2024. november 26., kedd

Diplomatikus és nyakatekert megfogalmazás Koszovóról

A szerb államhatalom és politikum képviselői tegnap több alkalommal is bizonygatták, hogy a Belgrád és Prishtina közötti első megállapodás nem jelenti Koszovó függetlenségének elismerését

A szerbiai pártok megosztott hangnemben nyilatkoztak a Belgrád és Prishtina közötti első megállapodásról. Még a hatalmi koalíció sem ujjongott és egyesek megállapították, hogy a megállapodás nem kedvező a Koszovóban élő szerbek számára. Mások szerint mindez nem jelenti Szerbia részéről Koszovó függetlenségének az elismerését. Koszovóban szintén vegyes érzelmekkel tekintenek a Belgrád és Prishtina közötti fejleményekre.

Stojanka Petković, a Szerbiai Egyesült Régiók Koszovóban élő képviselője a Szerbiai Képviselőházban elmondta, hogy a Koszovó északi régióiban élő szerbek nem fogadják el a megállapodást. – Az, hogy a koszovói szerbek a jövőben nem használhatják a szerbiai rendszámtáblákat, illetve a koszovói személyi dokumentumok részleges elismerése nem kedvező a szerb fél számára – véli Petković.

Đorđe Milićević, a Szerbiai Szocialista Párt képviselője szerint fontos folytatni a Belgrád és Prishtina közötti párbeszédet, illetve eredményeket felmutatni a Koszovóban élő emberek mindennapjainak jobbá tételét illetően. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Szerbia megváltoztatta Koszovóval kapcsolatos politikáját – szögezte le Milićević.

A Szerb Megújhodási Mozgalom szerint a koszovói szerbek élete a jövőben könnyebbé válik – közölte a párt tagja, Aleksandar Jugović. – Pártunk mindenféle megállapodást támogat, amelynek függvényében könnyebbé válik a Koszovóban élő szerbek élete. Az eredményes párbeszéd az egyetlen módja az ottani emberek életének könnyebbé tételére. Mindez nem jelenti azt, hogy Szerbia elismerte a tartomány függetlenségét. Ezt senki nem is kéri tőlünk. A mostani folyamat, a párbeszéd, az egyetlen valós politika – magyarázta Jugović.

Hasonló hangnemben nyilatkoztak az ellenzéki Liberális Demokrata Párt képviselői: a párbeszéd, illetve az első megállapodás a Koszovóban élő emberek életminőségének javítása szempontjából a legfontosabb.

A Szerb Radikális Párt – természetesen – nem támogatja a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd alakulását: közölték, hogy számukra nem is létezik dialógus a két főváros között. Ez a folyamat szemben áll a szerb alkotmánnyal és a köztársasági parlament minden egyes határozatával – állapították meg a radikálisok, valamint hozzátették, hogy számukra csak az lenne elfogadható, ha Szerbia ragaszkodna az ENSZ 1244-es határozatának tiszteletben tartásához.

Ivica Dačić belügyminiszter szintén azt hangsúlyozta, hogy az első megállapodás semmi esetre sem hozható összefüggésbe Koszovó függetlenségének Szerbia részéről történő elismerésével. Azzal kapcsolatban, hogy a koszovóiak a jövőben koszovói rendszámtáblával ellátott gépkocsijaikkal minden gond nélkül utazhatnak Közép-Szerbiában, a belügyminiszter megállapította, hogy ez jó alkalom lesz a szerbiai rendőrség számára felkészültségük bebizonyítására.

Az EULEX koszovói vezetőjének még meg kell erősíteni a szerb fél számára, hogy a Koszovóban kiadott jogosítványok összhangban vannak a nemzetközi mércékkel – közölte Dačić. A szerb rendőrség minden koszovói albán személyi igazolványát megjelöli, amikor azok átlépik a Szerbia és Koszovó közötti adminisztrációs vonalat – részletezte Dačić, valamint hozzátette, hogy a megjelölésből egyértelművé válik: a személyi igazolványok csupán a személyek személyazonosságát, és nem állampolgárságukat igazolják.

A belügyminiszter azzal kapcsolatban is pontosított, hogy az átmeneti koszovói hatalom intézményei által kiadott rendszámtáblákat illetően ugyanúgy jár majd el a szerb fél, mint a személyi dokumentumok esetében. Dačić több alkalommal is kihangsúlyozta, hogy az átmeneti prishtinai hatalom intézményei által kiadott személyi dokumentumok elismerése nem jelenti Koszovó függetlenségének az elismerését.

Koszovóban szintén megoszlanak a vélemények a megállapodás kapcsán. Skënder Hyseni, a Koszovói Demokratikus Szövetség képviselője, Koszovó volt belügyminisztere szerint az a legaggasztóbb, hogy a Szerbia és Koszovó közötti határt továbbra is adminisztrációs vonalként emlegetik. Hyseni szerint a koszovói félnek többek között ennek a megfogalmazásnak a módosításához kellett volna ragaszkodnia. Ha két ország tárgyal egymással, akkor az a két ország között országhatárnak, és nem adminisztrációs vonalnak kell húzódnia – állapította meg Hyseni.

Glauk Konjufca, a második legnagyobb koszovói ellenzéki párt, az Önrendelkezés képviselője úgy véli, hogy a szerb félnek sikerült a tárgyalások során maga alá rendelnie a koszovói felet.

– Az idő majd megmutatja, hogy nem két ország megállapodásáról, hanem Hashim Thaci és Szerbia megállapodásáról van szó. Úgy tűnik, hogy ebben az egyezségben csak Koszovó ismeri el Szerbia függetlenségét, fordítva ez már nem mondható el – véli Konjufca.

Rada Trajković, az Egységes Szerb Lista képviselője pozitív hangnemben nyilatkozott a Belgrád és Prishtina közötti legújabb fejleményekről. Trajković szerint szó sincs arról, hogy Szerbia elismerte a tartomány függetlenségét. A megállapodásban foglalt megoldásokra kompromisszumként kell tekinteni, amelyek függvényében minden Koszovóban élő polgár élete könnyebbé válik – állapította meg Trajković. Milan Ivanović, az észak-koszovóiak Szerb Nemzeti Tanácsának elnöke nem ismeri el az első megállapodás elemeit. Ivanović szerint a megállapodás egyedül az albánoknak kedvez és szó sincsen kompromisszumról.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás