2024. július 18., csütörtök

Falunapi vigasság Csantavéren

Zene, tánc, sportrendezvények, fiákeres felvonulás, kézimunka-kiállítás – így emlékeztek meg falujuk védőszentjéről
A helyi Bartók Béla ME táncosainak egy csoportja (Fotó: Pesevszki Evelyn)

Szerencséjük volt vasárnap a falunapot ünneplő csantavérieknek: ha csak rövid ideig is, de feloszlott a vastag felhőtakaró és az eső sem eredt el, pedig a reggeli órákban fenyegetően szürke volt az égbolt. Csantavéren egyébként nem elégszenek meg egy egész napos mulatozással, falunapjukról, illetve a település védőszentjéről, Szent Antalról a hagyomány szerint ötnapos rendezvénysorozat keretében emlékeznek meg.

A vasárnapi vigasság fiákeres felvonulással kezdődött, majd a lelki táplálékra vágyók szentmisén vehettek részt a Szent Antal-templomban. A folytatásban a templom melletti téren került bemutatásra az alkalmi művelődési műsor, amelyen felléptek a Bartók Béla Művelődési Egyesület néptáncosai és népdalénekesei, a Mendicus Művelődési Központ és a Kozmix Táncklub táncosai, valamint a Hunyadi János Általános Iskola tanulói. A nézők igencsak gazdag tarka műsort tekinthettek meg: a népdaloktól kezdve, a népi játékon át, a csípőt remegtető temperamentumos dél-amerikai dallamokig nagyon sok stílusban csendült fel a zene. A talpalávalót illetően ugyanilyen sokszínűség jellemezte a táncos műsort is.

Aki a csütörtökön kezdődött és ma, hétfőn, záródó ünneplésből még nem „fogyasztott” eleget, az tegnap délután végigizgulhatta a Csantavér és Tavankút labdarúgói közötti mérkőzést, valamint a lóversenyt, este pedig az állatorvosi állomás udvarában vigadozhatott a csantavéri Ifik együttes zenei kíséretével.

A Bartók Béla ME egyébként nemcsak táncosai és népdalénekesi által járult hozzá a rendezvényhez: az egyesület épületében még pénteken megnyílt a kézimunka-kiállítás, amelyen többek között csipkéket, hímzéseket, foltvarrás technikával készült munkákat, ékszereket, kerámiákat tekinthettek meg az érdeklődők.
, a kézimunkázók csoportjának tagja elmondta lapunknak, hogy a kiállításon többé-kevésbé azokat az alkotásokat tették közszemlére, amelyekkel díjat nyertek a MIRK-en, tehát több év alkotómunkájának gyümölcsét mutatták be az érdeklődőknek. A kézimunka-kiállítás egyébként is nagy tarkaságát a dunaújvárosi festőművészek grafikái gazdagították. Dunaújváros Mezőberényhez hasonlóan Csantavér testvérvárosa, és képviselőik a korábbi évekhez hasonlóan az idén is részt vettek a falunapi ünnepségsorozaton.

MurényiTibor, a helyi közösség közgyűlésének elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy a nehéz gazdasági helyzet miatt nem volt egyszerű megszervezni a falunapot. Az a jó, hogy mindig vannak jóakaratú emberek és vállalakozók, akik két kezük munkájával, vagy anyagi támogatással segítik a szervezést – hangsúlyozta Murényi. – Büszkék vagyunk arra, hogy ebben az évben is sikerült megszerveznünk az ünnepségsorozatot – fogalmazott Murényi.

Bár Csantavér egy több mint hétezer lelket számláló település, a vasárnapi vigasságon a főtéren nem tolongtak az emberek. AliIldikó, az érdeklődő helyiek egyike, éppen ezt nehezményezte.

– Csak azok vesznek részt a műsorban, akiknek valamelyik hozzátartozója fellép. Az emberek sajnos inkább mennek vidékre. A szervezőknek éppen ezért valami újat is nyújtaniuk kellene, hogy ilyenkor több csantavérit sikerüljön kimozdítani otthonából. Bár az is lehet, hogy az emberek felfogásával van a gond– fejtette ki Ildikó lapunk kérdésére, hogy mennyire elégedett a műsorral. Az Ildikó társaságában álldogáló két úriember, GáborAntal és PestiLászló már nem volt ennyire kritikus, ők csak annyit mondtak, hogy elégedettek a rendezvénnyel és minden évben részt vesznek rajta, bár László, aki szintén az egyik fellépő gyermek édesapjaként érkezett a térre, elismerte, hogy valóban kevés csantavérit érdekelt a műsor.

Egyébként a legszimpatikusabb nézőt a téren, az egyéves és egyhetes Bencét sajnos nem tudtuk megszólaltatni, pedig igencsak kitartóan szemezett lapunk újságírójával, illetve annak fényképezőgépével, valamint diktafonjával.