A belgrádi Partizanski put, az újvidéki Vojvodina-Bačkaput, a kragujevaci Putevi és a niši útkarbantartó vállalatok úgy vélik, hogy a kormánynak még egy figyelmeztetésre van szüksége ahhoz, hogy komolyan vegye követeléseiket. Ezúttal hét nap haladékot adtak az államvezetésnek követeléseik teljesítésére.
A vállalatok kérik a Nibens csoport zárlat alatt lévő számláinak feloldását, az elmaradt bérek kifizetését és a 10-es, valamint 11-es közlekedési folyosókon megkezdett munkálatok folytatását.
Újvidéken az autópálya lejáratait tartották zárlat alatt az útépítők, valamint a vasúti és közúti hidat, ahol óránként engedték át a közlekedőket. Mint a földművesek útzárlatakor, a rendőrség most is felügyelet alatt tartotta a tiltakozást.
A belgrádi vállalat az Ustanička és a Kruševaci utcákat zárta le, valamint a Požarevaci utat, az autópálya-letérőt Požarevacnál és a letérőt az Ibari autóútra. A kragujevaci és niši útépítők szintén javarészt a lejáratokat zárták le. Legkésőbb délután háromig mindenhol feloldották az útzárlatot.
Most a sárga lapot mutattuk fel, hamarosan azonban a piros lap következik – nyilatkozta Sonja Vuksanović, a Szerbiai Útépítők Független Szakszervezetének elnöke.
– Elsősorban a vállalati számla zárlatának feloldását követeljük, mert egyébként nem végezhetjük a munkánkat. Ha a vállalatok nem működnek, akkor az alkalmazottaknak nem lesz munkájuk és nem kaphatnak fizetést. A Nibens csoporthoz tartozó vállalatok mindegyike szerződést kötött az állammal az utak karbantartásáról. Most már csak az a kérdés, hogy ezt a szerződést mikor semmisítik meg, hiszen így még üzemanyagot sem vásárolhatunk a munkagépeinkbe. A munkásoknak bérekkel is tartoznak, de pillanatnyilag mégsem ez a legfontosabb, hanem az, hogy dolgozhassunk – magyarázta Vuksanović. Az útzárlat nemcsak az utazók számára okozott bosszúságot, hanem a 10-es Közlekedési folyosó, illetve a többi szerbiai közlekedési folyosó kivitelezőinek is. A Szerbiai Közlekedési Folyosók Közvállalatban közölték, hogy az útzárlatok túl sokba kerülnek az országnak, mivel akadályozzák a 10-es közlekedési folyosó kiépítését.
– Senkinek sem áll jogában akadályozni egy nemzeti szempontból fontos projektum megvalósítását. A közlekedési folyosókat részben az állami büdzséből, részben külföldi hitelekből, részben pedig a szerbiai polgárok pénzéből építik – közölték a közvállalatban, valamint megállapították, hogy semmiféle jogi kötelezettségük nincs azon útépítő vállalatok irányába, amelyek lezárják az utakat, vagy ezzel fenyegetőznek.
A Nibens csoporthoz 13 útkarbantartó vállalat tartozik, amelyeknek több mint ötezer munkása van. A cég 110 millió euróval tartozik a bankoknak, és állítólag majdnem ugyanekkora összeggel a vállalat beszerzőinek. A vállalat többségi tulajdonosát, Milo Đuraškovićot, és annak több munkatársát egy hónappal ezelőtt tartóztatta le a rendőrség visszaélés és sikkasztás gyanújával.
A szerdai és a lehetséges újabb útzárlatokkal kapcsolatban talán az is érdekes, hogy a vállalatnak hitelező bankok sajtóinformációk szerint pénteken megegyeztek a kormánnyal a cég pénzügyi és operatív átszervezéséről. Akkor még arról volt szó, hogy a vállalat számláját feloldják a zárlat alól és a munkások megkezdhetik a munkát. A tegnapi hírügynökségi jelentésekből nem derült ki, hogy ezeket az ígéreteket és megállapodásokat illetően mi is a helyzet.