2024. július 17., szerda

A történelmi kompromisszum lehetősége

Ivica Dačić: Pártelnök vagyok, nem pedig kormánycsinovnyik (Fotó: Tanjug)

A szerbiai politikai életben ismét népszerűvé vált egy nyolcvanas évekbeli ötlet Koszovó felosztásáról. Ezt az elképzelést akkoriban Dobrica Ćosić is támogatta, a kilencvenes években azonban Milo šević elhatárolódott tőle. Koszovó felosztása mellett érvelt Zoran Đinđić kormányfő is, akinek a meggyilkolása után Vojislav Koštunica kormánya belefoglalta az alkotmányba, hogy Koszovó Szerbia elidegeníthetetlen része. Az utóbbi napokban újra szóba került Koszovó felosztásának kérdése. A témát Borislav Stefanović és Ivica Dačić melegítette fel.

A Koszovó felosztásáról szóló elképzelésre először Borislav Stefanović, a Belgrád és Prishtina között zajló nemzetközileg koordinált egyeztetések szerb tárgyalócsoportjának vezetője utalt, kiemelve, hogy a csapat nem zárkózik el semmilyen lehetőségtől. Ezután Ivica Dačić belügyminiszter a prishtinai Zëri napilapnak adott hétvégi interjújában megjegyezte: az lehet a megoldás, hogy az a terület, ahol szerbek élnek, Szerbiáé maradjon, ahol viszont többségében albánok laknak, elszakadjon.

– Realista politikus vagyok, tudom, hogy más megoldás nincsen. Ha így folytatjuk, húsz év múlva sem jutunk megegyezésre – olvasható az interjúban.

Az elképzelés nyilvánosságra kerülése után a szerb kormány azonnal elhatárolódott a felosztás lehetőségétől. A kormányszóvivő, Milivoje Mihajlović kijelentette:

– A szerb kormány sohasem vetette fel Koszovó felosztásának lehetőségét, valamint nem változtatta meg Koszovóval kapcsolatos politikáját. Az erre utaló nyilatkozatokat egyéni véleményként kell kezelni.

A Koszovó felosztásával kapcsolatos ötletekre reagálva Predrag Simić, a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karának professzora mejegyezte: mindezt fel lehet fogni puhatolásként is. Ha megnyílna az erről szóló vita, a Szerbia déli részén élő albánok területcserét kérhetnének. Mint megjegyezte, a politikai életben az egyes közfeladatokat ellátó személyeknek nincs magánvéleményük, hiszen minden, amit kimondanak, az adott párt véleményét tükrözi, kiváltképp, ha az részt vesz a hatalomban is.

– A Koszovó felosztásáról szóló puhatolással olyan témát nyitottunk meg, amely nagyon sok gondot okozhat még. Ha pedig erről beszélünk, akkor nemcsak Koszovóra kell gondolnunk, hanem Sandžakra, Macedóniára és Bosznia-Hercegovinára is – vélekedett a professzor.

NEM VONJÁK FELELŐSSÉGRE DAČIĆOT

Slobodan Homen, a kormány sajtókapcsolatokkal megbízott koordinátora kijelentette, hogy a szerb kormány nem tárgyalt Koszovó felosztásáról, Ivica Dačić kormányfő-helyettest pedig nem terheli felelősség, az interjúban ugyanis világosan felhívta a figyelmet arra, hogy magánvéleményének ad hangot. Homen szerint a szerb kormány „nem az a hely”, ahol tárgyalni lehetne Koszovó felosztásáról, hiszen ezzel megsértenék a Szerbiai Képviselőház által elfogadott Koszovó-határozatot.

– Ezért erről a felvetésről először a parlamentnek kellene vitáznia, majd csak ezt követően fontolhatja meg a kormány – vetette fel Homen.

Vuk Jeremićkülügyminiszter nem kívánt belebonyolódni, hogy Koszovó felosztásának kérdése napirendi pont lehet a Prishtina és Belgrád közötti tárgyalások során, mivel a tárgyalásokat az alkotmánnyal összhangban folytatják. Azzal kapcsolatban, hogy Borislav Stefanović is felvetette Koszovó felosztásának lehetőségét, a külügyminiszter leszögezte, hogy a szerb kormánynak egyetlen nyilvános politikája van.

