2024. július 17., szerda

Szigorúbb határellenőrzésekkel kell számolni

A Szerbiai Képviselőházban az integrációs bizottság szervezésében tegnap közmeghallgatást tartottak a politikai menedékkérők ügyében. A közmeghallgatáson az illetékes minisztériumok képviselőin kívül részt vettek az európai integrációval megbízott kormányalelnök, az államtitkárok, egyes parlamenti képviselők és bizottsági tagok, valamint mintegy negyven, a migrációval, a menedékkérőkkel, a visszatoloncoltakkal foglalkozó civil szervezet képviselője is, nyilatkozta lapunknak Varga László, a Szerbiai Képviselőház Európai Integrációs Bizottságának elnöke.

(Archív felvétel)

– A magyar többségű önkormányzatok képviselői közül jelen volt Nyilas Mihály, Magyarkanizsa polgármestere, aki felszólalásában többek között beszámolt arról, hogy a község milyen súlyos gondokkal szembesül a határsértések, valamint a Dél-Szerbiából Martonosra érkezett betelepülők miatt – mondta a bizottság elnöke.

Mivel a parlamentnek nincs eszköze – a törvénymódosításokon kívül – a probléma rendezésére, a meghallgatás célja az volt, hogy a képviselőház világos üzenetet közvetítsen a kormányzat irányába, miszerint felelősségteljes hozzáállást vár el tőle.

– Az üzenet másik része azokhoz szól, akik a vízumkényszer feloldása adta lehetőséggel vissza akarnak élni, és elindulnak Nyugat-Európába szerencsét próbálni. Nekik azt üzentük, hogy útjuk eleve sikertelenségre van ítélve, hiszen elenyésző azoknak a száma, akik megkapják a menedékjogot – ecsetelte Varga.

Az integrációs bizottság mai ülésén várhatóan dokumentumba foglalják a közmeghallgatás megállapításait és ajánlatait, tette hozzá a bizottsági elnök.

A közmeghallgatáson Božidar Đelić, az európai integrációval megbízott kormányalelnök megjegyezte, hogy bár a menedékjogért kiutazók számát sikerült 35 százalékkal csökkenteniük, folytatni fogják azon intézkedések bevezetését, amelyekkel ezt a számot tovább csökkentenék.

– Szerbia polgárai a kiutazás során szigorúbb határellenőrzésre számíthatnak. A határőrök kikérdezik őket, hova, milyen célból utaznak, van-e a visszaútra, vagy az ott-tartózkodásra pénzük – jelentette be az alelnök.

Szavai szerint a menedékkérőket nem fogják bűnvádi eljárással sújtani, az utak szervezőit azonban felelősségre fogják vonni.

Varga László a témával kapcsolatban lapunknak elmondta azt is, hogy kedden találkozott Jean Asselbornnal,Luxemburg külügyminiszterével, aki leszögezte: annak ellenére, hogy Luxemburg azon EU-s tagországok közé tartozik, amelybe a legnagyobb számú szerbiai álmenekült érkezett, nem támogatja a vízumkényszer akár ideiglenes visszaállítását sem. A külügyminiszter megígérte, uniós külügyminiszter-társai előtt szorgalmazni fogja, hogy a szerbiai kormányzat felelőtlensége miatt ne büntessék vízumkötelességgel Szerbia polgárait.