Ivan Ivanji: Nem tudom, merre tart a mai Magyarország
Képíró Sándor felmentése heves érzelmeket váltott ki Szerbiában. Több politikai párt elégedetlenségének és megdöbbenésének adott hangot. Ivan Ivanji író lapunknak nyilatkozva megállapította, hogy ebben a történetben valójában nem az a fontos, hogy egy 97 éves emberrel mi történik, hanem az, hogy a mai Magyarország milyen irányba halad.
„Ez a magyar igazság” – mondta egy ismeretlen személy angolul Efraim Zuroffnak, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ igazgatójának, amikor az elhagyta a tárgyalótermet. A bíróság épületében tartózkodók elmondása szerint ez a személy ennek a mondatnak a kimondása előtt magyarul sértegette Zuroffot, aki újságíróknak a következőket nyilatkozta Képíró felmentése után: „Nem tudom elhinni, ami épp most történt. Ez egy felfoghatatlan ítélet, amely nem áll összhangban az összegyűjtött bizonyítékokkal. Remélem, hogy az ügyészség fellebbezése után máshogyan dönt a bíróság. Ígérem az újvidéki és a szerbiai embereknek, hogy minden tőlem telhetőt megteszek egy elfogadható bírósági döntés meghozatalának érdekében.”
NEM EZ A FONTOS
Ivan Ivanji író, újságíró, egy nagybecskereki orvoscsalád gyermekeként egy katolikus pap jólelkűségének, illetve egy keresztlevélnek köszönhetően menekült meg 1941 és 1944 között a náci üldöztetéstől, tegnap visszafogottan nyilatkozott lapunknak az ítéletről.
– Egyelőre nem olvastam a részletes bírói indoklást. Ez pedig fontos lenne az érdemi értékelés szempontjából, hiszen ne feledjük, hogy Képíró Sándort Horthy idejében már kétszer elítélték, egyszer 10 év, másodszor pedig 14 év börtönbüntetésre. Tehát magyarországi bíróság már kétszer is úgy vélte, hogy Képíró bűnös az újvidéki tömeggyilkosság miatt. Készakarva nem a leggyakrabban emlegetett szót, a razziát, használtam, mivel 1942 januárjában Újvidéken tömeggyilkosság történt. Szerintem fontos kivárni, hogy mi történik ennek az ügynek a folytatásában. Én ott voltam Újvidéken, amikor mindez megtörtént. Képíró most 97 éves. Nekem tulajdonképpen mindegy, hogy mi történik vele. Engem sokkal inkább bánt, hogy mi történt már korábban az akkori gyilkosságok más résztvevőivel. Példának okáért Herbert Andorferrel, aki a belgrádi Sajmište haláltábor parancsnoka volt. Andorfer a Sajmišten több mint 8 ezer embert küldött a halálba azokban a hírhedt tehergépkocsikban, amelyekbe bevezették a kipufogógázt. Andorfert 30 hónap börtönbüntetés letöltésére ítélték. Éppen annyi embert gyilkolt meg, mint amennyi meggyilkolásával Ratko Mladićot vádolják. Andorfer szintén már idős volt, amikor börtönbe került, leülte a 30 hónapot, és utána élte tovább az életét még nagyon sokáig. Most már tehát mindegy, hogy mi történik, Képíró hosszú ideig szabadságban élt – fogalmazott Ivanji.
Az író szerint érdekes lenne tudni, hogy a mostani magyar kormány mennyire hat a bíróságokra, így a Képíró ügyében eljáró bíróságra is.
– Annak idején két könyvet írtam az 1956-os magyar forradalomról. Már akkor is megállapítottam, hogy az a forradalom nem csupán az az antikommunista forradalom volt, mint aminek beállították. Olyasmiket is hallottam '56 októberében Budapest utcáin, hogy „akasszátok fel a kommunistákat és a zsidókat”. Hogy Shakespeare-t idézzem: „Őrült beszéd, őrült beszéd, de van benne rendszer.” Nem tudom, merre tart a mai Magyarország, de erre választ kapni sokkal fontosabb, mint hogy mi történik egy nagyon öreg emberrel, még akkor is, ha ez az öregember valószínűleg egy tömeggyilkos – véli Ivanji.
SZERBIAI REAGÁLÁSOK
Vladimir Vukčević háborús bűnökkel megbízott különleges ügyész szintén megdöbbenésének adott hangot és elmondta, hogy az ítélet szemben áll előzetes elvárásaival. Reméljük, hogy az illetékes magyarországi ügyészség fellebbez az ítélet ellen – hangsúlyozta Vukčević. Az ügyészt, elmondása szerint, az lepte meg a leginkább, hogy az ítélethirdetés után a tárgyalóteremben többen is éljenezni kezdtek.
Az újvidéki Zsidó Hitközösség, a Vajdasági Képviselőház és az újvidéki városi képviselő-testület szintén megdöbbenésüknek adtak hangot Képíró felmentése kapcsán. – Felmenteni valakit a háborús bűnök elkövetésének vádja alól számomra azt jelenti, hogy Magyarország kezében megtámadhatatlan bizonyítékok voltak arra vonatkozólag, hogy Képíró a szóban forgó bűncselekmények elkövetésekor nem tartózkodott a helyszínen és nem vett részt a bűncselekmények elkövetésében – magyarázta Aleksandar Nećak, a Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke.
A tegnap nyilatkozó szerbiai politikai pártok elfogadhatatlannak tartják Képíró felmentését. A Szerb Megújhodási Mozgalom botrányosnak és a magyar igazságügy szégyenének titulálta az ítéletet. – Egy ilyen irányú döntés nem tükrözi az igazságot, az igazságosságot és a több ezer ártatlan áldozat iránti tiszteletet – fogalmazott Nemanja Starović, az SZMM sajtófelelőse.
A Vajdasági Szociáldemokrata Liga elvárja a szerb állami szervektől, hogy a magyarországi igazságügyi szervektől kérjék az eljárás megismétlését. „Ha Képíró mostanra meg is öregedett, az 1942. január 20-a és 23-a között a Duna jegébe lőtt 1246 zsidó, roma és szerb emléke továbbra is fájdalmas seb Újvidék szívén” – olvasható a VSZL közleményében.