2024. július 17., szerda

Az ösztöndíj állami érdek

Az ifjúsági kerettörvény és a fiatalokról szóló stratéga megalapozza az ifjúsági intézményes gondoskodását

A Szerbiai Képviselőház tegnap megszavazta a fiatalokról szóló kerettörvényt. A jogszabály többek között ifjúsági ellátórendszer kiépítéséről rendelkezik és az ösztöndíjakat állami érdeknek tekinti. A hatalmi koalíció, valamint a beterjesztő ifjúsági és sportügyi minisztérium indoklása szerint a jogszabály megalapozza az ifjúság társadalmi szereplávalásának megnövelését. A fiatalokról szóló stratégia és a kerettörvény megalapozza az ifjúsági intézményes gondoskodását.

A jogszabály ugyanakkor meghatározza a közérdeket az ifjúsági szektorban és lefekteti a közérdekű programok, valamint a pályázatok finanszírozási szabályait. A törvény teljes mértékben lehetővé teszi a támogatások átláthatóságának megteremtését, továbbá biztosítja a pénz elköltésének ellenőrzését is. A jogszabály előirányozza az ifjúsági ernyőszervezetek és a szerb kormány ifjúsági tanácsának megalapítását. A törvény alapelvei többek között a fiatalok támogatása, az egyenlőség, a fiatalok társadalmi aktivitásának megerősítése, a hátrányos megkülönböztetés tiltása, valamint az ifjúság felelőssége és szolidaritása. A törvény a továbbiakban rendelkezik az ifjúsági egyesületek megalapításáról és az ifjúsági irodák számának megnöveléséről is. A jogszabály hatályba lépéséhez az idén nem szükséges az állami költségvetésben többletköltségeket biztosítani, míg a 2012-es és a 2013-as évre a lehetőségekhez mérten fordítanak rá pénzt.

Az ifjúsági törvény mellett a Szerbiai Képviselőház tegnap elfogadta a személyi jövedelemadóról és a köztársasági illetékekről szóló törvény módosításait, valamint megerősített néhány egyezményt. A szavazás után új ülést kezdett, amelynek napirendi pontjai között néhány független testületről szóló törvényjavaslat és jelentés található. Megvitatás előtt áll az oktatási és nevelési rendszer alapjairól szóló törvény módosítási javaslata, a betegbiztosítási járulékról szóló törvénymódosítás és a könyvtárakról szóló törvény vitája. A képviselők ezenkívül foglalkoznak majd az esélyegyenlőségi biztos, az állami számvevőszék és a korrupció felszámolásával megbízott ügynökség jelenésével is.

Az új ülés kezdetén a Szerb Radikális Párt azt követelte a kormánytól, hogy adja át a parlamenti képviselőknek a Belgrád és Prishtina között július 2-án megszületett első megállapodást, a Szerbiai Demokrata Párt képviselői pedig kifejtették, hogy véleményük szerint a szóban forgó megállapodással Szerbia elismerte Koszovó függetlenségét. Marija Bugarčić, a Liberális Demokrata Párt parlamenti képviselője az iránt érdeklődött Mirko Cvetković kormányfőtől, hogy a szerb kormány milyen intézkedéseket tesz a magánosítással kapcsolatban, ugyanis nem tudnak felmutatni más eredményt, mint szociális problémákat, és a tulajdonosok indokolatlan meggazdagodását.