2024. július 17., szerda

Európa csökkentené a választási korhatárt

Kovács Elvira a diplomahonosítás megkönnyítéséről beszélt az Európa Tanács ülésén
(fotó: Diósi Árpád)

A múlt héten került sor az Európa Tanács júniusi közgyűlésére, amelyen többek között megtárgyalták Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője által elkészített, fiatalokról szóló jelentést. A Fiatalok jogairól szóló egyezmény felé című jelentésben azt a kérdést vetette fel a VMSZ képviselője, hogy egy, az ifjúságról szóló nemzetközi dokumentum valójában megoldja-e a fiatalok problémáját, vagy az Európa Tanács 47 tagállamában külön-külön kellene foglalkozni azzal, hogy milyen konkrét problémákkal szembesülnek a fiatalok, hogyan lehet azokat megoldani és a fiatalok, a közvélemény, illetve a politikai döntéshozók tudják-e milyen jogaik vannak a fiataloknak.

– Az elmúlt két év alatt először történt meg, hogy a szerbiai delegáció tagjaként egy kisebbségi képviselő tudott ilyen témával foglalkozni. Európa-szerte több mint ötszáz fiatalt kérdeztünk meg a fent felvetett kérdésekről és mint kiderült, az Európa Tanács tagországainak fiataljai szinte ugyanazokkal a problémákkal küszködnek, mint a vajdasági és a szerbiai fiatalok – mondta Kovács Elvira.

Mint megjegyezte, nagyon nehéz volt definiálni, hogy tulajdonképpen milyen jogaik vannak a fiataloknak (15-35 év közöttieknek). Szavai szerint meg kellene könnyíteni a gyermekkorból felnőttkorba való átlépést.

– Európa-szerte nagy gondot jelent a nem megfelelő oktatási rendszer. Ahhoz, hogy a fiatalok több helyen is tanulhassanak, biztosítani kellene a flexibilitást és a mobilitást, valamint egyszerűsíteni kellene a diplomahonosítást – emelte ki a VMSZ parlamenti képviselője.

Az oktatási rendszer problémájához kapcsolódik a munkanélküliség problémája, emelte ki Kovács Elvira. Javaslata szerint a fiatalokat alkalmazó vállalatoknak adókedvezményt kellene felkínálni, illetve a tagállamoknak fel kellene mérniük a munkaerőpiac szükségleteit és az oktatási rendszert arra alapozni. Emellett fontosnak tartja az egészségügyi oktatás általános iskolákba való bevezetését is. Megjegyzése szerint, amennyiben a Miniszterek Tanácsa pozitív választ ad a szóban forgó jelentésre, akkor az Európai Tanács az elkövetkező időszakban egy külön ifjúságról szóló egyezmény kidolgozásán munkálkodna.

A sajtótájékoztatón a VMSZ parlamenti képviselője arról is beszámolt, hogy az Európa Tanács ülésén szóba került a fiatalok társadalmi, politikai életben történő részvétele is. Kiemelte, az Európa Tanács közgyűlése elfogadta a jelentést, miszerint kívánatos lenne a szavazási korhatár 16 évre való csökkentése.

A VMSZ képviselője emellett felszólalt még Az Európa Tanács reformja, a nők részvételének növelése a társadalmi, a gazdasági szférában című jelentés, illetve a Hogyan tudunk együtt élni a XXI. században jelentés kapcsán is.