– Egyetlen politikánk van, amely az alkotmányon és a parlamenti határozatokon alapszik. Koszovó státusa jövőbeni kérdésének pedig az ENSZ 1244-es határozatával kell összhangban lennie – mondta a külügyminiszter.

Ezt megerősítette Verica Kalanović kormányalelnök is, majd hozzátette, hogy a G17 Plusz képviselőjeként ki kell mondania:

– Dačić ötlete legitim, ezért fontolóra kellene venni.

DAČIĆ: ELKERÜLHETTÜK VOLNA A HÁBORÚKAT

Ivica Dačić belügyminiszter tegnap tagadta, hogy Koszovó felosztásáról beszélt volna. Mint megjegyezte, nem felosztást, hanem elkülönítést mondott az interjúban. Erről viszont a polgároknak kellene dönteniük, sőt meg kellene változtatni az alkotmányt is.

– Gyors és reális megoldást kell keresnünk – hangsúlyozta a kormányfő-helyettes.

Leszögezte: erről nem kormányhivatalnokként, hanem olyan polgárként beszélt a koszovói lapnak, aki Koszovóban született és élt is egy ideig.

– Pártelnök vagyok, nem pedig kormánycsinovnyik. A kormányfő pedig nem határozhatja meg, hogy a pártomnak milyen programja legyen – magyarázta a Szerbiai Szocialista Párt elnöke és hozzátette, hogy kijelentésével nem támadja a kormányt. Mint megjegyezte, az elkülönítés ötletét már Miloševićnek is felajánlotta. – Ha így rendeztük volna el a volt Jugoszláviát érintő kérdéseket, elkerülhettük volna a háborúkat – vetette fel Dačić.

Véleménye szerint már csak azért is fontos kompromisszumot kötni, mert Belgrád szerint Koszovó Szerbia elidegeníthetetlen része, ezt pedig egy albán politikus sem fogadja el.

– Ha meghiúsulnak a tárgyalások, Belgrád már csak katonai beavatkozással hajthatná végre elképzeléseit. Mivel az albán oldalon is hasonló a helyzet, mindez újabb háborúba torkolna – vélekedett Dačić. Kiemelte, hogy nem kívánja megváltoztatni a kormány Koszovóval kapcsolatos politikáját, de azt sem mondhatja senki, hogy nem tett meg mindent Koszovóért, hiszen annak idején a szocialista párt tagjai fegyverrel védték azt.

ROSSZ ÖTLET

Riza Halimi, a Demokratikus Tevékenység Pártjának elnöke szerint Koszovó felosztás rossz ötlet, más megoldást kell keresni. Mint megjegyezte, a felosztással csupán újabb összetűzéseket váltanának ki. Miljenko Dereta, a Polgári Kezdeményezések végrehajtó igazgatója szerint kivitelezhetetlen lenne a felosztás, és csupán kérdéseket vetne fel a terület és lakosságcserével kapcsolatban. – Csupán elmozdítanánk a konfliktusok határát északabbra vagy délebbre. Rettentően kockázatos egy elképzelés, amelynek semmi keresnivalója a XXI. században – vélekedett Dereta.

Milan Ivanović, az Észak-koszovói Szerb Nemzeti Tanács elnöke is rosszallja Koszovó felosztásának ötletét. – Borzalmasnak tűnik az ötlet, ezzel ugyanis két részre osztanák Koszovót. Az Ibar folyótól északra, valamint délre fekvő területekre. Az északi területek pedig csupán Koszovó hat százalékát fedik le – mondta a tanács elnöke.

Petar Petković, a Szerbiai Demokrata Párt sajtófelelőse kijelentette: Koszovó felosztásának ötlete alkotmányellenes. – A jelenlegi hatalom elismerte Koszovó függetlenségét. Ennek bizonyítéka az, hogy Borislav Stefanović Prishtinában egy hamis állam zászlaja alatt mondott beszédet – hangsúlyozta Petković.