2024. november 26., kedd

Az üzemanyag árának a fele az adóra megy el

Az ellenzék szerint a jövedéki adóról szóló törvény módosítása után tovább romlik az életszínvonalunk

A hatalmi koalíció szerint a jövedéki adóról szóló törvény módosítása után várható üzemanyag-drágulás nem terheli jelentősen a polgárokat. A büdzsébe befolyó plusz pénzeket a nyugdíjakra és a szociális segélyekre fordítja az állam, közölte Sulejman Ugljanin tárca nélküli miniszter. Az ellenzék úgy véli, hogy a törvénymódosítás az állam rossz gazdasági és energetikai politikájának újabb hozadéka. Azzal is megvádolták a hatalmiakat, hogy így kívánják erősíteni a orosz monopolhelyzetet Szerbiában.

A Szerbiai Képviselőház tegnap folytatta rendkívüli ülését, és a jövedéki adóról szóló törvény módosítási javaslatáról vitázott. Az ellenzék nem kívánja támogatni a beterjesztett változtatásokat, mert azok függvényében megdrágul majd az üzemanyag, ez pedig a polgárok és a gazdaság helyzetének további romlásához vezet. Az állam ismét a polgárokra hárítaná a gazdasági válság terhét, hangsúlyozták az ellenzéki pártok képviselői, valamint azt is elmondták, hogy a kormány az Európai Unió nyomásának engedve, rossz gazdasági és energetikai politikájával veszélyezteti a szerbiaiak életszínvonalát.

Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke szerint a módosítási javaslat elfogadhatatlan, mivel a polgárok továbbra is indokolatlanul drága üzemanyagot lesznek kénytelenek gépjárműveikbe tölteni. A kormány az orosz monopolhelyzetet védve járul hozzá az üzemanyag-drágításhoz, jelentette ki Jovanović, valamint hozzátette, hogy mindez a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) nem megfelelő magánosításának és a kormány tehetetlenségének az újabb következménye.

Sulejman Ugljanin tárca nélküli miniszter cáfolta az ellenzék vádjait. Szerinte a törvénymódosítás hatása csak elenyésző lesz az üzemanyag drágulására, a költségvetési felhasználók számára viszont igencsak kedvező hozadéka lesz a magasabb áraknak. Ugljanin elmondása szerint az üzemanyag-drágulásból befolyó pénzt a nyugdíjakra és a szociális támogatásokra fordítja az állam.

– A minimális drágulás megerősíti a költségvetést. A plusz bevételeket bizonyos problémák megoldására, például a nyugdíjakra és a szociális segélyekre fordítjuk. Emellett fontos volt már jövedéki adónkat az erre vonatkozó európai mércékhez igazítani – magyarázta a képviselőknek Ugljanin.

Az ellenzéki Új Szerbia képviselői cáfolták Ugljanin állítását: szerintük a drágítás függvényében nemhogy több, hanem kevesebb pénz folyik majd a büdzsébe az üzemanyag-vásárlásból, mivel az emberek még ritkábban töltik meg gépjárműveik tartályát. A régióban már most is Szerbia az az ország, ahol a legdrágább az üzemanyag.

Velimir Ilić, a párt elnöke azt sem tartja helyesnek, hogy a drágítás következményeként számon tartott plusz bevételeket a nyugdíjakra és a szociális segélyekre fordítsák. Az EU országaiban az üzemanyagra számított jövedéki adót útépítésre költik, közölte Ilić.

A Szerbiai Demokrata Párt arra is felhívta a figyelmet, hogy az üzemanyag árának emelkedése egyéb termékek drágulását eredményezi majd, és így még rosszabb lesz a polgárok életszínvonala.

A jövedéki adóról szóló törvény módosítási javaslata értelmében a jövőben a benzin jövedéki adója 49,5 dinár lenne, a gázolaj jövedéki adója pedig 37 dinárt tenne ki. A törvényjavaslat elfogadása után a benzin így 4,5 dinárral drágul meg, a gázolaj literjéért pedig 2 dinárral fizetünk majd többet. Egyébként európai viszonylatban Szerbia vezető szerepet tölt be a jövedéki adó magasságát illetően. A szakértők szerint sokkal hatásosabb lenne csökkenteni az üzemanyagra kirótt jövedéki adót, mivel ha olcsóbban tankolhatnánk, akkor a kereslet is megnőne, tehát több pénz folyna be a költségvetésbe.

A képviselők a rendkívüli ülést ma a pártok pénzeléséről szóló törvényjavaslat módosítására benyújtott indítványok vitájával folytatják. A hatalmi koalíció és az ellenzék pártjai tegnapig több mint 130 módosítási indítványt nyújtottak be a képviselőháznak.

Néhány gazdasági elemző a napokban megállapította, hogy az állam majdnem fél tartály üzemanyagot „lop” el a polgároktól. Az állítás alátámasztása miatt tételeire bontották a 95 oktános üzemanyag árát a várható drágítás után:

– termelési ár: 56,30 din

– jövedéki adó: 49,50 din

– árrés: 5,00 din

– rendkívüli helyzetek alapja: 0,63 din

– vegyszer-bejegyzési térítmény: 0,20 din

– áfa: 20,70 din

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás