés fontosságát.

– Az együttműködés befejezésével morális támogatást kapna Szerbia kérvénye, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa indítson nyomozást a koszovói szervkereskedelemmel kapcsolatban – érvelt a szerb államfő, majd hozzátette, Brammertz-cel nyílt és őszinte beszélgetésben volt része, elmondta neki, hogy Szerbia eltökélt az együttműködést illetőleg.

– Tudnom, hogy az utolsó jelentés óta milyen minőségű munkát végeztünk. Annak idején ezért tudtuk letartóztatni Karadžićot is, azonban Brammertz végső értékelése attól függ, hogy mit mondtak neki a szökevények felkutatásán dolgozó akciócsoportok. Ezt viszont már csak a jelentésből fogjuk megtudni – zárta szavait az államfő.

A hágai főügyész találkozott Rasim Ljajićtyal, a hágai törvényszékkel együttműködő szerb nemzeti tanács elnökével is, és elégedettségét fejezte ki a tanács együttműködésével kapcsolatban, amely, mint megjegyezte, a törvényszék minden kérdésére választ tudott adni. A hágai szökevények felkutatásán dolgozó szerb akciócsoportok képviselőivel tárgyalva Brammertz megismerhette az eddig lefolytatott és jövőben tervezett akciókat, Vladimir Vukčevićtyel, a háborús bűnök kivizsgálásáért felelős szerb különleges ügyésszel pedig a szökevényeket segítő hálózat felszámolásáról tárgyalt.

Ivica Dačićbelügyminiszter többek között ismertette a főügyésszel azokat a változtatásokat, amelyek a rendőrséget érintik, hogy hatékonyabban tudjanak nyomozni a hágai szökevények után. A belügyminiszter szerint a tárgyalás egyáltalán nem volt szenzációs.

– Leginkább aziránt érdeklődött a főügyész, hogy a hágai szökevények után kutató ügynökségek közös stratégia alapján nyomoznak-e, valamint, hogy a rendőrség és az igazságszolgáltatás szervei együttműködnek-e egymással – ecsetelte Dačić.

Serge Brammertz hágai főügyész, aki egyébként az ENSZ Biztonsági tanácsának jelentéstevője,kedden érkezett Belgrádba, hogy információkat gyűjtsön Ratko Mladić és Goran Hadžić szökésben lévő hágai vádlottak felkutatására irányuló nyomozás kapcsán. A szerbiai hatóságoknak a hágai nemzetközi törvényszékkel történő együttműködéséről szóló jelentést várhatóan júniusban adja át a főügyész az ENSZ-nek.