Nataša Kandić, a belgrádi Emberi Jogi Alap igazgatója szerint a következő reális időpont a REKOM megalapítására 2013 eleje. A REKOM megalapítását támogató 1900 civil szervezet a régióból eddig 542 ezer polgár aláírását gyűjtötte össze. A kezdetben megfogalmazott cél 1 millió aláírás volt, ezt azonban nem sikerült az előre meghatározott határidőn belül összegyűjteni.
– Az aláírásokkal, vagyis a polgárok támogatásával igyekszünk meggyőzni a volt Jugoszlávia tagállamait, államelnökeit és parlamentjeit, hogy találjanak módot a regionális bizottság megalakítására. Boris Tadić szerb államfőnek jövő héten adjuk át a REKOM létrehozását támogató polgárok aláírását – nyilatkozta pénteken Kandić.
Az Emberi Jogi Alap igazgatója szerint elsősorban a volt Jugoszlávia területén zajló fegyveres összecsapások áldozatai miatt van szükség a tények feltárásával megbízott bizottságra. Ennek a kérdésnek semmi köze a politikai témakörökhöz, mint mondjuk a szuverenitás, vagy a függetlenség kérdése – szögezte le Kandić.
A szervezet igazgatója cáfolta a vádakat, hogy a REKOM-ért Kezdeményezés számlájára érkező támogatásokkal ő, vagy bárki más visszaélt. A pénzügyi jelentések mindenki számára elérhetőek a kezdeményezés honlapján – közölte Kandić.
A REKOM-ért Kezdeményezésből a múlt héten több civil szervezet is kilépett, mert szerintük Kandić önkényesen kezelte a főleg külföldről érkező támogatásokat. Kandić a Vreme hetilapnak nyilatkozva megállapította, hogy a volt Jugoszlávia tagállamaiban mindig is jellemző volt a szenzációs, de nem valós alapokra épített hírekkel elárasztani a közvéleményt.
Kandićot azért is támadták, mert a REKOM sajtókampányának főnökévé volt férjét tette meg, havi 2800 euró fizetés ellenében. Kandić erre azt válaszolta, hogy szakmai értelemben volt férje, Lazar Stojanović a legmegfelelőbb ember erre a feladatra.
A Vremenek adott interjújában Kandić pénzhiányra hivatkozott, amikor a sokkal kevesebb összegyűjtött aláírással szembesítették.
– Nem volt elegendő pénzünk és ezért ötször kevesebb önkéntest tudtunk alkalmazni, mint amennyire szükség lett volna. Az önkénteseknek nem fizetést kellett volna adni, de legalább szendvicsre és üdítőre pénzt kellett kapniuk. Olyan vádak is elhangzottak, főleg horvátországi, majd később bosznia-hercegovinai történészek szájából, hogy a REKOM valójában Jugoszlávia ismételt létrehozásának lenne az első lépése. Az utóbbi időben erre vonatkozólag egyébként Szerbiából érkeztek a leghatározottabb ellenvetések. Mindennek ellenére hiszek benne, hogy senki sem állíthatja meg a REKOM létrehozását. A legnagyobb ellenállásra persze azok részéről számítok, akiknek nem áll érdekében az igazság feltárása. Ezek az emberek nem mernek nyíltan a REKOM ellen állást foglalni, ezért találnak ki vádakat – nyilatkozta Kandić.